مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد:

رشد ۴برابری سرمایه گذاری واحدهای پرورش میگو در جزیره قشم

مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم از افزایش بیش از چهار برابری (445درصدی) میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حوزه پرورش میگو در چهارماه نخست سال‌98 نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حامد عبدالهی با بیان این خبر گفت: در چهارماهه نخست سال جاری، ۶مورد مجوز فعالیت اقتصادی در حوزه پرورش میگو از طرف سازمان منطقه آزاد قشم صادر شده که نسبت به تعداد مجوزهای صادر شده در مدت مشابه سال گذشته (۳مورد) رشد ۲برابری (۱۰۰درصدی) دارد.

وی ادامه داد: شش واحد تولیدی پرورش میگو از ابتدای سال‌۹۸ در مجموع با یک هزار و ۲۳۷میلیارد ریال سرمایه‌گذاری موفق به اخذ مجوز سرمایه‌گذاری شده‌اند که در مقایسه با میزان سرمایه‌گذاری سال گذشته (۲۷۷میلیارد ریال) بیش از ۴۴۵درصد رشد داشته است.

مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه مساحت زمین‌های در نظر گرفته شده برای راه‌اندازی این واحدها ۲۴۳هکتار است، افزود: ظرفیت تولید این واحدهای پرورش میگو ۵هزار و ۸۰۰تن بوده و برای ۲۲۶نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال خواهند کرد.

عبدالهی ادامه داد: در راستای منویات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، شاهد هستیم که با وجود افزایش میزان سرمایه‌گذاری و ظرفیت تولید، سطح زمین واگذاری به این واحدها کاهش پیدا کرده و در مقابل استفاده از تکنولوژی‌های روز در واحدهای فعال پرورش میگو در جزیره قشم افزایش یافته است.

وی با اشاره به گسترش پرورش میگو به شیوه متراکم، اضافه کرد: کاهش زمان تولید، افزایش بهره‌وری تولید در واحد سطح، افزایش دوره‌های پرورشی در طی سال و بهتر شدن ضریب تبدیل غذایی از مهم‌ترین مزیت‌های پرورش میگو به شیوه متراکم در جزیره قشم است.

مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: استفاده از روش پرورش متراکم با رعایت ایمنی و انجام کنترل‌های لازم، باعث افزایش تولید میگو خواهد شد و خوشبختانه جزیره قشم در این زمینه یکی از قطب‌های پیشرو در کشور به حساب می‌آید.

عبدالهی در پایان گفت: قشم قطب تولید و پرورش میگو در کشور است و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، بخشی از میگوهای پرورشی این جزیره به کشورهای فرانسه، روسیه و چین صادر می‌شود.