ساخت فرودگاه چابهار، زمینه‌ساز توسعه حمل‌ونقل هوایی سواحل مکران

ساخت فرودگاه بین‌المللی در چابهار زمینه‌ساز توسعه حمل و نقل و سهولت در جابجایی کالا و مسافر به ویژه ورود گردشگر و سرمایه گذار داخلی و خارجی است و می‌تواند در کنار تکمیل راه‌آهن، ساخت بزرگراه و افتتاح کامل بندر نقش مهمی در توسعه سواحل مکران داشته باشد که دولت تدبیر و امید گام‌های نخست و مهمی در این زمینه برداشته است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از ایرنا، ساخت فرودگاه بین‌المللی در چابهار یکی از آرزوهای دیرینه مردم، تجار و مسافران داخلی و خارجی است، در ۴۰سال گذشته پایگاه شکاری نیروی هوایی کنارک به‌ عنوان فرودگاه نظامی در چابهار مورداستفاده قرار گرفته که متاسفانه با چابهار فاصله حدود ۵۰کیلومتری دارد و عملا محدودیت‌های خاصی ایجاد کرده و مشکلاتی برای رفت‌ و آمدها بوجود آورده است.

ساخت فرودگاه بین المللی و توسعه حمل و نقل هوایی از ضرورت‌های لازم برای توسعه سواحل مکران به ویژه شهرستان راهبردی چابهار است.

چابهار یک شهر بین‌المللی و با موقعیت مناسب تجاری و اقتصادی است و باید برای حمل و نقل هوایی آن اقدامات لازم انجام شود.

مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل مکران همواره تاکید فرمودند و رئیس جمهوری نیز در سفرهای مختلف بر تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل سیستان و بلوچستان و به ویژه چابهار تاکید و توجه ویژه‌ای کرده است.

مطالعات احداث فرودگاه بین‌المللی چابهار در سال‌۹۴-۹۳ انجام‌ شده است و مجوز مربوطه نیز از شورای فضایی کشور در سال‌۱۳۹۵ اخذ شد، در آن زمان موافقت اصولی احداث فرودگاه از سوی سازمان هواپیمایی کشوری برای شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران صادر شد اما به دلیل آن‌ که فعالیت‌ها پیش نرفت و به مرحله اجرا در نیامد، اعتبار مدت‌زمان موافقت اصولی به اتمام رسید.

مجوز ساخت فرودگاه بین المللی چابهار در خارج از محدوده منطقه آزاد چابهار وقتی در سال‌۱۳۹۵ صادر شد مدت مجوز آن یک ساله بود.

پیگیری نکردن امور آن موجب لغو مجوز نشد، بلکه برای سال بعد تمدید نشد؛ تا اینکه در سال جاری پیگیری‌های جدی استاندار سیستان و بلوچستان، فرمانداری و به ویژه منطقه آزاد چابهار سبب شد تا بار دیگر امور اداری و مجوزهای فرودگاه برای ساخت به جریان بیفتد و هم اینک تمام اقدامات و تشریفات اداری انجام و مکان ساخت فروگاه در محدوده حد فاصل پلیس راه و شهرک پتروشیمی جانمایی و این پروژه بزرگ منتظر ساخت و کلنگ زنی است.

 

ساخت فرودگاه، حمل‌ونقل و ورود گردشگر و سرمایه‌گذار را به منطقه آزاد تسهیل می‌کند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: منطقه آزاد چابهار یکی از مکان‌های جذاب گردشگری و سرمایه گذاری است و روزانه شاهد تردد فعالان اقتصادی و مسئولان کشوری هستیم که در صورت ساخت و تکمیل فرودگاه ورود گردشگر و سرمایه گذاران تسهیل می‌شود.

عبدالرحیم کردی افزود: ساخت فرودگاه در چابهار سبب می‌شود تا فاصله بیش از ۴۰ تا ۵۰کیلومتری فرودگاه نظامی کنارک به این منطقه کاهش پیدا کند.

