در دیدار هیات اقتصادی استان ساراتف روسیه از منطقه آزاد انزلی مطرح شد:

صادرات محصولات تولیدی از مجتمع بندری کاسپین به بازارهای مصرف روسیه

زیرساخت‌های مناسب و ظرفیت‌های قانونی منطقه آزاد انزلی در شمال ایران، استان ساراتف روسیه را به این نتیجه رهنمون کرده که بهره‌گیری از فرصت‌های ترانزیتی موجود در این منطقه را در دستورکار قرار دهد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در دیدار «الکسی استرلنیکوف» معاون امور اقتصادی دولت استان ساراتف روسیه با دکتر رضا مسرور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، طرفین بر لزوم توسعه همکاری‌ها با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های موجود تصریح کردند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به روند رو به افزایش مراودات تجاری فی مابین، عدم آگاهی طرفین را مهم‌ترین مشکل پیش روی توسعه مناسبات قلمداد کرد و پیشنهاد بازدید بازرگانان و تولیدکنندگان دو طرف از مناطق طرف مقابل به منظور آشنایی با ظرفیت‌ها و نیازهای طرف مقابل را مطرح نمود.

مسرور آمادگی سازمان منطقه آزاد انزلی برای میزبانی هیاتی از فعالین اقتصادی ساراتف را عنوان کرد و افزود: از سوی دیگر برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و اختصاصی نقش مهمی در تعمیق شناخت طرفین از فرصت‌های همکاری دوجانبه را به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به زیرساخت‌های موجود بندری، ترانزیتی، نمایشگاهی و تولیدی در منطقه متبوع خود اضافه کرد: از طریق افزایش ظرفیت کشتی‌های تجاری موجود در تمامی بنادر دریای خزر، می‌توان زمینه کاهش هزینه‌های حمل کالا برای فعالین اقتصادی را فراهم نمود، موضوعی که در مجتمع بندری کاسپین با امکان پهلوگیری کشتی‌های ۵۰ تا ۶۰هزار تنی عملیاتی شده است.

معاون امور اقتصادی دولت استان ساراتف روسیه، قرار گرفتن در جوار رود ولگا، وجود دو بندر تجاری با توان پهلوگیری کشتی‌های ۳ تا ۵هزار تنی و یکی از مراکز تولید غلات روسیه بودن را ازجمله ظرفیت‌های استان خود عنوان نمود و با استقبال از پیشنهادات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، از وی برای حضور در نشست اقتصادی بین‌المللی که مهرماه جاری به میزبانی استان ساراتف برگزار می‌شود، دعوت به عمل آورد.

الکسی استرلنیکوف با اشاره به بازدید چند روز اخیر خود از استان‌های حاشیه دریای خزر ایران، تصریح کرد: با توجه به بی‌نظیر بودن زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های قانونی منطقه آزاد انزلی در شمال ایران، رویکرد استان ساراتف بهره‌گیری از فرصت‌های ترانزیتی موجود در این منطقه جهت صادرات محصولات تولیدی به بازارهای مصرف می‌باشد؛ چراکه هزینه تمام‌شده ترانزیت کالا از این طریق، نسبت به سایر مسیرهای موجود بسیار کمتر ارزیابی می‌شود.

گفتنی است؛ در این نشست علاوه بر معاونین سازمان منطقه آزاد انزلی، سرکنسول روسیه در استان گیلان و نمایندگان اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه نیز حضور داشتند. هیات اقتصادی کشور روسیه در جریان این دیدار، از امکانات و ظرفیت‌های موجود در مجتمع بندری کاسپین نیز بازدید به عمل آوردند.