سرکنسول ایران در گوانگجو چین: ظرفیت ویژه منطقه آزاد ماکو در جهت توسعه روابط اقتصادی ایران و چینی

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، محور اقتصادی و گذرگاه ارتباطی بین کشورهای منطقه است، گفت: اگر ارتباط مناسبی بین منطقه آزاد ماکو و منطقه آزاد «گوانگ دونگ» چین برقرار شود، می‌توان از ظرفیت های آذربایجان غربی برای توسعه اقتصادی این منطقه […]

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، محور اقتصادی و گذرگاه ارتباطی بین کشورهای منطقه است، گفت: اگر ارتباط مناسبی بین منطقه آزاد ماکو و منطقه آزاد «گوانگ دونگ» چین برقرار شود، می‌توان از ظرفیت های آذربایجان غربی برای توسعه اقتصادی این منطقه استفاده بهینه کرد.

به گزارش اخبار  آزاد مناطق، خلیل شیرغلامی در جلسه اقتصادی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه کشور چین برای توسعه تجارت به دنبال موقعیت‌های خاص جغرافیایی دنیاست، افزود: منطقه آزاد ماکو در شمال آذربایجان غربی، ظرفیت ویژه‌ای برای توسعه روابط اقتصادی با چینی‌ها داراست و مسئولان کشور نیز به دنبال تقویت این روابط هستند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین اضافه کرد: طرح خواهرخواندگی بین یکی از استان‌های جنوبی چین با آذربایجان غربی نیز در دستور کار قرار دارد تا سفرهای هیات‌های تجاری و اجرای طرح‌های مشترک در حوزه‌های مختلف فرهنگی، گردشگری، تجاری و اقتصادی افزایش یابد.

شیرغلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران از نظر بخش خشکبار نیز بسیار غنی است و ما در تلاش هستیم صادرات خشکبار به این کشور را تسهیل کنیم.

وی ادامه داد: چین در سه شاخص تامین سرمایه، تامین بازار و استفاده از فناوری بسیار برجسته عمل کرده است و باید بخش خصوصی ایران برای جذب سرمایه از چین و توسعه بازار خود در این کشور ظرفیت‌سازی کند.

وی بیان کرد: دفتر نوآوری جمهوری اسلامی ایران در چین ایجاد شده است تا بتوان فناوری‌های داخلی را به آن کشور منتقل و تجاری‌سازی کرد.

وی اضافه کرد: با تجاری‌سازی فناوری می‌توان این بخش را به بازارهای مختلف متصل کرد و این عامل ظرفیت بزرگی برای توسعه فناوری‌های داخلی است.

شیرغلامی بیان کرد: کشور در شرایط سختی از تحریم قرار دارد و آمریکا هر کشوری که با ایران در ارتباط است را تهدید می‌کند تا هیچ کشوری با ایران مبادله نکند.

در ادامه این جلسه، سرمایه‌گذاران اقتصادی آذربایجان غربی و مسئولان سازمان‌های پارک علم و فناوری، اقتصاد و دارایی و اتاق بازرگانی به بیان نظرهای خود پرداختند.