معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت:

صادرات ۱۷میلیارد دلار کالای تولیدی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال۹۷

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ارزش صادرات این مناطق را در سال‌۹۷، هفده میلیارد دلار بیان کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، اکبر افتخاری با بیان اینکه در حال حاضر هفت منطقه آزاد و ۲۵منطقه ویژه اقتصادی در کشور فعال است، گفت: هزار و ۷۰۰واحد تولیدی در مناطق آزاد مستقر است.

افتخاری ارزش تولید در کل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را ۲۸میلیارد دلار ذکر کرد و افزود: حدود ۵۰۰هزار نفر در این مناطق و در واحد‌های تولیدی و خدماتی مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال رونق تولید گفت: یکی از وظایف ذاتی معاونت تولید، صادرات و فناوری بحث رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار است.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه برای تسهیل فعالیت‌های تولیدی و بهبود فضای کسب و کار در مناطق آزاد برنامه‌ای تدوین شده است، افزود: براساس این برنامه، یک برنامه عمل نیز تهیه خواهد شد تا در مناطق آزاد به اجرا درآید.

افتخاری با اشاره به آسیب‌شناسی انجام شده در خصوص موانع تولید گفت: بحث فناوری و میزان فناوری در مناطق آزاد، تامین مالی و اعتباری مورد نیاز برای کسب و کار‌ها و تولیدکنندگان مانند مسائل نقدینگی، سرمایه در گردش و مسائل تامین مالی و اعتباری، شرایط فعلی برای نقل و انتقال ارز در خصوص مشکلاتی که کسب و کار‌ها پیدا می‌کند، ازجمله آسیب‌ها در فرآیند کسب و کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

وی تعامل کسب و کار‌های این مناطق با سازمان‌های دیگر ازجمله گمرک، سازمان امور مالیاتی و وزارت صمت را به عنوان یکی دیگر از آسیب‌ها مطرح کرد.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در برنامه رونق تولید، فرآیند تولید به چهار مرحله پیش از تولید، حین تولید، بعد از تولید و فعالیت‌های حامی تولید تقسیم شده است.

افتخاری با بیان اینکه برای هر یک از این مراحل هدف‌گذاری‌های کلانی انجام شده است، افزود: تسهیل و ارتقاء فرآیند‌های سرمایه‌گذاری و ارتقاء فناوری و توسعه نوآوری، دو راهبرد برای فعالیت‌های پیش از تولید هستند.

وی تسهیل و ارتقا خدمات تولیدی و توسعه خدمات اعتباری و مالی را دو راهبرد برای فعالیت‌های حین تولید بیان کرد و گفت: این دو موضوع مواردی هستند که بنگاه‌ها در حین تولید با آن درگیر می‌شوند.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی موضوعات مربوط به فروش، بازاریابی، برندینگ یا توسعه نام تجاری و نیز معرفی کالا به مشتریان را راهبرد‌های پس از تولید بیان کرد که قرار است حضور در بازار را برای کسب و کار‌ها مدنظر قرار دهد.

افتخاری روانسازی اجرای قوانین مالیاتی و توسعه خدمات نهاد‌های مالی که نقش حامی تولید را دارند ازجمله راهبرد‌های فعالیت‌های حامی تولید ذکر کرد.

وی با بیان اینکه برای این راهبرد‌ها برنامه عمل تدوین شده است و برای هر راهبرد دو برنامه اولویت‌دار مشخص شده گفت: برنامه استانداردسازی فرآیند‌های درون سازمانی برای سرمایه‌گذاری و حذف ضوابط اضافی و نیز تدوین مطالعات پیش امکان‌سنجی مطابق استاندارد‌های داخلی و بین‌المللی ازجمله برنامه‌های اولویت‌دار برای راهبرد تسهیل و ارتقا فرآیند‌های سرمایه‌گذاری هستند تا یک سرمایه‌گذار برای حضور در مناطق آزاد از قبل طرح‌های پیش امکان‌سنجی و سرمایه‌گذاری را مطالعه کرده و متناسب با آن بتوانند سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد راه‌اندازی مراکز فناوری و نوآوری و ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه را دو برنامه اولویت‌دار برای راهبرد ارتقا فناوری و توسعه نوآوری بیان کرد.

