مهم‌ترین فعالیت‌های معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش تشریح شد:

سرمایه‌گذاری مشارکتی ‌۱۰هزار میلیارد تومانی سازمان منطقه آزاد کیش و بخش خصوصی

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش گفت: ارزش سرمایه‌گذاری‌های مشارکتی سازمان منطقه آزاد کیش با بخش خصوصی، از ۱۰هزار میلیارد تومان فراتر رفت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، ناصر آخوندی در نشست خبری با اصحاب رسانه کیش، با بیان این مطلب افزود: سیاست خروج سازمان منطقه آزاد کیش از خام فروشی موجب شد تا ضمن اجرای پروژه‌های مشارکتی با بخش خصوصی، ارزش افزوده مناسبی عاید سازمان شود.

وی سهم سازمان از این پروژه‌ها را بیش از ۴هزار میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت: سیاست‌گذاری‌های سازمان در تسهیل فعالیت حوزه‌های صنعتی، مساعدت در فعال‌سازی  واحدهای تولیدی غیرفعال و تامین مالی پروژه‌های زیرساختی و عمرانی نیمه‌تمام جزیره کیش از سایر اقدامات طی یک سال گذشته است.

آخوندی همچنین از اصلاح شیوه‌نامه‌ها، بازنگری قراردادها و دستور‌العمل‌ها و همچنین چگونگی تامین مالی از بازار سرمایه و تسهیل فعالیت صنوف و تجار جزیره کیش خبر داد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست گفت: مهم‌ترین اولویت در برنامه‌های هیات مدیره سازمان، فعال‌سازی طرح‌های عمرانی غیرفعال و پروژه‌های نیمه تعطیل در سطح جزیره بود که این پروژه‌ها مردم ساکن و غیرساکن بسیاری را درگیر خود کرده بود که با ارائه راهکارهای مناسب و کارشناسی به سر‌انجام رسید.

وی افزود: طبق این سیاست‌گذاری‌ها مقرر شد توان حداکثری خود را برای فعال‌سازی این پروژه‌ها بکار گیریم و با در نظر گرفتن قوانین و مقررات، تعداد زیادی از آنها تعیین تکلیف و فعال شد.

آخوندی با بیان اینکه از طریق ایجاد حساب مشترک برای این قبیل پروژه‌ها با هدف شفاف‌سازی و نظارت سازمان بر فرآیند ورود و خروج منابع حاکم خواهد شد، تاکید کرد: در این فرآیند، نظارت بر ورودی منابع و پیش فروش‌هایی که از این پروژه‌ها شده، مطالبات و همه منافع با نظارت سازمان از طریق شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش انجام می‌شود تا پروژه‌ها در زمانبندی تعریف شده به اتمام برسد.

وی به پروژه‌های دامون ساحلی‌۲، سارینا، پردیس‌۳، دامون دریا‌۱ و ۲، دهکده ساحلی، شهر آفتاب، کیش رویای زندگی، مهستان، لاریسا، مرکوری‌، کارینا مال، هایلند و نیک ترابر اشاره کرد و گفت: مشکل این پروژه‌ها حل شده و به زودی اخبار خوشی منتشر خواهد شد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت: پروژه‌هایی که به مردم پیش فروش شده بود با حساب مشترک حل شد و پروژه‌هایی که پیش فروش نشده بود، با روش‌های دیگر فعال خواهند شد یا در حال نهایی شدن هستند.

آخوندی با اشاره به اینکه پروژه شهر آفتاب یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌های کیش بود، عنوان کرد: بانک پارسیان و یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک آینده در پروژه شهر آفتاب گرفتار بودند و بخشی هم به مردم پیش فروش شده بود و این شرکت به سازمان هم بدهکار بود. این معادله چند مجهولی با همکاری‌های همکاران حوزه اقتصادی و مدیریت حقوقی و در راس آنها دکتر مظفری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش حل شد.

