دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی تصریح كرد:

سرمایه‌گذاری و جهش صادراتی، دو وظیفه اصلی مناطق آزاد در بخش تولید

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، برنامه‌1402 مناطق آزاد کشور را آماده کردن بسته‌های سرمایه‌گذاری به ارزش 10میلیارد دلار برای جذب سرمایه‌گذار اعلام کرد و اظهار داشت: سرمایه‌گذاری عنصر اصلی و اولیه تولید می‌باشد، به همین منظور در مناطق آزاد 350بسته سرمایه‌گذاری فراهم شده است‌.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، حجت‌الله عبدالملکی در نشست شورای معاونین سازمان منطقه آزاد انزلی گفت‌: این فرصت‌های سرمایه‌گذاری از سوی مناطق آزاد با جدیت دنبال خواهد شد و به‌زودی مرحله دوم آماده‌سازی ۵۰بسته سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد هفتگانه کشور تا اواخر خردادماه انجام خواهد شد.

وی، کامل‌ترین بسته‌های سرمایه‌گذاری در سال‌۱۴۰۱ را متعلق به منطقه آزاد انزلی عنوان کرد و اذعان نمود: امسال بازاریابی و سرمایه‌گذاری در سطح بین‌المللی و خارجی کشور در حوزه مناطق آزاد به طور جدی دنبال خواهد شد‌.

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به شعار سال‌۱۴۰۲ مقام معظم رهبری، اضافه نمود: رشد تولید و مهار تورم که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان شعار امسال اعلام شد، دو مقوله مکمل هم بوده و نظریه‌های سنتی اقتصادی که در گذشته تورم را موجب رونق اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری می‌دانستند، نفی می‌کند.

عبدالملکی اظهار کرد: اقتصاددانان امروزی معتقدند در شرایط تورمی رشد اقتصادی کاهش می‌یابد، بازارهای مالی مانند طلا و ارز رشد فزاینده‌ای می‌کنند و سرمایه به آن سمت جذب و تولید دچار رکود می‌شود؛ لذا نظریه مدرن تورم را موجب رکود اقتصادی می‌داند. برای افزایش تولید باید تورم را مهار کنیم.

وی تاکید کرد: در شرایط باثبات اقتصادی، قیمت‌ها رشد منطقی دارند و تمایل برای سرمایه‌گذاری در تولید بیشتر می‌شود و سرمایه‌گذار تولیدات خود را به سمت کالاهای موردنیاز مردم هدایت می‌کند؛ چراکه نیاز مردم همیشه پابرجاست و جهش در بازارهای مالی طلا و ارز در شرایط تورمی اتفاق افتاده و دائمی نیست.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، مهم‌ترین مسئله در مهار تورم را هماهنگی بین دستگاه‌ها قلمداد نموده و تصریح کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی در مهار تورم وظایفی دارند که متاسفانه تاکنون هماهنگی لازم برای مهار آن ایجاد نشده است.

عبدالملکی با بیان اینکه در بخش تولید در مناطق آزاد ۲وظیفه اصلی برعهده مناطق است که اولین آن سرمایه‌گذاری و دومین وظیفه ما جهش صادراتی می‌باشد، تاکید نمود: ما ۲خلاء اصلی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی داریم که اولین آن نامساعد بودن فضای کسب و کار در کشور و مناطق آزاد است؛ لذا باید برای حرکت به این سمت فضای لازم برای مقررات‌زدایی در کسب و کار و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایجاد گردد.

وی دومین مورد را عدم اطلاع‌رسانی مناسب در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی عنوان کرد و گفت: بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی از فرصت‌های ایجاد شده در مناطق آزاد بی‌اطلاع هستند. ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کریدورهای اصلی و دسترسی به آب‌های آزاد و اقلیمی مناسب و از همه مهم‌تر وجود امنیت در جمهوری اسلامی، یکی از بهترین کشورهای دنیا برای سرمایه‌گذاری است‌.

مشاور رئیس‌جمهور، برنامه و پویش اساسی مناطق آزاد کشور در سال‌۱۴۰۲ را توجه به سرمایه‌گذاری بین‌المللی و خارجی اعلام کرد و افزود: باید شعار «مناطق آزاد را به بهشت سرمایه‌گذاری تبدیل خواهیم کرد» را عملی سازیم و این مسئله را به طور جدی دنبال کنیم‌.

عبدالملکی، دومین اقدام در راستای رشد تولید را بازاریابی صادراتی اعلام کرد و بیان داشت: باید ظرف ۲ماه آینده بازاریابی صادراتی در مناطق آزاد راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری برای کالاهای تولیدی سرزمین اصلی در مناطق آزاد ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در گذشته صادرات محصولات تولیدی مناطق آزاد و صادرات مجدد وجود داشت و امسال سومین مبحث صادراتی یعنی بازاریابی صادراتی برای کالاهای تولیدی سرزمین اصلی انجام خواهد شد. به طور مثال در منطقه آزاد انزلی برای کالایی که در استان اصفهان تولید شده، بازاریابی صادراتی انجام خواهد گردید.

عبدالملکی، راهبرد اول در مناطق آزاد را مردمی‌سازی و راهبرد دوم را جهانی‌سازی منطق آزاد اعلام کرد و افزود: هر ۲راهبرد در مقوله سوم بازاریابی صادراتی وجود دارد و لزومی بر فرآوری مجدد بر تولیدات کارخانه‌ها و شرکت‌ها وجود ندارد و تنها محصول به کشورهای خارجی معرفی و بازاریابی انجام خواهد شد‌. لذا باید از افراد کاردانی که اقتصاد و تجارت بین‌الملل را می‌فهمند و در این حوزه تولیدکننده نیستند در بازارسنجی، شناسایی بازار و ظرفیت خالی شرکت‌های داخلی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: در زمینه مهار تورم نیز مناطق آزاد با یافتن راه‌هایی برای کاهش هزینه تولید، به مهار تورم کمک خواهند کرد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: منطقه آزاد انزلی در زمستان سال‌۱۴۰۱ از سایر مناطق آزاد کشور عملکرد بهتری داشت؛ اما راه زیادی برای جذب سرمایه‌گذاری بیشتر پیش‌رو دارد‌. انزلی در بین مناطق آزاد بسیار پویاست و امیدواریم امسال هم کارنامه بهتری نسبت به سال قبل داشته باشد.