سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری هندی‌ها در بندر چابهار

پایگاه خبری ان دی تی وی اعلام کرد: هند متعهد شده که ۸۵ میلیون دلار برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار سرمایه گذاری کند. به گزارش مناطق آزاد  به نقل از پایگاه خبری ان دی تی وی؛ ایران و هند امروز قرارداد اجاره بندر شهید بهشتی در چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی ایران و […]

پایگاه خبری ان دی تی وی اعلام کرد: هند متعهد شده که ۸۵ میلیون دلار برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار سرمایه گذاری کند.

به گزارش مناطق آزاد  به نقل از پایگاه خبری ان دی تی وی؛ ایران و هند امروز قرارداد اجاره بندر شهید بهشتی در چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی ایران و شرکت پورتس گلوبال هند را به امضا رساندند.

بر اساس این قرارداد، ایران بخشی از منطقه چندمنظوره و پایانه کانتینری را برای مدت ۱۸ ماه به طرف هندی اجاره می‌دهد تا عملیات های تاسیسات بندری موجود در فاز نخست پروژه توسعه این بندر را بر عهده بگیرد.

هند متعهد شده که ۸۵ میلیون دلار برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار سرمایه گذاری کند.

فاز نخست بندر چابهار در ماه دسامبر گذشته با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران افتتاح شد و حدود یک ماه بعد اولین محموله گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق این بندر به افغانستان ارسال شد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند امروز پس از دیدار با حسن روحانی در دهلی نو گفت: ما می خواهیم ارتباطات و تجارت را افزایش دهیم. کشور محصور در خشکی افغانستان از طریق بندر چابهار یک دروازه ورود طلایی پیدا کرده است، از این بابت باید به ایران تبریک گفت.

ایران و هند امروز همچنین موافقتنامه هایی در زمینه تسهیل قوانین اعطای روادید و همکاری ها در بخش پزشکی به امضا رساندند. همچنین موافقتنامه‌ای در زمینه خودداری از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی نیز به امضای دو کشور رسید.