به گفته آخوندی، حل شدن این معضلات آثار بسیار خوبی نه تنها از نظر ایجاد شغل و رونق اقتصادی، بلکه برای تعیین تکلیف بسیاری از هموطنان که پس‌انداز خود را به صورت پیش خرید از این پروژه‌ها انجام داده و با مشکل مواجه بودند، به همراه داشت.

وی درخصوص حوزه صنعتی نیز با اشاره به شرایط اقتصادی موجود و افزایش ناگهانی نرخ ارز که موجب ایجاد مشکلات نقدینگی برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان شده بود، گفت: تعداد زیادی از واحد‌های فعال صنعتی در کیش به تبع مشکلات و نوسانات ناگهانی ارزی غیرفعال شده بودندکه طی یک سال گذشته ۱۸واحد صنعتی غیرفعال، با حجم سرمایه ۷۹۸میلیارد تومان فعالیت خود را از سر گرفتند که از این طریق برای ۲۷۵نفر به صورت مستقیم نیز ایجاد اشتغال کرده است.

آخوندی همچنین افزود: ۱۲پروژه با جمع میزان سرمایه‌گذاری ۲۵۳میلیارد تومان که در حوزه‌های خدمات مهندسی صنعت نفت و آرایشی بهداشتی فعالیت دارند و صادرات محور نیز هستند تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود که ۹واحد تا اسفند‌۹۸ و ۳واحد دیگر تا خرداد۹۹ فعال خواهند شد و میزان اشتغال این واحدها عددی حدود ۵۰۰نفر می‌باشد.

آخوندی عنوان کرد: بسیاری از معضلات واحد‌های تولیدی که در یکسال گذشته به دلایلی مثل عدم اقدام به موقع برای ارائه اظهارنامه مالیاتی دچار مشکل و مشمول مالیات میلیاردی شده بودند‌؛ با پیگیری‌های همکاران حوزه اقتصادی و تعامل با اداره مالیات، حل شد.

همچنین مشکل تامین اجتماعی شرکت سورینت که پرسنل آن بیکار شده بودند، با ورود سازمان به این موضوع، به نتیجه رسید.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه، به همکاری‌هایی با کارگروه تسهیل تولید استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: معرفی‌نامه‌هایی برای چند شرکت صادر شد که بتوانند از مزایا و امکانات این کارگروه برای شرکت‌های تولیدی خود بهره‌مند شوند.

وی افزود مشکلات پایانکار، انشعاب آب و برق و مجوز‌های صنعتی بیش از ۹واحد صنعتی بزرگ برطرف شد که در دهه مبارک فجر این ۹واحد افتتاح را می‌کنیم.

آخوندی با بیان اینکه برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی جزیره کیش برای اولین بار توانستیم از بند (ب) تبصره‌ ۱۸ قانون بودجه‌۹۷  برای واحد‌ها سهمیه بگیریم، گفت: نخستین بار از این طریق شرکت کیش مدیفارم ۳۰میلیارد تومان تسهیلات ارزانقیمت دریافت کرد و واحدهای دیگر نیز که درخواست داشتند، معرفی شدند تا از محل بند (الف) بودجه در اختیار آنها قرار داده شود.

معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش همچنین درخصوص مساعدت در تسهیل فعالیت‌های واحدهای صنعتی جزیره گفت: برای رفع مشکلات بسیاری از واحد‌های صنعتی که به دلایل مختلف موفق به گرفتن مجوز فعالیت اقتصادی نشده بودند یا فاصله‌ای بین اخذ مجوز و پروانه بهره‌برداری آنها ایجاد شده بود و مشکل مالیاتی داشتند، کارگروهی در حوزه معاونت اقتصادی تشکیل شد و با کمک مدیر مالیاتی جزیره مدیر کل مالیاتی استان و مدیر گمرک با رایزنی‌هایی که انجام و مشکلات واحد‌هایی که به ما مراجعه کردند، برطرف شد.

