معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت:

ساخت جزیره مصنوعی در کیش با پسماند لایروبی بندری

معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: موضوع جزیره مصنوعی، بخشی از طرح کلی لایروبی بندر تجاری و حوضچه شرقی این جزیره است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مصطفی خانزادی در پی انتشار اخباری مبنی بر ساخت جزیر مصنوعی در آب‌های این جزیره افزود: هنوز هیچ قراردادی در این زمینه منعقد نشده، بلکه صرفا یک تفاهم کلی برای برخی همکاری‌های مشترک در زمینه مطالعات و امکا‌ن‌سنجی لایروبی بندرگاه و اسکله تجاری کیش با شرکت مکین دریا صورت حاصل شده است.

خانزادی گفت: منظور از این اقدام عمرانی، استحصال زمین از دریا یا ساخت جزیره مصنوعی نبوده، بلکه هدف اصلی سازمان منطقه آزاد کیش لایروبی حوضچه شرقی و بندر تجاری برای پهلوگیری کشتی‌های سنگین است.

وی افزود: به منظور بهره‌برداری از اسکله، «لایروبی» اقدامی اجتناب‌ناپذیر است و حجم زیادی از مصالح حاصل از لایروبی تولید می‌شود که حمل و دپوی آن به مکانی دیگر، ضمن تخریب شدید محیط زیست هزینه‌های سنگینی به همراه خواهد داشت؛ لاجرم همانند روش مرسومی که عمدتا در اکثر پروژه‌های مشابه در دنیا به کار گرفته می‌شود، مصالح حاصله از لایروبی در نقطه‌ای از دریا به فاصله ۸۰۰متری از ساحل دپو و زمینی در دریا استحصال می‌شود که این این عرصه با توجه جایگاه کیش به عنوان قطب گردشگری استفاده بهینه خواهد شد.

خانزادی افزود: ھمزمان با تدوین این طرح، از ماه‌ها پیش مطالعه و بررسی آثار زیست محیطی این عملیات به یکی از ‌مهندسان مشاور زیست محیطی معتبر و مورد تائید سازمان محیط زیست کشور سپرده شده و تاکنون مطالعات زیادی در حوزه زیست محیطی برای مشخص نمودن ابعاد زیست محیطی این پروژه صورت گرفته است.

معاون عمران و زیر بنایی سازمان  منطقه آزاد کیش در پایان افزود: باتوجه به تحریم‌های‌ اقتصادی؛ سازمان منطقه آزاد کیش نتوانست برای انجام این کار از روش برگزاری مناقصه عمومی بین‌المللی به منظور انتخاب و بکارگیری شرکت‌های خارجی استفاده نماید از این رو، تنها دستگاه لایروب که امکان انجام این کار را در داخل کشور داشت، شناور پردیس هفت شرکت “مکین دریا” بود که می‌توانست در بستر سخت دریای پیرامون جزیره کیش حفاری نموده و مصالح حاصل از حفاری را به فاصله موردنظر، منتقل نماید.

گفتنی است،  اسکله ۳۵۰۰۰تنی بندر تجاری کیش که عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیرساختی در بخش حمل و نقل دریایی کالا و مسافر است که راه‌اندازی آن نقشی مهم در اقتصاد کیش و رونق بخش گردشگری دریا ایفا می‌کند.