زنگ آغاز مهر در جزیره کیش به صدا درآمد

همزمان با سراسر کشور، زنگ مهر و مقاومت به صورت نمادین با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در مدرسه فاطمیه به صدا در آمد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در نخستین روز ماه مهر درهای بوستان‌های دانش در کیش گشوده شد و دانش‌آموزان با شور و نشاط روانه مدارس شدند تا سال تحصیلی دیگری را آغاز کنند. امروز با به صدا درآمدن زنگ‌های مدارس، سال تحصیلی‌۹۹-۹۸ با حضور بیش از ۱۰هزار دانش‌آموز در مدارس کیش آغاز شد و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با حضور در مدرسه فاطمیه، طی مراسمی زنگ آغاز سال تحصیلی را نواخت.

مشاهده دانش‌آموزانی که با لباس‌های یکسان، دست در دست پدران و مادران در خیابان‌ها راهی مدارس بودند؛ خاطره روزهای شیرین درس و مدرسه را برای بسیاری از بزرگسالان زنده کرد و دکتر مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش این موضوع را در سخنرانی مراسم آغاز سال تحصیلی اشاره کرد و با تبریک این روز گفت: نظام تعلیم و تربیت برای شکوفایی و قابلیت‌های دانش‌آموزان تلاش دارد و شرکت تمامی معاونان و مدیران سازمان و مسئولان محلی در آیین بازگشایی مدارس بیانگر این اهمیت است.

مظفری با بیان این که دوره نوجوانی از بهترین و ماندگارترین دوران‌ها است و نوجوانان باید قدر این روزهای زود گذر را بدانند، از معلمان و فرهنگیان به واسطه عملکرد آنان علیرغم مشکلات و محدویت‌ها تشکر کرد و اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا سهمی برای آینده بهتر کشورمان داشته باشیم و اعتقاد داریم اگر جزیره بخواهد در همه بخش‌ها، به‌روزرسانی و احیاء شود، رسیدگی به آموزش و پرورش باید در دستورکار قرار گیرد.

وی تاکید کرد: با توجه به این که برندهای برتر کشور مثل پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها در جزیره کیش مستقر هستند زمان آن فرا رسیده است که دانشگاه‌های نسل سه و چهار را با تعامل و همکاری با یکدیگر داشته باشیم، از این‌رو به دنبال موضوعاتی هستیم که کیش را نسبت به سایر شهرها متمایز کند؛ لذا مرکز نوآوری جزیره کیش را با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی کردیم و این مرکز در مهرماه افتتاح خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که مرکز نوآوری کیش بدون تردید یکی از بی‌نظیرترین مراکز در حوزه نوآوری، فناوری و راهبردی در کشور است، گفت: با مستقر شدن شرکت‌های دانش‌بنیان در مرکز نوآوری، شاهد اتقاقات مثبتی در کیش خواهیم بود و اعتقاد داریم دانش‌آموزان کیش در این مرکز باید نقش داشته باشند و کادر آن را تشکیل دهند.

مظفری افزود: از مدیران آموزش و پرورش کیش می‌خواهم به موضوعات خاص در زمینه علوم، تحقیقات و فناوری بها دهند، زیرا رشد و توسعه کشور در گرو توجه و فعالیت در این زمینه‌ها است و سازمان منطقه آزاد کیش هم از همه امکانات خود در جزیره کیش برای توجه به آموزش و پرورش بهره خواهد برد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با قرائت بخشی از وصیت بسیحی شهید که هنگام شهادت ۱۴سال سن داشت گفت: جا دارد یادی کنیم از دانش آموز بسیجی که وصیت کرد “درس بخوانید ولی درس خواندن را هدف قرار ندهید، بلکه درس وسیله‌ای باشد برای رسیدن به هدف”. در آن دوران، سختی‌ها تحمل شد اما با همه مسائل موجود، فضای خوبی داریم و می‌توانیم شرایط را برای بهتر شدن کیفیت آموزش و پرورش و به نوبه آن رشد و توسعه کشور داشته باشیم.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین حسن‌زاده امام جمعه کیش در این مراسم گفت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یکی از محورهای بسیار مهم و جزء هفت محور تربیت نیروهای مومن و انقلابی و پیشگام در تحقق و تمدن اسلامی است که آموزش و پرورش نقش اساسی در تحقق آن دارد.

