دیوان عدالت اداری باید مصوبات شکننده علیه مناطق آزاد ورود کند/ در شرایط تحریمی نباید خودتحریمی کنیم

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پی توقف ورود کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: باید دیوان عدالت اداری وارد شود و دستور توقف دهد، زیرا این اقدام آثار منفی زیادی در پی خواهد داشت. به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامحسین مظفری درخصوص گسترش مناطق آزاد و […]

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پی توقف ورود کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: باید دیوان عدالت اداری وارد شود و دستور توقف دهد، زیرا این اقدام آثار منفی زیادی در پی خواهد داشت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامحسین مظفری درخصوص گسترش مناطق آزاد و نگرانی از واردات بی‌رویه کالاها در این مناطق افزود: باید بررسی کنیم چه کالایی با چه میزان از مناطق آزاد وارد شود؛ همچنین واردات کالای اساسی و واسطه‌ای نیز ضروری است تا سیستم تولید و صنعت را فعال کنیم.

مظفری تاکید کرد: در شرایط کنونی نباید نگران واردات کالا به مناطق آزاد باشیم، بلکه باید با مدیریت مناسب از این فرصت برای تامین نیازهای داخلی استفاده کنیم.

وی گفت: در شرایط تحریمی و محدودیت منابع ارزی، همه باید حواسمان باشد که ارز مورد نیاز را به بهترین نحو تخصیص دهیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اضافه کرد: همه معتقدیم که در بحث‌های کلان باید به اقتصاد جهانی بپیوندیم و ارز خود را کنترل کنیم؛ اما اینکه فکر کنیم مناطق آزاد را تعطیل کنیم درست نیست، زیرا در بحث ارز اتفاقی نمی‌افتد.

مظفری با اشاره به جایگاه مناطق آزاد به عنوان حلقه اتصال به اقتصاد جهانی گفت: مناطق آزاد پایلوت پیوستن به تجارت جهانی است لذا باید همه به قوانینی که برای مناطق آزاد تصویب می‌شود پایبند باشیم؛ حتی اگر برای اقتصاد کشور زیان داشته باشد، نباید بخشنامه‌ای به آن اضافه یا کم شود؛ چراکه همه در مقابل سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد مسئول هستیم.

وی اضافه کرد: در شرایط تحریمی همه به دنبال این هستند که ما را محدود کنند، اما در این وضعیت، مناطق آزاد می‌توانند نسبت به دیگر بخش‌ها، تسهیل‌کننده واردات و تامین‌کننده نیاز کشور باشند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: باید اجازه دهیم بسیاری از کالاها وارد مناطق آزاد و از آنجا به سرزمین اصلی ارسال شود؛ به عبارتی باید قانونی تدوین شود تا در شرایط تحریم، کالا از مناطق آزاد وارد شود.

مظفری به مشکلات و نیازهای دارویی کشور اشاره و بر ضرورت واردات آن از مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: چه اشکالی دارد که اجازه دهیم این داروها در کیش وارد و دپو شود؟ این امکان را داریم که پنج انبار دارو در کیش داشته باشیم و آنها را با نسخ ویژه توزیع کنیم.

وی درباره واردات کالاهای لوکس به این مناطق نیز گفت: اقتصاد کیش حول مشاغل خُرد و اصنافی می‌چرخد که در قالب کالاهای مسافری، مسافران خرید می‌کنند؛ برای نمونه، بخشی از اقتصاد کیش به بازار شکلات گره خورده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: در این منطقه فعالیت حداقل ۵۰۰واحد تجاری در حوزه کالاهای گروه چهار است که به اعتقاد برخی ضروری نبوده و مصرفی است؛ در حالی که نزدیک به ۱۵۰۰نفر در این بخش فعالیت می‌کنند؛ بنابراین آیا درست است حداقل‌هایی را فراهم و تصمیمی بگیریم تا این افراد را بیکار کنیم؟

مظفری تاکید کرد: اینکه با یک فضای کلی بخواهیم ارز مناطق آزاد را کنترل کنیم، کار درستی نیست؛ معتقدم باید دیوان عدالت اداری وارد شود و دستور توقف دهد، زیرا این اقدام آثار منفی زیادی دارد.

وی درباره اینکه ممکن است واردات این کالاها موجب خروج ارز از کشور شود، گفت: واردات برخی از این کالاها بدون انتقال ارز است؛ بنابراین در شرایط تحریمی نباید خودتحریمی کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: وقتی قانونی تصویب می‌شود، برخی براساس آن زندگی خود را ساماندهی و در مناطق آزاد و ویژه فعالیت اقتصادی را شروع می‌کنند؛ ما به لحاظ قانونی و اخلاقی نسبت به این افراد تعهد داریم و نباید آنها را رها کنیم؛ بنابراین با تصویب بخشنامه‌های متعدد نباید خللی در روند کار آنها ایجاد کنیم.