رئیس‌جمهور افغانستان اظهار داشت: دسترسی افغانستان به آب‌های آزاد با بهره‌مندی از بندر چابهار مهیا شد

رئیس‌جمهور افغانستان اظهار داشت: افغانستان با همکاری جمهوری اسلامی ایران و هندوستان به آبهای آزاد بین‌المللی راه یافت. به گزارش اخبار آزاد مناطق، «محمد اشرف‌غنی» در مراسم ویژه انتقال نخستین محموله صادراتی افغانستان به چابهار که در استان نیمروز افغانستان برگزار شد، گفت: توافقنامه سه‌جانبه ایران، افغانستان و هندوستان برای استفاده از چابهار عملی شد […]

رئیس‌جمهور افغانستان اظهار داشت: افغانستان با همکاری جمهوری اسلامی ایران و هندوستان به آبهای آزاد بین‌المللی راه یافت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، «محمد اشرف‌غنی» در مراسم ویژه انتقال نخستین محموله صادراتی افغانستان به چابهار که در استان نیمروز افغانستان برگزار شد، گفت: توافقنامه سه‌جانبه ایران، افغانستان و هندوستان برای استفاده از چابهار عملی شد و من از «حسن روحانی» رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران و «نرندرا مودی» نخست وزیر هندوستان قدردانی می‌کنم.

رئیس‌جمهور افغانستان افزود: مستثنی شدن بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا بر رشد ظرفیت‌های این بندر و تقویت روابط تجاری منطقه‌ای تاثیرگذار خواهد بود.

وی با تاکید بر گسترش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و استفاده از فرصت‌های مشترک تاکید کرد و گفت: اکنون نقشه همکاری‌های منطقه‌ای تغییر یافته و نوع نگاه افغانستان به همکاری‌های منطقه‌ای متحول شده است.

اشرف‌غنی «راه ابریشم» را مسیر تاریخی برای داد و ستد کالاهای تجاری میان کشورهای منطقه دانست و افزود: راه ابریشم احیا خواهد شد و احیای این مسیر تاریخی افسانه نیست.

وی با بیان اینکه افغانستان امروز افغانستان هجده سال پیش نیست، افزود: امروز افغانستان مرکز تحرک و فعالیت اقتصادی است و میزان صادرات این کشور تا پایان سال آینده از یک میلیارد دلار به دو میلیارد دلار افزایش خواهد یافت و افغانستان از یک کشور واردکننده محض به کشور صادرکننده تبدیل خواهد شد.

رئیس‌جمهور افغانستان با اشاره به روابط افغانستان و جمهوری اسلامی ایران گفت: این روابط براساس روابط دولت با دولت، منافع مشترک و استفاده از فرصت‌های مشترک استوار است.

محمدرضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان نیز در این مراسم گفت: طرح چابهار، محصول اراده سه کشور جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و هندوستان است که ثمر می‌دهد.

وی تصریح کرد: پیام جشن ما، مشارکت منطقه‌ای، تعامل و همگرایی منطقه‌ای، دوری از خشونت، توسعه منطقه و پرهیز از هرگونه رقابت‌های اقتصادی در منطقه است.

بهرامی افزود: استفاده از ظرفیت‌های منطقه در راستای گسترش و همکاری‌های اقتصادی می‌تواند به تقویت ثبات منطقه نیز کمک کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ بندر چابهار گفت: این بندر علاوه بر افغانستان و هندوستان می‌تواند مورد استفاده سایر کشورهای منطقه و فرامنطقه نیز قرار بگیرد.

«مایاری» وزیر راه افغانستان نیز در این مراسم با اشاره به گسترش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای گفت: انتقال کالاهای صادراتی افغانستان به چابهار، گویای تعهد سه‌جانبه برای گسترش روابط تجاری و ترانزیتی است.

وی افزود: نخستین مزیت استفاده از بندر چابهار، وصل شدن افغانستان به آب‌های بین‌المللی است و افغانستان با پرچم خود می‌تواند از کشتیرانی در این بندر استفاده کند.

وی خدمات و مزیت‌های بندر چابهار را خوب و مناسب دانست و افزود: هم‌اکنون ۱۵۰شرکت افغان به ارزش پنجاه میلیون دلار در بندر چابهار سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

«اجمل احمدی» سرپرست وزارت تجارت افغانستان نیز در این مراسم با اشاره به ظرفیت‌های فراوان بندر چابهار افزود: ۵۷۰تن کالای صادراتی افغانستان در ۲۳کانتینر راهی چابهار شد تا به هندوستان صادر شود.

وی افزود: موقعیت جغرافیایی افغانستان چالش نیست، بلکه یک فرصت مناسب برای همگرایی منطقه‌ای است.

«زاهد» استاندار نیمروز نیز در این مراسم با بیان اینکه استفاده از بندر چابهار، افغانستان را از زندان جغرافیایی آزاد می‌کند، گفت: چابهار، افغانستان را به بازارهای منطقه وصل می‌کند و زمینه خودکفایی این کشور را فراهم خواهد کرد.

وی افزود: روابط اقتصادی کشورهای منطقه با اجرای طرح‌های مشترک اقتصادی و تجاری همانند بندر چابهار بیش از گذشته مستحکم‌تر خواهد شد.

استاندار نیمروز، مسیر چابهار را کوتاه‌ترین، کم هزینه‌ترین و آسان‌ترین مسیر ترانزیتی برای تجار و بازرگانان افغان دانست.