مدیر مرز تجاری شلمچه سازمان منطقه آزاد اروند اعلام کرد:

صادرات بیش از ۴۳هزار تن کالا از مرز تجاری شلمچه در فرودین۹۸

مدیر مرز تجاری شلمچه سازمان منطقه آزاد اروند گفت: 43هزار و 581تن کالا در مدت یک ماه از مرز تجاری شلمچه به کشور عراق صادر شده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، هادی عطرفه میانگین تردد روزانه کامیون‌های حامل کالای ایرانی در بارانداز شلمچه را ۳۵۰ تا ۴۰۰دستگاه عنوان کرد و گفت: علاوه بر ورود کامیون‌های حامل کالای صادراتی در بارانداز پایانه تجاری شلمچه، بین ۱۵۰ تا ۲۰۰کامیون عراقی برای بارگیری کالا در این بارانداز تردد دارند.

وی با بیان اینکه صادرات کالا از مرز بین‌المللی شلمچه در فروردین‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۰درصد افزایش داشته است گفت: ارزش کالاهای صادر شده به کشور عراق طی این مدت ۳۷میلیون دلار بوده است.

عطرفه با بیان اینکه با فعال شدن چهار شرکت لجستیکی در پایانه تجاری شلمچه یکهزار فرصت شغلی در این مرز بین‌المللی فراهم شده است، در خصوص فیلم منتشر شده در فضای مجازی با عنوان درگیری در بارانداز شلمچه گفت: فیلم مذکور مربوط به درگیری در خارج از بارانداز پایانه شلمچه در سال گذشته بوده و طی امسال درگیری و ناامنی در بارانداز این پایانه رخ نداده است.

مدیر مرز تجاری شلمچه سازمان منطقه آزاد اروند با بیان اینکه امنیت کالا و کامیون‌های حامل بار در بارانداز پایانه تجاری شلمچه فراهم است، اظهار داشت: هم‌اینک چهار شرکت لجستیکی در محوطه بارانداز تامین امنیت صاحبان کالا و کامیون ها را به عهده دارند.

بنا به این گزارش، در استان خوزستان ۲بازارچه مرزی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر برای صادرات کالا به عراق فعال هستند. مرزهای زمینی و دریایی خوزستان با کشور عراق‌، از تیرماه سال‌۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعث صدام برای صادرات کالا و در مهرماه همان سال برای صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق بازگشایی شدند.

گفتنی است، خوزستان در یک دهه اخیر با استان‌های عراقی میسان و بصره که حدود ۳۰۰کیلومتر مرز زمینی و دریایی مشترک دارد، تفاهم‌نامه همکاری‌های تجاری‌، آموزشی و فرهنگی منعقد کرده است.

مرز شلمچه در ۱۵کیلومتری خرمشهر و ۲۵کیلومتری شهر بصره عراق قرار دارد.