رایزنی با سرمایه‌گذاران اروپایی در نمایشگاه فیتور۲۰۲۰ اسپانیا

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مذاکره و رایزنی هیات مناطق آزاد ایران با گروه‌های سرمایه‌گذاری از کشورهای اروپایی در حوزه گردشگری در جریان برگزاری نمایشگاه گردشگری فیتور2020 اسپانیا خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، محمدرضا رستمی که همراه جمعی از مدیران عامل و معاونین سازمان های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی به منظور حضور در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا به مادرید پایتخت اسپانیا سفر کرده است، با اشاره به اینکه برگزاری نشست‌های تخصصی با سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه گردشگری به ویژه کشورهای اروپایی یکی از اولویت‌های گروه اعزامی از مناطق آزاد ایران به این نمایشگاه است، گفت: نشستی با هیات و کمیته گردشگری کشور کرواسی برگزار شد و جاذبه‌ها و فرصت‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری مناطق آزاد ایران به منظور همکاری در آینده نزدیک معرفی شد.

وی ادامه داد: از آنجا که وظیفه این کمیته، هماهنگی بین شرکت‌های مختلف گردشگری در کشور کرواسی است، مقرر شد هماهنگی‌های لازم به منظور عقد تفاهم‌نامه و برگزاری نشست‌های تخصصی انجام شود.

رستمی همچنین به برگزاری دومین نشست نمایندگان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و سازمان‌های مناطق آزاد در نمایشگاه فیتور با هیات گردشگری کشور پرتغال در غرفه این کشور خبر داد و اظهار داشت: در این نشست ابتدا تبادل اطلاعات درخصوص ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری صورت گرفت که در این بین جاذبه‌ها و مزیت‌های مناطق آزاد معرفی شد. از آنجا که اصلی‌ترین وظیفه هیات گردشگری پرتغال، توسعه و هماهنگ نمودن شرکت‌های گردشگری آن کشور است، معرفی مناطق آزاد می‌تواند شروع بسیار مفیدی برای جذب گردشگر از آن کشور باشد و مقرر شد تبادل اطلاعات با محوریت جذب گردشگر از کشور پرتغال انجام گردد.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به برگزاری سومین نشست نمایندگان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان‌های مناطق با شرکت گردشگری و سفر splendid هم اشاره کرد و گفت: پس از معرفی ظرفیت‌ها و مزایای مناطق آزاد همچون عدم نیاز به ویزا در مناطق آزاد، پیشنهادهای متعدد همکاری با آن شرکت درخصوص ایجاد تور ترکیبی ایران و امارات یا ایران و ترکیه،  ایجاد دفتر کار آن شرکت در کیش و همکاری با شرکت‌های گردشگری مناطق آزاد ارائه شد و در نهایت مقرر شد ارتباط با مدیرعامل و هیات مدیره آن شرکت تداوم یابد تا در سال آینده بتوان طرح‌های مذکور را در مناطق آزاد پیاده‌سازی کرد.

رستمی همچنین با اشاره به بازدید «خانم آنا لارانیاقا»، مدیرکل نمایشگاه‌های مادرید از غرفه مناطق آزاد در نمایشگاه فیتور اذعان داشت: نشستی با محوریت اشتراکات تجربیات در بخش‌های مختلف صنعت گردشگری با ایشان برگزار شد و درباره برگزاری نمایشگاه‌های مختلف با محوریت گردشگری در مناطق آزاد ایران تبادل نظر شد.

گفتنی است، نمایشگاه فیتور اسپانیا‌۲۰۲۰، به عنوان یکی از بزرگترین و مهم‌ترین نمایشگاه‌های صنعت گردشگری در دنیا، روز دوم بهمن‌ماه‌۹۸ در حالی چهلمین دوره از برپایی خود را آغاز کرده است که نمایندگانی از مناطق آزاد جمهوری اسلامی ایران نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

به گزارش فرینا، در این نمایشگاه که از روز دوم تا ششم بهمن ماه (۲۲ ـ ۲۶ژانویه‌۲۰۲۰) در شهر مادرید پایتخت اسپانیا برپا شده، نمایندگانی متشکل از معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و سازمان های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی کیش، ارس، اروند و قشم حضور دارند و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این مناطق در حوزه‌های جذب توریست، سرمایه‌گذاری در بخش‌های هتلداری و مقاصد پروازی و معرفی جاذبه‌های گردشگری را به نمایش گذاشته‌اند.