رسالت مناطق آزاد، تبدیل شدن به هاب کالاهای متنوع و ضروری کشور است

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در شرایط فعلی کشور، مناطق آزاد باید به دپوی کالای مورد نیاز کشور تبدیل شوند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، اکبر افتخاری صبح امروز (۲۸آذرماه) در «همایش معاونین اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان‌های مناطق آزاد کشور» در منطقه آزاد چابهار، کلیدی‌ترین برنامه معاونت […]

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در شرایط فعلی کشور، مناطق آزاد باید به دپوی کالای مورد نیاز کشور تبدیل شوند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، اکبر افتخاری صبح امروز (۲۸آذرماه) در «همایش معاونین اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان‌های مناطق آزاد کشور» در منطقه آزاد چابهار، کلیدی‌ترین برنامه معاونت تولید، صادرات و فناوری را ارتقا اکوسیستم کسب و کارهای مناطق آزاد با استفاده از ۹پروژه راهبردی عنوان کرد و افزود: باید تفاوت فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد با سرزمین اصلی برای فعالین اقتصادی ملموس باشد.

افتخاری گفت: رسالت مناطق آزاد، تبدیل شدن به هاب کالایی با کالای متنوع و ضروری برای کشور است تا کالاهای مورد نیاز، از مناطق آزاد با کمترین هزینه تامین کنند.

وی افزود: مناطق آزادی مثل منطقه آزاد جبل‌علی مرکز هاب کالایی کشور هستند و ما با صرف هزینه‌های بالا در واردات و حمل و نقل، نیازهای کالایی خود را از آنها تامین می‌کنیم.

معاون تولید، صادرات و فناوری‌های دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از ارائه راهبردهای جدید برای تامین نیازهای کشور در شرایط اقتصادی فعلی اشاره کرد و ادامه داد: بازگشت به قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و اجرای آن در راستای احقاق حقوق فعالین اقتصادی مستقر در این مناطق از اقدامات اخیر دبیرخانه شورایعالی به منظور بهبود شرایط اقتصادی کشور است.

افتخاری از تخصیص سهمیه ویژه ارزی از سوی بانک مرکزی برای مناطق آزاد کشور خبر داد و افزود: در حال رایزنی با بانک مرکزی برای تخصیص سهمیه ویژه ارزی برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم که بخشی از آن تامین شده است.

وی به راه‌اندازی مراکز نوآوری و فناوری در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: مراکز نوآوری و فناوری مناطق آزاد با شبیه‌سازی و بومی‌سازی موفق‌ترین مراکز نوآوری جهان و باتوجه به ساختار اقتصادی و فرهنگی کشور در دست پیاده‌سازی هستند و تا انتهای سال در ۵منطقه آزاد کشور افتتاح خواهند شد.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به اینکه مناطق آزاد، مراکز توسعه صادرات هستند، افزود: کالاهایی که مواد اولیه آن صددرصد از خارج تهیه می‌شود و در منطقه آزاد تولید می‌شوند، هیچ ممنوعیتی برای صادرات ندارند، اما کالاهایی که صددرصد مواد اولیه یا بخشی از مواد اولیه آنها در داخل کشور تامین می‌شود طبق قوانین سازمان توسعه تجارت ممنوعیت صادراتی دارند.

افتخاری در پایان به حذف اختلالات فضای کسب و کار در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: با راه‌اندازی سیستم ثبت سفارش در چند ماه اخیر برای فعالان اقتصادی مستقر در مناطق آزاد یکی از اختلالات جدی فضای کسب و کار در این مناطق برطرف شد.

گفتنی است؛ «همایش معاونین اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان های مناطق آزاد کشور» با حضور معاونین و مدیران سازمان های مناطق آزاد از ۲۸ تا ۲۹آذرماه‌۹۷ در منطقه آزاد چابهار ادامه دارد.