وی با اشاره به بازنگری شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و اصلاح آنها در جهت حل مشکلات فعالان اقتصادی اظهار کرد: اقدامات لازم برای قراردادهای شهرک‌های صنعتی استیجاری که موعد آنها تمام شده بود، برای تبدیل به قراردادها به قطعی انجام شد.

آخوندی عنوان کرد: برای ساده‌سازی صدور مجوزهای فعالیت‌های اقتصادی، شیوه‌نامه‌هایی از قبل تنظیم شده بود که نیاز به گواهینامه از طرف سازمان فنی و حرفه‌ای داشت که امکان دسترسی به آن در جزیره کیش سخت بود، به همین منظور تفاهم‌نامه‌ای از طریق موسسه علوم و فنون با سازمان‌ها و اتحادیه‌های مربوطه منعقد و امکان گرفتن تاییدیه‌ها و صدور مجوز‌ها در کوتاه‌ترین زمان با کمترین هزینه برای فعالان اقتصادی فراهم شد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش همچنین با تاکید بر اینکه در بخش تامین مالی که در دستورکار سازمان منطقه آزاد کیش است، اظهار داشت: سال گذشته برای پرداخت حقوق کارکنان با مشکل روبه‌رو بودیم، پروژه‌های زیرساختی متوقف بود، صورت وضعیت‌ها مانده بود و هیچ پروژه جدیدی به دلیل نبود منابع مالی تعریف نشده بود‌، اما اکنون نه تنها هزینه‌های جاری سازمان برای چند سال آینده را تامین کرده‌ایم، بلکه کل پروژه‌های زیرساختی ازجمله بندر، فرودگاه و ده‌ها پروژه شهری برای رفاه بیشتر ساکنین جزیره کیش و گردشگران در دست اجرا است.

وی در تکمیل این گفته افزود: مجموعه سازمان منطقه آزاد کیش ماهانه ده‌ها میلیارد تومان صورت وضعیت برای پیمانکاران پروژه‌ها پرداخت می‌کند و این نشان از توانمند شدن مالی سازمان است.

آخوندی درخصوص شیوه های جدید انتخاب سرمایه‌گذار عنوان کرد: در انتخاب و ارزیابی سرمایه‌گذاران جدید نیز تجدید نظر شده و بررسی‌ها با دقت بیشتری انجام و از روش‌های ارزیابی به‌روز استفاده می‌شود.

وی با اشاره امضا تفاهم‌نامه‌هایی با بانک‌ها ازجمله بانک تجارت و ملت که سازمان با هر کدام برای ۵۰۰میلیارد تومان ال‌سی داخلی ۶ماهه و با نرخ مصوب بانک مرکزی تفاهم کرده، گفت: با امضا این تفاهم‌نامه‌، پروژه‌هایی که نیاز به تامین مالی از محل ال‌سی داخلی دارند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی همچنین به تفاهم بر سر ضمانت تعهد پرداخت نیز اشاره کرد و گفت: فعالین اقتصادی که نیاز به اخذ ضمانت بانکی دارند، از این طریق معرفی می‌شوند تا بانک‌ها در اسرع وقت ضمانت‌نامه را در اختیارشان قرار دهند.

آخوندی در ادامه به تغییر رویکرد واگذاری ۱۰۰درصدی زمین مسکونی، به شیوه مشارکت با بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: قبلا زمین‌ها به صورت ۱۰۰درصد واگذار می‌شد، اما در حال حاضر ما زمین‌های مسکونی را تنها از طریق مزایده و از کانال شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش و به شیوه مشارکت واگذار می‌کنیم که ۹زمین بسیار خوب را فراخوان دادیم و حدود ۵۰شرکت در حوزه ساخت و ساز ارزیابی شدند تا مشارکت صورت گیرد.

