مشاور رئیس‌جمهور اعلام كرد:

رشد ١٠٠درصدی سرمایه‌گذاری مناطق آزاد در سال‌٩٨

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: سرمایه‌گذاران، مجاهدان عرصه اقتصادی هستند و اعتماد و همکاری متقابل میان مدیران و سرمایه‌گذاران، توسعه اقتصادی به همراه دارد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، مرتضی بانک امروز (چهارشنبه ۲۳مردادماه) در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با تبریک و شادباش فرا رسیدن اعیاد قربان و غدیر با اشاره به اینکه قصدی برای تغییر مدیریت عامل این سازمان وجود نداشت و مدیرعامل قبلی بنا به شرایط خاص خانوادگی امکان حضور در منطقه را نداشت، گفت: دکتر سلیمانی با حضور ۱۴ماهه خود در رأس مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو اثربخشی فراوانی در برنامه های توسعه‌ای منطقه داشتند.

 

تقدیر از خدمات دکتر سلیمانی

او اظهار داشت: با تلاش ایشان و بدنه مدیریت منطقه و استان در این مدت کارهای ارزنده، مهم و اساسی در ماکو انجام شد که می‌بایست از این خدمات و فعالیت‌ها تقدیر کرد.

مرتضی بانک افزود: باید از دکتر سلیمانی سپاسگزاری کرد که در شرایط سخت تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی مردانه ایستاد و نگذاشت در حرکت‌های توسعه‌ای منطقه خللی ایجاد شود.

او با ابراز امیدواری از اینکه موفقیت‌ها و برنامه‌های مدیرعامل قبلی را مدیرعامل جدید نیز ادامه دهد گفت: مبنای قضاوت بر عملکرد مدیران قبلی این منطقه، ثمراتی است که در منطقه به جای گذارده‌اند که تداوم برنامه‌ها توسط مدیران جدید می‌تواند دنباله موفقیت‌ها باشد.

 

حرکت‌های توسعه‌ای در کشور نیازمند حضور جوانان است

مرتضی بانک با اشاره به اینکه مدیرعامل فعلی سازمان منطقه آزاد ماکو از همکاران با سابقه و با تجربه در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بوده است، گفت: نظم، برنامه‌ریزی و ارائه شیوه‌های راهبردی برای فعالیت‌های مناطق آزاد از جمله تلاش‌های آقای عبدالرحیمی در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد است ضمن اینکه ایشان از تجربیات اجرایی خوبی برخوردار هستند.

مشاور رئیس‌جمهور ادامه داد: یکی از اهداف نظام و تاکیدات رهبری استفاده از ظرفیت‌های جدید است و هر برنامه‌ای و حرکت اجتماعی-‌اقتصادی و توسعه ای نیازمند تزریق انگیزه و نشاط از سوی جوانان است که خوشبختانه کشور در حال حرکت در مسیر جوانگرایی در بدنه مدیریتی است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داشتن برنامه و اجرای آنچه که مورد نیاز مردم و سرمایه گذاران در مناطق آزاد است را یک ضرورت دانست و افزود: داشتن برنامه و شفافیت در برنامه‌ها اعتماد بیشتری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. این برنامه و در کنار آن شفافیت در امور در ماکو به شرایط مطلوبی رسیده ولی همچنان نیازمند تکمیل شدن است.

او ادامه داد: هم‌اکنون روند سرمایه‌گذاری در کشور با تمام مشکلاتی که دارد از سوی فعالان این عرصه؛ دلسوزانه و با اعتماد به بدنه مدیریت پیش می‌رود. این اعتماد متقابل در مناطق آزاد نمود بیشتری پیدا کرده به طوری که افزایش سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد در سال۹۸ نسبت به سال گذشته رشدی ۱۰۰درصدی داشته است که این امر نشان دهنده اعتماد مردم و سرمایه‌گذاران به اهداف تعیین شده در مناطق آزاد است.

