مشاور رئيس‌جمهور در نشست بررسی مسائل منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه مطرح كرد:

ضرورت‌ ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور آشکار است

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گفت: ضرورت‌های ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور آشکار است؛ از این‌رو جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته که در این حوزه اقدامات جدی را انجام دهد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی در نشست بررسی مسائل منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه اظهار داشت: اعتقاد داریم که موضوع و ضرورت ایجاد مناطق آزاد خوب شناخته شده، اما خوب اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه این خوب اجرا نشدن یعنی در داخل کشور ایجاد مناطق آزاد بیشتر واسطه‌ای و ارتباطی‌ است و از یک رفتار منطقی اقتصادی برخوردار نیست ادامه داد: در منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه محدودیت زمین داریم و هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم باید در همین ۳۸۰ هکتار زمین انجام شود.

مومنی با بیان اینکه موضوع استانداردسازی‌ واگذاری‌ها باید مدنظر باشد؛ زیرا هر فعالیت اقتصادی که می‌خواهد انجام گیرد یکسری استانداردهای لازم باید داشته باشد، افزود: ظرفیت، میزان تولید و مسائل ایمنی ازجمله این استانداردها است.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان با بیان اینکه توانمندی مالی سرمایه‌گذار تا پایان پروژه، اهلیت فنی و زمان اجرای پروژه در مناطق آزاد دارای اهمیت است، خاطرنشان کرد: روان‌سازی و شفافیت در اجرای پروژه این مناطق آزاد دارای اهمیت است.

همچنین، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: پاکستان تقریبا از ۵۰میلیارد دلار تجاریش، یک و نیم میلیارد دلار سهم کشور ما است؛ این درحالیست که توافق ما با پاکستان پنج میلیارد بوده و هنوز فاصله زیاد داریم و  اگر در این  زمینه نتوانستیم به نقطه مطلوب برسیم مقصر مسئولان کشور نبودند، بلکه مقصر ما بودیم که در این استان بوده‌ایم.

احمدعلی موهبتی با بیان اینکه این اختلافات ما را به این روز رسانده که امروز خیلی فاصله‌مان عقب است، افزود: از آستارا تا خرمشهر ۲۰مرز رسمی وجود دارد که حدود ۲هزار کیلومتر را شامل می‌شود؛ از بندر ترکمن تا چابهار حدود سه هزار کیلومتر است که قبل از راه‌اندازی مرز ریمدان و پیشین تنها هفت مرز رسمی وجود داشت بلاخره جمعیت ۲۲۰میلیون نفری پاکستان باید لحاظ شود‌‌.

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم به یک جایی برسیم، باید با روش‌های علمی و جامع به سمت جلو حرکت کنیم، اظهارداشت: منطقه میرجاوه بسیار نقطه مستعدی است‌‌.

گفتنی است؛ مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سفر ۲‌روزه به سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه زاهدان شد و مورد استقبال احمدعلی موهبتی استاندار این استان، عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و سایر مسئولان قرار گرفت.

حمیدرضا مومنی در این سفر از سایت صنعتی و محدوده منطقه آزاد سیستان واقع در شهر رامشار، پایانه مرزی میلک و محدوده منطقه آزاد سیستان در مرز جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اسلامی افغانستان و همچنین امروز جمعه از منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه و اقداماتی که در این بخش صورت گرفته دیدن کرد.