در نه ماهه سال‌98 صورت گرفت:

صادرات بالغ‌بر ۱۳۹میلیون دلاری واحدهای تولیدی منطقه آزاد انزلی

واحدهای تولیدی صنعتی فعال در محدوده منطقه آزاد انزلی، از ابتدای فروردین لغایت اول دی ماه سال جاری، 25میلیون و 130هزار دلار از محصولات تولیدی خود را به کشورهای دیگر صادر نمودند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، ظرف نه ماهه گذشته، واحدهای تولیدی صادرکننده منطقه آزاد انزلی محصولات خانگی (ظروف اپال)، صنایع غذایی، سلولوزی (mdf و روکش چوب)، صنایع پوشاک و نساجی، مکمل‌های خوراکی دام، روغن صنعتی و روغن پایه تصفیه شده، محصولات فلزی (ورق فلزی فرم‌دهی شده) و دستگاه دیاگ خودرو را به کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان، روسیه، هندوستان و هنگ‌کنگ صادر کردند.

از سوی دیگر، طی این مدت صادرات مجدد صورت گرفته از منطقه آزاد انزلی که مشتمل بر کالاهایی همچون قطعات خودرو، محصولات کشاورزی، خشکبار، لوازم بهداشتی و آرایشی، انواع روغن، مصالح و لوازم ساختمانی، خوراک دام و انواع محصولات غذایی بود، به رقم ۱۱۳.۵میلیون دلار بالغ شد که به کشورهای حاشیه دریای خزر، حوزه خلیج فارس، ترکیه، عراق، چین، گرجستان، کره جنوبی، هند، ایتالیا و کانادا صادر شده است.

بنا بر این گزارش، در همین مدت واحدهای تولیدی مشغول فعالیت در این منطقه بالغ ۱۲۷.۶میلیون دلار از کالاهای تولیدی و فرآوری شده خود را به بازارهای مصرفی داخل کشور صادر نمودند.

ازجمله مهم‌ترین محصولات صادر شده را می‌توان در حوزه صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی، صنایع شیمیایی، پلاستیک، صنایع بسته‌بندی، نساجی و پوشاک، صنایع سلولوزی و بسته‌بندی محصولات کشاورزی را نام برد.

در دو شهرک صنعتی و دیگر واحدهای صنعتی واقع در محدوده منطقه آزاد انزلی در حدود ۱۲۰واحد تولیدی-صنعتی مشغول به فعالیت می‌باشند و با عنایت به روند رو به رشد اقبال فعالین اقتصادی و تولیدکنندگان داخلی و خارجی، احداث سومین شهرک صنعتی نیز در دستورکار سازمان قرار گرفته است.

سازمان منطقه آزاد انزلی ظرف شش سال گذشته روند رشد مثبتی را در شاخص‌های اقتصادی به ویژه افزایش صادرات کالاهای تولید شده در محدوده خود طی کرده که این موفقیت در راستای اجرای دستورالعمل‌های اقتصاد مقاومتی و وظایف اصلی منطقه آزاد در قبال اقتصاد ملی در دستورکار سازمان قرار گرفته است.

بر همین اساس، در سال جاری که سال رونق تولید نامگذاری شده، کارگروه رونق تولید و توسعه صادرات با حضور مدیران دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی به منظور تسهیل روندهای حمایتی از صادرکنندگان از سوی این سازمان تشکیل شد و در عین حال اقدامات و تسهیلات حمایتی از شرکت‌های نوآور، فناور و دانش‌بنیان با هدف پشتیبانی از نیروهای تحصیلکرده جوان کشور گسترش یافت، به حدی که منطقه آزاد انزلی به یکی از قطب‌های اصلی حمایت از شرکت‌های فعال در این حوزه تبدیل شده است.

همچنین، کارشناسان، ثبات رویکردهای مدیریتی حاکم بر سازمان را که منجر به رونق فضای کسب و کار از طریق تداوم سیاست‌های حمایتی و تشویقی از فعالین اقتصادی و به ویژه تولیدکنندگان گردیده و در عین حال ایجاد و فعال نمودن مسیرهای ترانزیتی بین‌المللی با محوریت منطقه، اجرای تمامی مزایا و معافیت‌های قانونی، بهره‌برداری از زیرساخت‌های مهمی چون مجتمع بندری کاسپین و مرکز نمایشگاهی منطقه به همراه فعالیت بورس کالا و فعال‌سازی ۶۵واحد تولیدی راکد در سطح منطقه را ازجمله مهمت‌رین دلایل استمرار روند مثبت در شاخص‌های اقتصادی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی عنوان کرده‌اند.