 

سرمایه‌گذاران؛ مجاهدت می‌کنند

مرتضی بانک در ادامه این مراسم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد شرایط و بسترهای اعتماد سرمایه‌گذاران به حضور و فعالیت در این مناطق را فراهم کنند، اظهار داشت: باید تلاش کنیم سرمایه گذاری که براساس تلاش فکری خود وارد صحنه می شود هیچ‌گونه آسیبی نبیند و در واقع به آنان میدان داد تا اصول کاری خود را پیش ببرد.

او ادامه داد: اینکه ما سرمایه گذار را عنصری زحمتکش، تلاشگر، توسعه‌گر و برنامه‌دار برای آینده ببینیم تا اینکه آن را عنصری ببینیم که زائده ای برای کشور ایجاد کند تفاوت از زمین تا آسمان است. پس باید فضای کسب و کار مناسب را برای سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: سرمایه‌گذاران ایرانی بسیاری در کشورهای همجوار سرمایه‌گذاری می‌کنند، ولی وقتی می‌بینیم باز هم حاضر به سرمایه‌گذاری در کشور هستند، باید این اقدام آنان را نوعی مجاهدت تلقی کرد و برخوردهای مناسبی با آنان داشته باشیم و از سرمایه‌گذاری آنها قدردانی کنیم.

مرتضی بانک خطاب به سرمایه‌گذاران مناطق آزاد گفت: تلاش ما در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور این بوده است که سرمایه‌گذاران کمترین عارضه را از تحولاتی که بخش زیاد آن از دست دلتمردان خارج است، متحمل شوند و برای رفع موانع و مشکلات از هیچ کوششی فروگذاری نخواهیم کرد. هنوز مشکلاتی پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دارد که در تلاش هستیم به صورت کامل این مشکلات برچیده شود.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه فردی در دنیا پیدا شده که همه توافقات را نادیده می‌گیرد و به صورت یکجانبه از آنها خارج می‌شود، گفت: تحریم‌های اقتصادی فعالین اقتصادی را تحت فشار می‌گذارد. این تحریم‌ها ارتباط اقتصادی ایران با سایر کشورها را کاهش می‌دهد تا ایران را از صحنه اقتصادی حذف کنند اما اعلام می‌کنیم مناطق آزاد همواره در کنار فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران است. مشکلاتی همچون ثبت سفارش کالا، مسائل گمرکی، سرمایه‌گذاری و مالیاتی ازجمله مواردی است که با هماهنگی نهادهای ذیربط در حال رفع آن هستیم و برای کاهش آثار منفی برای اقتصاد کشور به وجود آمده برطرف کنیم.

او درباره آخرین وضعیت ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد گفت:  بالاخره تلاش ها و همکاری ما با وزارت صمت به نتیجه رسید و در چارچوب همه محدودیت‌های موجود و برای اینکه به برنامه‌های کلان دولت لطمه نخورد توافق خوبی انجام شد. امکان ثبت سفارش کالا برای ورود و خروج از منطقه فراهم شد و دیروز از سوی وزارت صمت ابلاغ شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در عین حال این نوید را نیز داد که فعالین تجاری و بازرگانی در مناطق آزاد در چارچوب آنچه در سیستم اقتصادی این مناطق برنامه‌ریزی شده در آینده نزدیک به فعالیت‌های خود با توجه به سهمیه‌های ارائه شده ادامه دهند و فعالیت‌ها را شتابان پیش ببرند.

 

آمارها درباره عملکرد مناطق آزاد چه می‌گویند؟

مرتضی بانک درباره روند فعالیت صادراتی مناطق آزاد نیز اظهار نمود: میزان صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال‌۹۷ حدود ۱۹میلیارد دلار بوده و بیش از ۵۰۰هزار نفر در این مناطق کار می‌کنند که البته این میزان اشتغال مربوط به افرادی است که به صورت رسمی از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند می‌شوند.