رای اعتماد نمایندگان مجلس به چهار وزیر پیشنهادی / «دژپسند» به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی منصوب شد

هر چهار وزیر پیشنهادی دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری، با کسب اکثریت آراء اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جلب کردند. به گزارش آخبار ازاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رضا رحمانی با ۲۰۳، فرهاد دژپسند با ۲۰۰، محمد شریعتمداری با ۱۹۶ و محمد اسلامی با ۱۵۱رای به ترتیب به عنوان وزیران صنعت، […]

هر چهار وزیر پیشنهادی دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری، با کسب اکثریت آراء اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جلب کردند.

به گزارش آخبار ازاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رضا رحمانی با ۲۰۳، فرهاد دژپسند با ۲۰۰، محمد شریعتمداری با ۱۹۶ و محمد اسلامی با ۱۵۱رای به ترتیب به عنوان وزیران صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و امور دارایی، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و مسکن، راه و شهرسازی، توانستند رای اعتماد مجلس را کسب کنند.

در رای‌گیری دیشب، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۲۰۳رای موافق، ۴۹رای مخالف و ۱۳رای ممتنع از ۲۶۵نماینده حاضر، به رحمانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت رای اعتماد دادند.

همچنین دژپسند با ۲۰۰رای موافق، ۵۰رای مخالف و ۱۵رای ممتنع از ۲۶۵نماینده حاضر، به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزیده شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۹۶رای موافق، ۶۳رای مخالف و ۵رای ممتنع از ۲۶۴نماینده حاضر نیز شریعتمداری را به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب کردند.

اسلامی نامزد وزارت مسکن، راه و شهرسازی نیز با ۱۵۱رای موافق، ۹۸رای مخالف و ۸رای ممتنع از ۲۵۷نماینده حاضر سکاندار این وزارتخانه شد.

 

کارنامه رحمانی

رحمانی متولد‌۱۳۴۵ دارای سوابق اجرایی و مدیریتی همچون قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در دوره های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی است.

ریاست هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران، جانشین وزیر صنعت، معدن و تجارت در ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد مقابله با آثار تحریم، جانشین وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید، مجری طرح رونق تولید، رییس کمیسیون اصلی نظارت بر تاسیس و فعالیت تشکل های فعالیت صنعتی و معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفرهای استانی رییس جمهوری و عضو شورای عالی بیمه از دیگر سوابق اجرایی رحمانی به شمار می رود.

وی که دارای مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و دوره مدیریت استراتژیک از سازمان مدیریت صنعتی، دوره دکتری مدیریتDBA  از دانشگاه صنایع و معادن ایران و عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی سهند و عضو شورای عالی پژوهشی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی است؛ وی همچنین موفق به دریافت لوح تقدیر معاون برتر وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیر نمونه در جشنواره شهید رجایی، مدیر نمونه شرکت تراکتورسازی ایران و مدیر نمونه مجتمع آلومینیوم المهدی شده است.

عضویت در فراکسیون های کارگری، روستایی و مناطق محروم و صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی، مدیرکل اداری و استخدامی استانداری آذربایجان شرقی، معاون شرکت تراکتورسازی ایران، معاون شرکت آلومینیوم المهدی بندرعباس، عضویت در شورای عالی آمار، عضویت در هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تهران، عضویت در کمیسیون های صنعت و کسب و کار اتاق تهران، عضویت در کارگروه تخصصی مناطق آزاد و تجاری و صنعتی کشور، مشاور رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، عضو هیات مدیره شرکت نوسازی صنایع ایران، عضو شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، نایب رییس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس هشتم، عضویت در هیات های تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از جمله هیات تحقیق و تفحص صنعت خودروسازی و معادن، رییس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی و رییس کمیته صنعت، اقتصاد و بازرگانی مجمع نمایندگان شمال غرب کشور، دیگر مواردی است که در کارنامه رضا رحمانی دیده می شود.

پیش از این، محمد شریعتمداری مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت را بر عهده داشت اما رییس جمهوری با استعفای وی موافقت کرد و رحمانی را به عنوان سرپرست و اکنون به عنوان وزیر این وزارتخانه منصوب کرد.

 

کارنامه دژپسند

دژپسند متولد یکم خرداد سال‌۱۳۳۱ است و مدرک دکتری اقتصاد گرایش اقتصاد بین‌الملل از دانشگاه آزاد اسلامی دارد؛ وی مدرک کارشناسی ارشد برنامه ریزی سیستم های اقتصادی را از دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسی اقتصاد نظری را از دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گرفته است.