کردی با شاره به اینکه برای شهرستان چابهار ساخت فرودگاه مناسبی در شان گردشگران و سرمایه‌گذاران از ضرورت هاست، خاطرنشان کرد: چابهار و کنارک واقع در ساحل آب‌های آزاد اقیانوس هند از مقصدهای اصلی گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می‌شوند، اما نداشتن فرودگاه استاندارد و استفاده از فرودگاه نظامی کنارک که فاقد امکانات لازم است جوابگوی نیاز مردم و ورود و خروج مسافران، گردشگران و سرمایه‌گذاران نیست.

او ادامه داد: فرودگاه کنارک یک فرودگاه نظامی است و ظرفیت فعلی آن پاسخگوی حجم پروازها و رفت و آمدها به منطقه نیست و باید هرچه سریع‌تر برای توسعه و یا ساخت فرودگاه جدید بین‌المللی چاره‌اندیشی کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه در سال‌های اخیر برای روشنایی و نوسازی سالن فرودگاه اقدامات خوبی انجام شده ولی کافی نیست، تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار فاقد مرز هوایی است و در حال حاضر فرودگاه نظامی کنارک اتصال هویی به چابهار را فراهم می‌کند.

کردی گفت: علاوه بر تمامی معایب و محدودیت‌های فرودگاه کنارک، عدم امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه فرودگاه نظامی مهم‌ترین دلیل برای ساخت فرودگاه چابهار و تبدیل آن به  شهرک فرودگاهی  با هدف تبدیل شدن به یکی از قطب‌های حمل و نقل بار و مسافر در منطقه است.

او افزود: در صورت گسترش محدوده منطقه آزاد چابهار به سمت شرق مسیر ترانزیتی‌، فرودگاه و مگاپورت را نیز شامل می‌شود و می‌تواند سهولت اتصال ریلی، جاده‌ای و هوایی، دسترسی صنایع به آب، جلوگیری از نتایج مخرب زیست محیطی و امکان تامین زمین برای تمرکززدایی از فعالیت‌های صنعتی و ایجاد مراکز گردشگری جدید شود.

 

نبود فرودگاه در چابهار، یکی از خلاء‌های مسیر پیشرفت و جذب سرمایه‌گذار است

استاندار سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: فرودگاه بین‌المللی در سواحل مکران و منطقه چابهار به‌عنوان یک خلأ بزرگ در مسیر پیشرفت و جذب سرمایه‌گذار به شمار می‌رود که با صدور موافقت اصولی احداث فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد چابهار یکی از موانع اصلی توسعه‌ای در این جغرافیا برطرف می‌‌شود.

احمدعلی موهبتی افزود: صدور موافقت اصولی احداث فرودگاه بین‌المللی چابهار از سوی سازمان هواپیمایی کشوری برای سازمان منطقه آزاد چابهار طی نامه‌ای به این سازمان ارجاع شده است.

موهبتی بیان کرد: اعتبار این موافقت اصولی یک سال از تاریخ صدور آن است و در طول این مدت باید مستندات اقدامات اجرایی مشتمل بر تملک اراضی و رفع هرگونه تعارض با ذینفعان، تدوین و ارائه طرح جامع (فرودگاهی و مدیریت ترافیک هوایی) و اخذ تاییدیه از دفاتر تخصصی سازمان هواپیمایی کشوری بر مبنای مقررات مدنظر قرار گیرد.

گفتنی است، عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری به توسعه سواحل مکران و اجرای طرح‌های بزرگی چون توسعه بندرشهید بهشتی، ساخت راه‌آهن چابهار-‌زاهدان-‌مشهد، ایجاد بزرگراه و راه ترانزیتی، تصویب طرح انتقال آب از دریای عمان به برخی استان‌های شرقی فرصت مغتنمی برای فعال‌سازی عملیات ساخت فرودگاه بین‌المللی ایجاد کرده که امید است با تلاش و جدیت استاندار و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار این اقدام مهم ملی که یکی از آرزوها و خواسته‌های مردم، تجار و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است، هر چه سریع‌تر محقق شود.