افتخاری سامانه یکپارچه فعالان اقتصادی مناطق آزاد را که یک پنجره واحد مبتنی بر فناوری اطلاعات است، یکی از برنامه‌های اولویت‌دار در خصوص حین تولید بیان کرد و گفت: این پنجره واحد همه نیاز‌های یک سرمایه‌گذار و واحد تولیدی را به صورت یک فرآیند زیرساخت آی‌.تی می‌تواند دریافت کند.

وی با بیان اینکه فاز یک این پنجره واحد عملیاتی شده و به بهره‌برداری رسیده است، افزود: هرچه این موضوع ارتقاء یابد، عملا حضور سرمایه‌گذار و واحد تولیدی را تسهیل می‌کند.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد روان‌سازی ثبت سفارش را از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار در حین تولید بیان کرد و گفت: ثبت و افزایش ارز اختصاص یافته برای واحد تولیدی در این شرایط مهم است.

افتخاری درخصوص اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه مناطق آزاد به جای سکوی صادرات، به دپوی واردات تبدیل شده‌اند، گفت: میزان واردات برای کشور‌های در حال توسعه موضوع بدی نیست، اما اگر این کشور‌ها واردات داشته، ولی صادرات نداشته باشند، این موضوعی است که باید بر روی آن تامل شود.

وی افزود: اکنون تراز تجاری در مناطق آزاد ترازی است که صادرات بیشتر از واردات است.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به صادرات ۱۷میلیارد دلاری مناطق آزاد در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حالی که میزان واردات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال‌۹۷ حدود یازده میلیارد دلار بوده است.

افتخاری همچنین میزان کالای همراه مسافر در سال‌۹۶ را ۵۰۰میلیون دلار بیان کرد و افزود: این میزان در سال‌۹۷ به کمتر از صد میلیون دلار رسیده است.

وی با رد اظهارات این نماینده مجلس گفت: اگر منظور از واردات، واردات مواد اولیه و قطعات تولیدی است، باید نیاز یک واحد تولیدی برای به راه افتادن چرخ تولید برطرف شود.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد اضافه کرد: اگر منظور از واردات، کالای همراه مسافر است، این کالا‌ها برای نیاز واحد‌های صنفی وارد می‌شود که در مناطق آزاد کمتر از صد میلیون دلار در سال‌۹۷ کالای همراه مسافر وارد شده، در حالی که بیش از دو میلیارد دلار صادرات از این مناطق صورت گرفته است.

افتخاری درخصوص استفاده کمتر از نیرو‌های بومی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در واحد‌های تولیدی گفت: نبود نیروی متخصص در مناطق آزاد باعث می‌شود که تولیدکنندگان تخصصی بعضا به این مناطق مراجعه نکنند، چراکه هزینه‌های تولید افزایش می‌یابد.

وی افزود: صدهزار نفر در ۲۵هزار واحد تولیدی در مناطق آزاد مشغول به کار هستند که بیش از ۹۰درصد آنان بومی هستند.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به بحث اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: سه موضوع توسعه سرمایه‌گذاری، توسعه صادرات و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان موارد مربوط به اقتصاد مقاومتی در این مناطق پیگیری می‌شود.

افتخاری درخصوص توسعه سرمایه‌گذاری گفت: در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی موفقیت‌های خوبی کسب شده و روند آن مثبت است.

وی افزود: درخصوص میزان شرکت‌های دانش‌بنیان که در مناطق آزاد فعالیت می‌کنند، از اهداف اقتصاد مقاومتی بالاتر هستیم.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از استقرار گمرک در مناطق آزاد خبر داد و گفت: فرآیند گمرکی در این مناطق از گذشته فعال بوده و اکنون در تمام مناطق آزاد سامانه گمرکی راه‌اندازی شده تا تبادلات دیتا به شکل منظم‌تری انجام شود.

افتخاری افزود: این موضوع به شفافیت در عملکرد و فرآیند ورود و خروج کالا و تحت کنترل بودن آن کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: مناطق آزاد باید به محیط‌های کسب و کار تبدیل شوند که هم تسهیل شده‌تر و هم به صورت شفاف فعالیت‌ها در آن انجام شود، که این موضوع هم به فعالان اقتصادی کمک می‌کند و هم باعث رونق کسب و کار می‌شود.