مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

شفاف‌سازی در مناطق آزاد با تکیه بر فناوری اطلاعات

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ایجاد شفافیت در عملکرد و عملیاتی کردن سیستم پنجره واحد در مناطق آزاد موجب اعتماد بیشتر مردم و سرمایه‌گذاران می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، «مرتضی بانک» در جمع مدیران توسعه تجارت سازمان‌های مناطق آزاد با اشاره به اینکه برای رسیدن به شفافیت لازم است روی موضوعات مرتبط با آن اقدام موثر انجام داد، بیان کرد: حرکت به سمت ایجاد یک پنجره واحد که کلیه فعالیت‌های مرتبط با مناطق آزاد در آن پیاده‌سازی شده، نشان می‌دهد مجموعه مناطق آزاد برای شفافیت تلاش می‌کنند تا حرکت‌های نوین آغاز شده به شکل مناسبی ثمر برسد.

او با قدردانی از دست‌اندرکاران پیاده‌سازی سیستم پنجره واحد در مناطق آزاد گفت: اجرای این سیستم در مناطق آزاد و اتصال آن به نهادهای ذیربط همچون گمرک جمهوری اسلامی، علاوه بر اینکه ما را در مقابل فشارهای تبلیغاتی و غیرواقعی درباره قاچاق مصون می‌کند، موجب ارائه  آمار دقیق و مستند از دستاورد این مناطق خواهد شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به این نکته نیز اشاره کرد که هم‌اکنون تعامل خوبی میان مدیریت گمرکات دبیرخانه شورایعالی و سازمان‌های مناطق آزاد با گمرک جمهوری اسلامی وجود دارد و در عین حال از تضاد قوانین گمرکی و مالیاتی گلایه کرد و اظهار داشت: تاکنون پیگیری‌های فراوانی با مجموعه گمرک داشته‌ایم و بعضا انتظاراتی وجود دارد که با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و مصوبات دولت متناقض است که باید در تدوین مقررات جدید، به شکلی اقدام  شود تا به اساس قوانین رسمی کشور لطمه‌ای وارد نشود.

مرتضی بانک تاکید کرد: این سامانه جامع به صورتی طراحی شده که کمترین عوارض منفی را به جهت تسلط در کار و پاسخگویی برای هر دو مجموعه داشته باشد و ضمن رفع نیازهای موجود،  قوانین مناطق آزاد را هم دچار خدشه نکند و با اجرایی شدن کامل آن می‌توان به مجموعه دولت و شخص رئیس‌جمهور و نهادهای نظارتی پاسخگو بود.

او افزود: کاربرد این پنجره واحد به جز هماهنگی بین وظایف دستگاه‌هایی همچون گمرک و سازمان امور مالیاتی در عمل به قوانین مناطق آزاد، کمک می‌کند تا  ابهامات منتسب به مناطق آزاد مرتفع و شفافیت عملکرد در سطح بالایی در این مناطق پیاده‌سازی شود.

مشاور رئیس‌جمهور در این نشست از مدیران مرتبط با حوزه گمرک و تجارت دبیرخانه شورایعالی و سازمان‌های مناطق آزاد خواست همانگونه که تاکنون کارهای مرتبط با گمرک و شفافیت در ارائه خدمات گمرکی را با جدیت پیش برده‌اند، آن را ادامه دهند.

مرتضی بانک گفت: تا تفکر بنگاه‌داری در مناطق آزاد کاملا پیاده‌سازی نشود، نمی‌توان رسالت مناطق آزاد را به نحو احسن انجام داد. بنگاه‌دار کسی است که می‌تواند مکانیزم‌های اقتصادی، فنی، مالی، سرمایه‌ای و تخصصی را به نفع خود متمایل کند و بهترین شرایط را برای فعالیت اقتصادی خود فراهم کند. آنچه در کشور تاکنون مغفول مانده، نحوه ارائه اطلاعات صحیح و مناسب و جذب سرمایه‌گذار است و ما در این چارچوب می‌توانیم پاسخگوی مناسبی به نیاز‌های سرمایه‌گذاران باشیم.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: این سرمایه‌گذار است که بعد از جمع‌بندی اطلاعات اخذ شده در همه بخش‌ها اعم از چگونگی دریافت تسهیلات، در اختیار داشتن زیرساخت‌ها و هرگونه سرویس دیگر باید تصمیم عملیاتی خود را برای سرمایه‌گذاری بگیرد، اما برعکس آن اتفاق می‌افتد و اما بیشتر شاهدیم در کشور این مدیران هستند که می‌گویند چه کسی و چگونه سرمایه‌گذاری کند که این روال در حال اصلاح و تغییر است‌.

گفتنی است؛ نشست مدیران توسعه تجارت سازمان‌های مناطق آزاد با موضوع «یکپارچه‌سازی فرآیندهای سامانه جامع امور گمرکی مناطق آزاد» روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار شد.

در این نشست‌ها، ۱۴فرآیند گمرکی بررسی شد و ضمن یکسان‌سازی تعاریف و فرآیندها، تعدادی از فرآیندهای زائد که باعث طولانی شدن فرآیندها و صرف وقت و هزینه بیشتر از فعالان اقتصادی می‌شد، حذف گردید.

همچنین مدیران توسعه تجارت سازمان مناطق آزاد در این نشست نسبت به توسعه خدمات پرداخت و دریافت الکترونیک وجوه در گمرکات مستقر در مناطق آزاد در راستای شفافیت هر چه بیشتر عملکرد مناطق آزاد تصمیم گیری کردند.