وی افزود: ساختار آموزش و پرورش کشور بر مبنای  قبل از انقلاب بر اساس فلسفه غربی است که قطعا نمی‌تواند در تحقق اهداف و تربیت نیروی انقلابی تاثیر خوبی داشته باشد؛ باید ساختار آموزش و پرورش بر مبنای فلسفه تعلیم و تربیت ایران اسلامی باشد و تنها راه پرورش نیروهای انقلاب و مومن، تحقق این سند تحول بنیادین و سند اساسی آموزش و پرورش است

امام جمعه کیش تاکید کرد: به دستور مقام معظم و با همکاری نیروهای متدین، انقلابی، فهیم و اندیشمند، سند تحول بنیادین آماده شد و به تصویب شورای عالی انقلاب هم رسید، اما متاسفانه به مرحله تحقق و اجرایی شدن نرسید. از این‌رو باید وارد شدن مفاد این سند در بدنه آموزش و پرورش، عملیاتی شدن آن و اطلاع‌رسانی عمومی آن در دستورکار مسئولان آموزش و پرورش قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن‌زاده با اشاره به شعار آموزش و پرورش کیش “مدرسه صالح، زمینه‌ساز حیات طیبه است”، تاکید کرد: بعد از اجرایی شدن این مهم، مزه و شیرینی تعلیم و تربیت اسلامی را خواهیم چشید و مدرسه زمینه‌ساز حیات طیبه می‌شود که شعار خوبی را انتخاب کردند.

وی با بیان این که می‌خواهیم تبلیغ را از مساجد به مدارس گسترش بدهیم؛ بکارگیری روحانیون جوان، تحصیل‌کرده، خوش‌بیان و خوش‌صحبت در مدارس کیش اشاره کرد و اظهار داشت: جمع فرهیخته‌ای در مدارس وجود دارند که از تبلیغات اسلامی و دینی باید مطلع شوند.

امام کیش در پایان گفت: یکی از بهترین کارهایی که در مدارس کیش در حال انجام است، احیای نمازخانه‌های مدارس می‌باشد که در این میان احیای و بازسازی اولین نمازخانه را دکتر مظفری با هزینه شخصی تقبل کردند و نام برادر شهید ایشان برای نمازخانه انتخاب شد.

همچنین سیدجواد قوامی‌نژاد رئیس اداره آموزش و پرورش کیش در ابتدای این مراسم گفت: طبق سند بنیادین قصد داریم با اجرایی شدن طرح مشارکت جویی و مشارکت‌پذیری و با کمک و همیاری سازمان منطقه آزاد کیش و همه نهادهای مستقر در جزیره، آموزش و پرورش کیش را به یکی از پنج آموزش و پرورش برتر کشور تبدیل کنیم، زیرا این پتانسیل در دانش‌آموزان، خانواده‌ها و همکارانم وجود دارد و ایمان دارم به این جایگاه دست پیدا خواهیم کرد.

سرهنگ پاسدار شهداد کناری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه کیش نیز در این مراسم گفت: شروع هر سال تحصیلی با پاسداشت یاد شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس که از همه حقوق خود گذشتند، آغاز می‌شود و از دانش‌آموزان می‌خواهم تاریخ حماسه‌سازان هشت سال دفاع مقدس را مطالعه کنند و در ترویج فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی شهدا و ایثارگران تحقیق کنند.

گفتنی است، در آیین بازگشایی مدارس کیش که به صورت نمادین در دبیرستان دخترانه فاطمیه برگزار شد، علاوه بر دکتر مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و معاونان و مدیران این سازمان، حجت الاسلام و المسلمین حسن‌زاده امام جمعه کیش و شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل سنت، قوامی‌نژاد رئیس اداره آموزش و پرورش کیش، سرهنگ جمالی فرمانده انتظامی و دریابانی کیش، سرهنگ پاسدار شهداد کناری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه کیش، جمعی از فرهنگیان و مسئولان محلی حضور داشتند.