رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور: اقدامات منطقه آزاد انزلی در تکمیل زیرساخت‌ها ارزشمند است

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و پیرامون توسعه همکاری‌های مشترک با بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های این منطقه تبادل نظر کردند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی با اشاره به اینکه بندر کاسپین در توسعه اقتصادی و احیاء جاده ابریشم نقشی […]

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و پیرامون توسعه همکاری‌های مشترک با بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های این منطقه تبادل نظر کردند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی با اشاره به اینکه بندر کاسپین در توسعه اقتصادی و احیاء جاده ابریشم نقشی ملی و بین‌المللی ایفا کرده و ارتباط کشور با آسیای میانه و چین را تقویت می‌کند، گفت: ایجاد یک مسیر موازی انتقال کالا به صورت زمینی از چین به کشور از طریق بنادر شمالی رویکردی راهبردی برای کشور دارد و از ارزش بالایی برخوردار است که از سوی منطقه آزاد انزلی در دست پیگیری و اجرا بوده و فعالیت‌های مثبت و ارزشمند دیگری نیز در این منطقه در حال پیگیری و انجام است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه در بازدید از منطقه آزاد انزلی شاهد انجام اقدامات مثبت در حوزه ایجاد زیر ساخت‌ها به خصوص در بخش بندری بودیم، افزود: ماموریت و نقشی که از سوی شورایعالی مناطق آزاد برای این منطقه پیش‌بینی شده بود به درستی ایفا شده و با استفاده از مشارکت بخش خصوصی منطقه آزاد انزلی توانسته به رسالت‌هایش عمل کند.

وی با بیان اینکه ایجاد صنایع تبدیلی محصولات تولیدی استان گیلان و صادرات آن به خارج از کشور جهت مرتفع نمودن مشکلات موجود در این زمینه یکی از رویکردهای مهم این منطقه می‌باشد که لازم است تداوم پیدا کند، تصریح کرد: در زمینه تجاری‌سازی و یا بسته‌بندی محصولات استان همچون برنج و چای فعالیت‌های مثبتی می‌توان انجام داد و باید اقداماتی که جهت صادارت برخی از محصولات تولیدی استان توسط منطقه آزاد انزلی صورت پذیرفته، ادامه پیدا کند.

رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست با اشاره به نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه مبادلات تجاری گفت: بندر کاسپین در مسیر کریدور ترکیبی چین، آکتائو، انزلی قرار دارد و انتقال کالا از این مسیر از لحاظ زمان و هزینه به صرفه بوده است.

رضا مسرور در ادامه بندر کاسپین را تنها بندر نسل سوم حوزه خزر دانست و افزود: ایجاد زیرساخت‌های مناسب، پسکرانه وسیع، آبخور بالا و استقرار شهرک صنعتی شماره‌۲ این منطقه در پسکرانه از مهم‌ترین ویژگی‌های بندر کاسپین بوده که توان صادراتی و ترانزیتی کشور را در منطقه افزایش داده است.

مسرور با بیان اینکه یکی از اولویت‌های این سازمان تبدیل شدن به هاب داد و ستد کالاهای استراتژیک منطقه است گفت: علاوه بر توسعه زیرساخت‌ها و فعالسازی کریدورها، ایجاد واحدهای تولیدی و صنایع بسته‌بندی، های‌تک و پوشاک و توسعه گردشگری دریایی با ایجاد بزرگ‌ترین مارینا کشور و بهره‌گیری از اقتصاد دریامحور از دیگر برنامه‌های سازمان منطقه آزاد انزلی است.

وی با اعلام اینکه تراز تجاری منطقه آزاد انزلی مثبت است، خاطرنشان کرد: رشد شاخص‌های اقتصادی، توسعه اشتغال‌زایی، بهبود فضای کسب و کار و جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی از دیگر دستاوردهای این سازمان است.

در ادامه این نشست طی حکمی از سوی سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، دکتر رضا مسرور به عنوان رئیس پدافند غیرعامل منطقه آزاد انزلی منصوب شد و در این حکم با توجه به اهمیت و حساسیت منطقه آزاد انزلی به لحاظ سیاسی، امنیتی، دفاعی و اقتصادی و با در نظر گرفتن راه‌اندازی ساختار و سازمان مناسب برای پدافند غیرعامل در این منطقه، به انجام مطالعات طرح جامع پدافند غیرعامل به منظور دسته‌بندی و اولویت‌بندی زیرساخت‌ها و آسیب‌شناسی آنها به انواع تهدیدات متصور، اعلام ملاحظات و الزامات پدافند غیرعامل در کلیه فعالیت‌ها به منظور کاهش آسیب‌پذیری و استمرار خدمات ضروری و دستیابی به آمادگی مطلوب و مصونیت بخشی زیرساخت‌های مربوطه، تهیه طرح مدیریت بحران ناشی از جنگ و پیش‌بینی و اجرای تمهیدات مصون‌ساز تبادلات اقتصادی و بین‌المللی مورد نیاز کشور تاکید شد.

در پایان این نشست، سردار جلالی به همراه رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و مدیران و معاونین این سازمان به همراه مدیرکل پدافند غیرعامل استان گیلان از زیرساخت‌های تجاری، بندری و گردشگری این منطقه شامل مجموعه آکواریوم، مرکز تفریحات دریایی، مارینا و مجتمع بندری کاسپین بازدید کردند.