رساله دکتری وی، «عوامل موثر رشد اقتصادی ایران با تاکید بر نقش شاخص های توسعه انسانی» بوده است.

از سوابق اجرایی دژپسند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– دانشیار دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی از آبان سال‌۱۳۸۵ تاکنون

– رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه وبودجه کشور

– معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور

– دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

– معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی

– معاون امور تولیدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی

– معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت بازرگانی

– مشاور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

– مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

– مشاور معاونت امور زیربنایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

– مدیرکل دفتر ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

– معاون مدیرکل دفتر امور آموزش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

– معاون برنامه ریزی و بررسی های اقتصادی سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت توزیع کالا و خدمات

– کارشناس دفاتر آموزش و پرورش و آموزش عالی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

– عضو جهاد دانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی، عضو شورای جهاد دانشکده اقتصاد

– مدرس مدعو دانشگاه در دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبائی و دانشکده امور اقتصادی

– مشاور امور اقتصادی رییس کل دیوان محاسبات کشور و عضو شورای مشاورین دیوان

– سرپرست مرکز مطالعات وبرنامه ریزی شهر تهران

– مشاور برنامه ریزی و تامین مالی دانشگاه شهید بهشتی

دژپسند تاکنون ۲۳مقاله علمی‌-‌پژوهشی با موضوع های اقتصادی از جمله رشد و توسعه اقتصادی، توسعه صادرات غیرنفتی، توسعه پایدار، اقتصاد ایران، یارانه، تجارت الکترونیک، سیاست‌های پولی و مالی، ارزش پول ملی و تراز پرداختها، سرمایه انسانی، اندازه دولت، تامین مالی، سرمایه گذاری خارجی و تورم در نشریات معتبر پژوهشی به چاپ رسانده است.

وی همچنین ۶عنوان کتاب شامل «اقتصاد ایران در دوره جنگ تحمیلی»، «درآمدی بر مبانی تجارت الکترونیکی»، «تورم، دلایل و راه‌های مهار آن در اقتصاد ایران»، « مبانی توسعه پایدار در ایران» (به اتفاق جمعی از نویسندگان)، «اقتصاد سیاسی جهانی» (رابرت گلیپین؛ جین گلیپین ترجمه به همراه جناب آقای دکتر رسول افضلی) و «اطلس مناطق محروم کشور، سطح بندی و پهنه بندی مناطق محروم کشور و مزیت های نسبی این مناطق» را به رشته تحریر درآورده است.

همکاری با دستگاه های اجرایی و دانشگاهی در زمینه تدوین خط مشی‌ها و سازکارهای اقتصادی کشور با رویکرد اقتصاد مقاونی، بازنگری در قانون مجاسبات عمومی، اصلاح قانون بودجه، آسیب شناسی تدوین برنامه های پنج ساله توسعه و بازنگری در قانون تجارت نیز در کارنامه فعالیت‌های علمی و اجرایی دژپسند دیده می شود.

وی در دو دهه اخیر در بیش از ۵۰شورای عالی سیاستگذاری و تصمیم‌گیری عضویت داشته که ازجمله می توان به شورای عالی بانک‌ها، شورای عالی آمار، شورای عالی بیمه، شورای عالی انفورماتیک کشور، کمیسیون تخصصی کمیسیون اقتصاد هیأت دولت، کمیسیون ستاد اقتصادی دولت، کمیسیون شورای اقتصاد، ستاد برنامه ششم توسعه، کمیته اصلاح نظام بانکی بانک مرکزی، شورای راهبری توسعه مدیریت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اشاره کرد.

 

کارنامه شریعتمداری

شریعتمداری در ۱۳۶۹ بنا به دستور رهبری مامور تشکیل معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری شد و با حفظ سمت از سال‌۱۳۷۳تا سال۱۳۷۶ ریاست ستاد اجرایی فرمان امام(ره) را عهده‌دار بود. در سال‌۱۳۷۶ در سن ۴۰سالگی به عنوان وزیر بازرگانی به مجلس شورای اسلامی معرفی و موفق به اخذ رای اعتماد از نمایندگان شد و تا سال‌۸۴ یعنی پایان دوره دولت اصلاحات وزیر بازرگانی باقی ماند. کاهش تصدی گری در وزارت بازرگانی و هدایت آن به سمت ایفای نقش سیاستگذاری و حضور فعال در مجامع عالی تصمیم‌گیری مانند شورای پول و اعتبار، کمیته تنظیم بازار ارز، سازمان خصوصی سازی کشور و اخذ مسوولیت‌ تنظیم تراز تجاری کشور مهم ترین عملکرد وی در این سمت بوده است.