در دوره گذشته نیز پروژه‌های مشارکتی داشتیم که ارزش افزوده خوبی برای سازمان به همراه داشته است، مانند کیش رویای زندگی که ۵۰درصد از آن را سازمان مشارکت کرده و متوسط قیمت کل پروژه‌های مشارکتی بیش از ۱۰هزار میلیارد محاسبه شده است.

وی در بحث تامین مالی پروژه‌های سازمان منطقه آزاد کیش نیز بیان داشت: ارتباط با بازار سرمایه و تامین مالی از طریق این بازار را با انتشار اوراق صکوک اجاره برای پروژه ترمینال فرودگاه رقم زدیم که اصل و فرع آن هر ۳ماه یک بار و طی ۴سال پرداخت می‌کنیم که برای تضمین بازپرداخت آن از دارایی‌های راکد و حبس شده مانند هتل گلدیس، فارابی وآرین استفاده کردیم.

وی افزود: شرکت سرمایه‌گذاری کیش در بازار سرمایه به عنوان هلدینگ چند رشته‌ای ثبت شده است و مراحل پذیرش در بورس را طی می‌کند.

آخوندی از انتقال ۴شرکت تابعه سازمان به مجموعه هلدینگ خبر داد و مطرح کرد: حضور سازمان در بورس اتفاق خوبی را برای این منطقه آزاد رقم خواهد زد.

وی کیش‌ایر را یکی از شرکت‌های مطرح شده برای انتقال به زیرمجموعه بورس عنوان کرد و گفت: سازمان خصوصی‌سازی گفته بود سازمان منطقه آزاد کیش باید کیش‌ایر را از طریق مزایده واگذار کند که موجب واگذاری ۱۰۰درصدی و خارج شدن مدیریت آن از دست منطقه آزاد می‌شد. طی جلساتی با مسئولان سازمان خصوصی‌سازی پیشنهاد شفاف‌سازی برای برآورد قیمت و دارایی و اموال و برند کیش‌ایر ارائه شد که براساس آن کیش‌ایر از طریق فرابورس یا بورس واگذار شود و حداکثر ۳۰درصد را به صورت سهام پایه و شناور واگذار کنیم و به عنوان سهامدار عمده ۷۰درصد را نگه داریم تا بتوانیم مدیریت کنیم؛ به همین منظور کارگروهی تشکیل و مقرر شد شرکت کیش‌ایر اصلاح ساختار مالی و سرمایه‌ای انجام دهد و کارشناسان، دارایی‌ها را ارزیابی و ارزش‌گذاری کنند.

آخوندی افزود: در هیئات مدیره سازمان تصمیم بر آن است که از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، سرمایه کیش‌ایر از ۱۰۵میلیار تومان به ۱۱۰۰میلیارد تومان افزایش داده شود.

از دیگر موضوعات مطرح شده در نشست خبری دکتر آخوندی در حوزه تامین مالی، اخذ ۲مجوز زمین و ساختمان به ارزش ۵۰۰میلیارد تومان بود که موافقت‌های اولیه آن گرفته شده است.

همچنین امضا تفاهم‌نامه‌ای با بورس انرژی برای عرضه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بخش دیگری از صحبت‌های دکتر آخوندی در نشست با اصحاب رسانه کیش بود.

وی به موضوع استفاده از پنجره واحد برای جلوگیری از بحث قاچاق کالا و نظارت بیشتر بر فعالیت‌های فرامرزی که در کیش در حال انجام است، اشاره کرد و گفت: سامانه جامع امور گمرکی در دهه فجر بهره‌برداری خواهد شد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در پایان از ایجاد کد گروه کالایی‌۴ برای استفاده اصناف و تجار که کد گروه کالایی مجاز برای آنها تعریف نشده است، خبر داد و گفت: لیست کالاها تهیه شده و به امضا دکتر مظفری رسیده است و در حال بررسی این موضوع هستیم.