مرتضی بانک اظهار کرد:

صادرات ۱۶۱میلیارد دلاری کالا از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اهمیت صادرات در برهه کنونی گفت: ۱۶۱میلیارد دلار کالا در ۶سال گذشته از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور صادر شده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک، روز یکشنبه (۱۷آذرماه) در مراسم افتتاح مجتمع کشتارگاه تمام صنعتی منطقه آزاد ارس افزود: در این مدت ۴۵میلیارد دلار واردات از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به کشور انجام شده است که با احتساب صادرات و واردات، مازاد تجاری بالا از طریق مناطق آزاد انجام شده و این امر از درجه اهمیت بالایی در شرایط سخت کنونی برخوردار است.

وی اظهار داشت: در سال‌۹۶ حدود ۴هزار و ۷۰۰میلیارد تومان، در سال‌۹۷ حدود ۷هزار و ۵۰۰میلیارد تومان و امسال ۱۲هزار میلیارد تومان کالا به خارج صادر شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: اکنون در مناطق آزاد ۳۰۰هزار شغل کارگاهی در یک هزار و ۸۰۰واحد صنعتی ایجاد شده و از این تعداد ۱۹۰واحد صنعتی و تولیدی و ۲۵واحد کشاورزی در منطقه آزاد ارس قرار دارد.

مرتضی بانک، ادامه داد: مناطق آزاد برای کشور فرصت بوده و هیچ چیزی به نام قاچاق در این مناطق وجود ندارد و این کار امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور یادآوری کرد: در حوزه اشتغال از سال‌۱۳۹۲ تاکنون سالی ۵۰۰ تا ۶۰۰هزار اشتغال توسط دولت ایجاد شده اما شرایط اقتصادی طوری است که این آمار دیده نمی‌شود.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به دیگر طرح‌های اشتغال‌زا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: در منطقه عسلویه که ۲۴فاز آن اجرا شده است، ۲۲فاز فعال بوده و از این تعداد ۱۵واحد توسط دولت تدبیر و امید ایجاد و منجر به ایجاد ۱۰۰هزار شغل در این مناطق شده است.

مرتضی بانک، افزود: ۱۷طرح پتروشیمی در مناطق آزاد اجرا شده و برای آنها ۲۰۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است که این کار اهمیت مناطق آزاد را بیش از پیش نمایان می‌کند.

وی در خصوص ۸طرح افتتاحی و یک طرح کلنگ‌زنی منطقه آزاد ارس نیز گفت: با بیش از ۱۴۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی، برای ۲۲۰نفر در این منطقه شغل ایجاد شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور اظهار داشت: بیشتر طرح‌های اجرا شده در کمتر از یک سال به بهره‌برداری رسیده است که این امر نشان از تلاش تولید‌کنندگان منطقه دارد.

مرتضی بانک، با بیان اینکه دولت حامی بخش خصوصی است، ادامه داد: باید همه تلاش کنند تا سرمایه‌گذار اصلی و پاک جذب شده و امکان حرکت و فعالیت به آنها داده شود و ما نیز ناظر و حامی سرمایه‌گذار باشیم که اگر این کار در گذشته روی می‌داد حرکت‌ها و توسعه در کشور بسیار سریع‌تر و موثرتر انجام می‌شد.

گفتنی است، امروز با حضور مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۸طرح سرمایه‌گذاری با اعتبار ۱۴۱۴میلیارد ریال در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

لازم به ذکر است، «محسن نریمان» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، «محمدرضا پورمحمدی» استاندار آذربایجان شرقی، «محمد حسن‌نژاد» نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، «جعفر آهنگران» معاون برنامه‌ریزی دبیرخانه شورایعالی و «محمود منزوی‌زاده» مشاور بین‌الملل و مدیرکل حوزه دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «مرتضی بانک» را در این سفر همراهی می‌کنند.