در هفت ماهه سال‌۹۸ انجام پذیرفت:

صدور ۱۱۳۲مجوز فعالیت اقتصادی توسط سازمان منطقه آزاد انزلی

بهره‌مندی از مزایا و معافیت‌های قانونی، مهم‌ترین مزیت دریافت انواع مجوزهای فعالیت اقتصادی برای سرمایه‌گذاران منطقه آزاد انزلی محسوب می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، تعداد مجوزهای فعالیت اقتصادی صادر شده از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی از ابتدای فروردین لغایت پایان مهرماه سال‌۹۸ به تعداد ۱۱۳۲مجوز بالغ شد.

بر این اساس، از تعداد ۱۱۳۲مجوز صادره طی این مدت، ۸۶۴مجوز در حوزه خدماتی و پیمانکاری، ۱۷۸مجوز مربوط به امور تجاری و صنفی، ۷۰مجوز تولیدی-صنعتی و در نهایت ۲۰مجوز نیز با موضوع فعالیت‌های فنی و مهندسی از سوی این سازمان صادر شده است.

بنا بر این گزارش، به منظور شروع هرگونه فعالیت اقتصادی در محدوده منطقه آزاد، دریافت مجوز فعالیت اقتصادی از طریق مدیریت بازرگانی سازمان منطقه آزاد انزلی الزامی است. مجوز فعالیت اقتصادی به صورت یک ساله و بر حسب نوع کاربری صادر می‌گردد و این در حالی است که گستره فعالیت شرکت‌های فعال در این منطقه در زمینه‌های تولیدی-صنعتی، صنفی و خدماتی، کشاورزی، صادرات و واردات، فعالیت‌ها و خدمات خودرویی، فنی و مهندسی و خدمات شغلی می‌باشد.

بهره‌مندی از مزایا و معافیت‌های قانونی مهم‌ترین مزیت دریافت انواع مجوزهای فعالیت اقتصادی برای ۱۱۳۲سرمایه‌گذاری است که برای استفاده از ظرفیت‌ها، امکانات زیرساختی و طرح‌های تشویقی-حمایتی این سازمان، از معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی برای فعالیت خود، مجوز اخذ نموده‌اند.

از سوی دیگر، براساس ماده‌۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه آزاد به انواع فعالیت‌های اقتصادی اشتغال دارند، نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در محدوده منطقه از ‌تاریخ بهره‌‌برداری مندرج در مجوز، به مدت ۲۰سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم معاف می‌باشند و صدور مجوزهای فعالیت از سوی این سازمان در منطقه، شمول چتر حمایتی از سرمایه‌گذاران برای فعالیت‌های سودآوری می‌باشد که منجر به رونق فضای کسب و کار و اشتغال در سطح منطقه و استان گیلان شده است.

گفتنی است، ثبات در برنامه‌های حمایتی-تشویقی سازمان ظرف سال‌های اخیر، اعمال تمامی مزایا و معافیت‌های قانونی، تسهیل و تسریع در فرآیندهای اداری و خدماتی قابل ارائه به فعالین اقتصادی از طریق انعقاد تفاهم‌نامه‌های مختلف با نهادهای خدمات‌رسان استانی و کشوری، کمک به فعال شدن ۷۰واحد تولیدی-صنعتی منطقه، تکمیل زیرساخت‌هایی همچون مجتمع بندری کاسپین، فعالیت تالار بورس کالا، مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌ها و در نهایت فعالسازی کریدورهای بین‌المللی شمال-جنوب و کریدور چین، قزاقستان و ایران با محوریت منطقه آزاد انزلی، زمینه‌های رونق فضای کسب و کار در سطح منطقه را فراهم نموده؛ مجموعه اقدامات و طرح‌هایی که از سوی این سازمان به منظور حفظ استمرار روند مثبت شاخص‌های اقتصادی منطقه در شش سال گذشته بوده است.