پس از آن به مدت هشت سال مسئولیت کمیسیون مشترک روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی نظیر عربستان سعودی، عراق، عمان، قطر، کویت، پرتقال، اسپانیا، زیمبابوه، اوگاندا، کنیا، فیلیپین، تایلند و… را به انجام رساند.

شریعتمداری در جریان انتخابات مجلس هفتم و وقوع تحصن در مجلس ششم و همین طور در زمان تشکیل شورای سران سه قوه در برخورد با مفاسد اقتصادی و در جریان دستگیری برخی عناصر سیاسی و اقتصادی در آن دوران، به عنوان نماینده ویژه دولت و رییس جمهور در حل مسائل موجود میان دولت، مجلس، شورای نگهبان و قوه قضائیه ایفای نقش کرد. روحانی در ۱۶مهرماه‌۱۳۹۲، طی حکمی شریعتمداری را به معاونت اجرایی رییس جمهوری منصوب کرد. در دولت دوازدهم با کنار گذاشته شدن «محمدرضا نعمت زاده» از وزارت صمت، نام شریعتمداری در لیست پیشنهادی کابینه دولت قرار گرفت که مجلس هم بالاترین رای موافق را برای حضور وی در وزارت صنعت، معدن و تجارت داد و وی با کسب ۲۴۱رای موافق توانست اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم کسب کند.

 

کارنامه اسلامی

وی متولد اول مهرماه‌۱۳۳۵ در شهر اصفهان دانش‌آموخته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه «دیترویت» میشیگان آمریکا در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه «تولیدو» اوهایو آمریکاست.

وی همچنین در سال ۱۳۸۳ مدرک «ام‌بی‌ای» مدیریت جهانی هوانوردی مشترک را از دانشگاه «رویال رودز» کانادا و دانشگاه شریف دریافت کرده است و از هفتم آبان‌ماه‌۹۶ تا ۲۸مهرماه سال جاری استاندار مازندران بود.

– معاون مهندسی و طرح‌های توسعه سازمان صنایع دفاع بزرگ‌۱۳۷۴ ـ ۱۳۶۶

– مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ایران‌۱۳۸۲ ـ ۱۳۷۴

– قائم‌مقام سازمان صنایع هوافضا‌۱۳۸۴ ـ ۱۳۸۳

– رییس موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی‌۱۳۸۶ ـ ۱۳۸۳

– معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع‌۱۳۹۶ ـ ۱۳۸۶

– معاون مهندسی پدافند غیرعامل وزارت دفاع و همزمان دبیر ستاد توسعه سواحل مکران‌۱۳۹۳ تاکنون

– عضو شورای برنامه‌ریزی بنیاد مستضعفان به مدت سه سال

– عضو ستاد مرزهای کشور در وزارت کشور به مدت چهار سال

– عضو ستاد بحران کشور و کمیته دائمی سازمان پدافند غیرعامل از سال‌۹۳ تاکنون

– عضو شورای عالی هواپیمایی کشور از سال‌۸۸ تاکنون

– عضو شورای عالی معماری و شهرسازی ایران از سال‌۹۳ تاکنون

– عضو کمیته ملی مقابله با ریزگردها از سال‌۹۳ تاکنون

– عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از سال ۱۳۸۵ ـ ۱۳۸۲

– عضو گروه‌های مطالعاتی پژوهش‌محور دوره‌های دکتری به‌عنوان استاد راهنما در دانشگاه عالی دفاع ملی از سال‌۹۳ تاکنون

– مدرس دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر از سال‌۹۵ تاکنون

– رییس هیات مدیره شرکت ملی ساختمان وابسته به بنیاد مسضعفان از سال‌۱۳۹۰ ـ ۱۳۹۱

– رییس هیات مدیره شرکت عمران و مسکن ایران‌۱۳۹۵ ـ ۱۳۹۱

– عضو انجمن هوافضا ایران

– عضو نظام مهندسی ساختمان