صندوق ضمانت صادرات ایران، بازوی کمکی مناطق آزاد در راستای رسیدن به ماموریت‌های تعیین شده

تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان منطقه آزاد انزلی و صندوق ضمانت صادرات ایران به امضا رسید. به گزارش اخبار آزاد مناطق، در مراسمی که با حضور رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، افروز بهرامی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، سیدکاظم دلخوش عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مدیران دولتی و […]

تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان منطقه آزاد انزلی و صندوق ضمانت صادرات ایران به امضا رسید.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در مراسمی که با حضور رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، افروز بهرامی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، سیدکاظم دلخوش عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مدیران دولتی و مدیران تشکل‌های اقتصادی  بخش خصوصی استان و منطقه در مرکز همایش‌های سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار شد، از ۱۱واحد تولیدی صادراتی منطقه آزاد انزلی تجلیل به عمل آمد و تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان منطقه آزاد انزلی و صندوق ضمانت صادرات ایران با هدف حمایت از تولید ملی و افزایش صادرات غیرنفتی توسط مسرور و بهرامی منعقد شد.

رضا مسرور در این مراسم با تصریح بر اهمیت خدمات صندوق ضمانت صادرات کشور، خواستار افزایش خدمات به صادرکنندگان منطقه آزاد انزلی و استان شد و اظهار داشت: افزایش همکاری‌های بین دستگاهی به منظور بالا رفتن ظرفیت‌های توسعه صادرات غیرنفتی در راستای رشد و توسعه اقتصادی کشور است و در این میان از طریق توزیع هدفمند یارانه‌ها، باید منابع کشور را به سمت تولید و صادرکننده و کسانی که در ایجاد اشتغال نقش دارند، متوجه کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به سیاست‌های و راهبردهای این سازمان در جهت توسعه صادرات غیرنفتی کشور به تجزیه و تحلیل دستاوردهای صادراتی منطقه در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: باید با استفاده از نرم‌افزارهای الکترونیک در جهت توزیع کالاهای اساسی و دارو، از اتلاف منابع ارزی کشور جلوگیری کرد.

رضا مسرور با بیان اینکه در دوره مدیریت جدید صندوق ضمانت صادرات شاهد افزایش کارآمدی و تعامل در صندوق هستیم که این فرصت برای صادرکنندگان کشور بی‌بدلیل است، صندوق توسعه صادرات را دارای ظرفیت بالایی برای واحدهای تولیدی و گردشگری کشور بیان داشت و خواستار بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشورهای اوراسیا و حاشیه دریای خزر در جهت توسعه صادرات کشور شد.

 

منطقه آزاد انزلی در تحقق رسالت مناطق آزاد با رویکرد توسعه صادرات در کشور موفق عمل کرده است

در ادامه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه مناطق آزاد اساسا با رویکرد توسعه صادرات در کشور تشکیل شده‌اند، خاطرنشان کرد: حدود ۵۰درصد کل صادرات مناطق آزاد از منطقه آزاد انزلی صورت می‌پذیرد که نشانگر تحقق رسالت‌های مناطق آزاد مبنی بر تبدیل شدن به قطب صادرات از سوی این منطقه است.

افروز بهرامی در ادامه با اظهار اینکه در شرایط فعلی کشور و جنگ اقتصادی، شرایط صادرکنندگان و تولیدکنندگان سخت‌تر شده است که ما به شکل پایلوت منطقه آزاد انزلی را انتخاب کردیم تا بررسی کنیم چگونه می‌توانیم در کنار ظرفیت‌های مناطق آزاد، کمک کنیم با افزایش ظرفیت صادرات این منطقه، ظرفیت صادرات کشور افزایش پیدا کند، افزود: همچنین دو پروژه صنعتی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرک‌های صنعتی این منطقه افتتاح شد و با بازدید از کارخانجات تولیدی این منطقه با تلاش‌ها و ظرفیت‌های واحدهای تولیدی-‌صادراتی به منظور توسعه خدمات صندوق آشنا شدیم.

بهرامی با بیان اینکه در حاشیه این مراسم تفاهم‌نامه‌ای هم با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی امضا کردیم که امیدواریم در چارچوب این تفاهم‌نامه بتوانیم در مناطق آزاد ضریب نفوذ خدمات صندوق ضمانت صادرات و بیمه اعتباری را افزایش دهیم، تصریح کرد: همچنین طی این تفاهم‌نامه سعی می‌کنیم مناطق آزاد را در راه رسیدن به رسالت اصلی‌شان که تبدیل شدن به قطب صادرات کشور است، نزدیک کنیم.

