مدیر توسعه صادرات، امور گمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد:

سطح مطلوب سامانه امور گمرکی ارس، الگویی برای سایر مناطق آزاد کشور

جلسه هم‌اندیشی مدیران توسعه تجارت مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد ارس برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیر توسعه صادرات، امور گمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در این جلسه، گفت: دلیل برگزاری جلسه هم‌اندیشی مدیران توسعه تجارت مناطق آزاد در ارس، سطح مطلوب استقرار سامانه امور گمرکی(IPL)  در منطقه آزاد ارس است که بازدید از آن می‌تواند راهگشا باشد.

ناصر خرمالی افزود: دبیرخانه در تلاش است تا فضای کسب و کار در مناطق آزاد را علیرغم وجود تحریم‌های اقتصادی توسعه دهد.

وی اظهار داشت: در این راستا ایجاد فضای هم‌اندیشی و تعاون بین مدیران مناطق آزاد و تبادل تجربیات مثبت در نحوه اجرای مقررات و قوانین ضروری است.

مدیر توسعه صادرات، امور گمرکی و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به جلسه اخیر دبیر شورایعالی مناطق آزاد با وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در این جلسه دو موضوع اساسی یعنی کالای همراه مسافر مناطق آزاد و ثبت پروانه بهره‌برداری صادره از سازمان‌های مناطق آزاد در سامانه بهین‌یاب، بدون اخذ استعلام از استان‌ها هم مطرح شده و تصمیماتی اتخاد می‌شود که در آینده نزدیک به مناطق آزاد ابلاغ خواهد شد.

صفر شاسفند، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس نیز در این جلسه ضمن تشریح ظرفیت‌های ویژه منطقه آزاد ارس، بر لزوم هماهنگی و تبادل تجارب بین مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: همکاری مناطق آزاد با یکدیگر می‌تواند باعث توسعه فضای کسب و کار و تسریع پیشرفت اقتصادی در این مناطق شود.

گفتنی است، در ادامه تلاش‌های دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در جهت تسهیل شرایط تجارت و فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد، منطقه آزاد ارس میزبان جلسه هم‌اندیشی مدیران توسعه تجارت مناطق آزاد هفتگانه ایران بود.

همچنین، تدوین شیوه‌نامه کالاهای متروکه در انبارهای گمرکی و تدوین دستورالعمل امور گمرکی صادرات و واردات در مناطق آزاد ازجمله مباحث مطرح شده در این جلسه بود.