مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت:

رونق اقتصاد مناطق آزاد با وجود بازارهای مالی/ منطقه آزاد کیش، پیشگام آغاز حرکت بازارهای مالی در مناطق آزاد

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه امروزه وجود بازارهای مالی یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی برای فعالا اقتصادی در دنیا است، تاکید کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده، بازارهای مالی در مناطق آزاد فعالیت‌های جدید خود را آغاز کرده‌اند و جزیره کیش یکی از پیشگامان این حوزه است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، «مرتضی بانک» در گفتگو با خبرنگاران در مراسم «روز کیش» که هر ساله بیستم آبان‌ماه در جزیره کیش برگزار می‌شود، گفت: بازارهای مالی امروز جایگاه بسیار ارزشمندی دارند و می‌توانند در جهت فعالیت‌های توسعه‌ای و زیربنایی مورد استفاده قرار بگیرند. منطقه آزاد کیش پیشگام آغاز حرکت بازارهای مالی در مناطق آزاد است که امروز به ثمر رسیده است.

او ادامه داد: واحدهای اقتصادی با بازارهای مالی و بورس باید دارای ارتباط قوی‌تری باشند به طوری که اگر این ارتباط بین بازارهای مالی و بورس با مناطق آزاد ایجاد شود، تحولات بزرگی در حوزه فعالیت‌های اقتصادی در این مناطق ایجاد خواهد شد. در واقع دست دوستی بین این دو نهاد نیازمند فرهنگ‌سازی و ارتباط دوسویه است.

مشاور رئیس‌جمهور هم چنین درباره مباحث اخیر مطرح شده درباره معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد اظهار کرد: تکیه بر درآمدهای مالیاتی ازجمله سیاست‌های دولت و کشور است که اقدام شایسته‌ای است. سال‌های سال کشور آرزو داشت از تکیه بر درآمدهای نفتی جدا شود و به منابع اصلی که می‌تواند براساس فعالیت‌های مختلف اقتصادی صورت بگیرد متکی باشد.

مرتضی بانک افزود: اقدامات نسبتا خوبی در دولت تدبیر و امید در این بخش انجام شده است. پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی در کشور برای امسال ۱۵۰هزار میلیارد تومان است که تقریبا بخش عمده‌ای از بودجه کشور را تشکیل می‌دهد که کار شایسته‌ای است. هم چنین یکی دیگر از نکات قابل توجه که کشور و دولت به آن تکیه دارند ایجاد اعتماد مردم به فعالیت‌هایی است که مربوط به مردم است.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مناطق آزاد از دو ویژگی مهم «معافیت مالیاتی‌های در چارچوب قانون به مدت ۲۰سال» و «معافیت‌های گمرکی» برخوردار هستند، تصریح کرد: این دو ویژگی ازجمله عناصر مهم تشکیل این مناطق در ایران و در دنیا است. معافیت مالیاتی در مناطق آزاد ایران ۲۰ساله است. این عدد در کشورهای همسایه ۲۵سال، ۵۰سال و بعضا دائمی است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: به نظر من قانون‌گذار قوانینی را در مناطق آزاد پیش‌بینی کرده که پایه‌های قوی و مستدل تخصصی و فنی دارد و یک فعال اقتصادی بعد از ۲۰سال می‌تواند خود را با شرایط سازگار کند و در جهت تولید برنامه‌ریزی کند و کارش را ادامه دهد.

مرتضی بانک افزود: این نکاتی که توسط برخی از افراد غیرکارشناس در حوزه مالیاتی مطرح می‌شود، سیاست دولت نیست و مناطق آزاد از مزیت معافیت‌های مالیاتی برخوردارند که در غیر این صورت منطقه آزاد معنا نخواهد داشت. سیاست‌های دولت در این بخش در حال اجرا است و مناطق آزاد همان جایگاه قبلی خود و با همان معافیت‌های قانونی خود را دارند. در آینده تعداد دیگری از مناطق آزاد ایجاد خواهد شد که قرار است در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار بگیرد که مبنای فعالیت آنان همین ویژگی‌ها خواهد بود.

او با تاکید بر اینکه هیچ تصمیمی نه در دولت و نه در مجلس درباره حذف معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد گرفته نشده است، گفت: به نظر نمی‌رسد که تغییری در این قانون اتفاق بیافتد. فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران مطمئن باشند با اعتماد به قانونی که در مناطق آزاد کشور وجود دارد آنها به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد.

گفتنی است؛ مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور، امروز دوشنبه (۲۰ آبان‌ماه) به منظور بازدید و حضور در مراسم روز کیش به این جزیره سفر کرد.

محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق، مجید صفدری معاون توسعه مدیریت، محمود منزوی‌زاده مشاور و مدیرکل حوزه و هانی صباغان مدیر سلامت وی را در این سفر همراهی می‌کنند.