وی افزود: صندوق ضمانت صادرات ایران در واقع ریسک‌های سیاسی و تجاری که صادرکنندگان در روند صادرات ممکن است مواجه شوند را کاهش می‌دهد و مشکلاتی که با تحقق هر کدام از این ریسک‌ها و پرداخت وجه حاصله از صادرات کالاها و خدمات آنها ممکن است ایجاد شود را بیمه می‌کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی کشور، بیمه‌نامه‌های ما می‌توانند جایگزین‌LC شوند، تشریح کرد: صندوق ضمانت صادرات می‌تواند برای سرمایه در گردش تجهیزات، کارگاه صدور خدمات فنی مهندسی، سرمایه در گردش بخش تولید که قرار است صادرات انجام شود و حتی زیرساخت‌های صادراتی حمل و نقل و دیگر پروژه‌هایی که صادرات‌محور باشند، منابع مالی را با ضمانت‌نامه‌های صندوق تامین کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با عنوان اینکه طی چند وقت اخیر سعی کردیم خدمات صندوق را افزایش و سبد محصولات را متناسب با نیازهایی مطرح شده از سوی صادرکنندگان متنوع‌تر کنیم، گفت: به عنوان مثال ما خرید دین محصولات صادراتی و صدور ضمانت‌نامه‌هایی که برای خدمات فنی مهندسی ازجمله برای حضور در مناقصه‌ها لازم به اجرا هستند را در دستور کار خودمان قرار دادیم و سعی داریم به موازات و یا حتی جایگزین نظام بانکی این ضمانت‌نامه‌ها را صادر کنیم.

بهرامی با تشریح سیاست‌های صادرات غیرنفتی و بیان اینکه صادرات می‌تواند موجبات ارزآوری کشور را فراهم آورد، افزود: در این میان منطقه آزاد انزلی با اجرای برنامه‌های حمایتی و فراهم نمودن زیرساخت‌ها در ظرف چهار سال اخیر تحولات گسترده‌ای در زمینه افزایش صادرات داشته است.

 

مناطق آزاد توانسته‌اند توسعه و پویایی را در نقاط مختلف کشور ایجاد کنند

نماینده شهرستان صومعه‌سرا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این مراسم با تاکید بر اینکه مناطق آزاد توانسته‌اند توسعه و پویایی را در نقاط مختلف کشور ایجاد کنند، تصریح کرد: شرایط فعلی کشور و شدت یافتن تحریم‌های ظالمانه، برخی مشکلات را به دنبال دارد که با توجه به تاثیر بسزای سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان این مناطق در تحقق این توسعه و پویایی لزوم حمایت صندوق ضمانت صادرات و حل مشکلات آنها را می‌طلبد.

سیدکاظم دلخوش اقدامات توسعه‌ای که از سوی منطقه آزاد انزلی در مسیر افزایش ظرفیت های صادراتی صورت گرفته را قابل تقدیر دانست و عنوان کرد: یکی از مدافعان توسعه مناطق آزاد هستم و از عملکرد مناطق آزاد در مجلس و کمیسیون اقتصادی دفاع می‌کنم؛ در کشور به صادرات باید بیشتر  اهمیت داده شود که لازم است نسبت به صادرکنندگان نگاه ویژه‌ای داشته باشیم و به منظور رفع دغدغه‌های سرمایه‌گذاران و حمایت از فعالین اقتصادی تلاش کنیم.

دلخوش با ارائه تحلیلی از نقش مجلس در تعامل با صندوق ضمانت صادرات، مشوق‌های صادرکنندگان را جزء اولویت‌ها اعلام نمود و خاطرنشان کرد: صندوق ضمانت صادرات باید یک فراکسیون در مجلس داشته باشد و همچنین اگر صندوق می‌خواهد کمک کند باید دولت از آن حمایت کند که این حمایت با ایجاد ردیف بودجه‌ای حاصل می‌شود.

در ادامه این همایش؛ هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق بازرگانی استان، فرحمند‌ پورعلی رئیس هیات مدیره خانه صنعت و معدن تجارت گیلان، مهندس وحید طالب‌پور معاون اقتصادی و عضو هیات مدیره این سازمان، اکبر تطهیری مقدم رئیس انجمن مدیران صنایع استان گیلان به همراه اصغر امانی رئیس انجمن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان منطقه، صادق برزگر مدیر گمرک منطقه آزاد انزلی و احمدعلی شهیدی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه الزامات، چالش‌ها و راهکارهای توسعه صادرات استان و کشور پرداختند.

لازم به ذکر است؛ در پایان این مراسم تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان منطقه آزاد انزلی و صندوق ضمانت صادرات ایران با هدف حمایت از تولید ملی و افزایش صادرات غیرنفتی توسط رضا مسرور و افروز بهرامی منعقد شد.