مشاور رئیس‌جمهور تاکید کرد:

ضرورت استفاده از ظرفیت مناطق ویژه اقتصادی در جهت رونق تولید ملی

به گفته مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، فرودگاه پیام یکی از مراکز لجستیک کشور محسوب می‌شود و استفاده از ظرفیت این مناطق برای رونق تولید ملی ضروری است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک چهارشنبه (۴دی) در بازدید از واحد های تولیدی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام، از بهره‌برداری ۱۱۰واحد صنعتی جدید در این فرودگاه تا پایان سال آینده خبر داد.

وی بخش خدمات هوایی را از مهم‌ترین خدمات در این منطقه ویژه اقتصادی عنوان کرد و افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی فرودگاه پیام و نزدیکی آن به پایتخت، دسترسی به مسیرهای جاده‌ای، با تکمیل اتصال راه‌آهن سراسری به این منطقه، فرصت و امکانات خوبی در حوزه لجستیک فراهم خواهد شد.

مرتضی بانک با بیان اینکه در سال‌های اخیر اقدامات مثبت و موثری در حوزه صنعت و صنایع پاک در منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه پیام انجام شده است، افزود: منطقه ویژه اقتصادی پیام اقدامات حمل و نقلی، لجستیکی و… بسیاری انجام داده و اکنون به سمت صنایع پاک در حرکت است، که مجموع این عوامل نشان می‌دهد عملکرد مثبت این منطقه است.

او به اشتغال‌زایی ۱۸۰۰نفر طی دو سال در منطقه ویژه اقتصادی پیام اشاره کرد و گفت: در فرودگاه بین‌المللی پیام بیش از ۷۰واحد صنعتی فعال، ۱۰واحد صنعتی غیرفعال و ۱۱۰واحد در حال ساخت وجود دارد که تا اواخر سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند و برای سه هزار نفر اشتغال ایجاد خواهند کرد.

مشاور رئیس‌جمهور بر لزوم فعال کردن تمام ظرفیت فرودگاه پیام، تاکید کرد و گفت: ظرفیت فرودگاه پیام باید به طور کامل به بهره‌برداری برسد تا شاهد رشد اقتصادی البرز باشیم.

مرتضی بانک از افزایش توانمندسازی اقتصادی در مناطق ویژه اقتصادی کشور خبر داد و افزود: سالانه ۲۰میلیارد دلار صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت می‌گیرد و رونق تولید موجب اشتغال‌زایی ۵۱۰هزار نفر در این مناطق شده است. ۱۹۰۰واحد در این مناطق فعالیت می‌کنند و با توجه به عدم استفاده این مناطق از بودجه و خدمات عمومی دولتی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توانند الگوی خوبی برای فعالیت‌های خالص بخش خصوصی باشند.

وی با بیان اینکه در ۵۰سال اخیر توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دنیا مورد توجه قرار گرفته است گفت: حدود ۱۴۰۰منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در دنیا وجود دارد که بسیاری از آنها در کشورهایی با اقتصاد آزاد ایجاد شده‌اند.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: ایجاد اکوسیستم‌های ویژه اقتصادی در دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه به رشد و توسعه ابعاد مختلف تجاری کمک می‌کند.

گفتنی است؛ مرتضی بانک با حضور در منطقه ویژه اقتصادی پیام از واحدهای تولیدی مستقر در این منطقه ویژه اقتصادی بازدید کرد.

«عزیزالله شهبازی» استاندار البرز، «جعفر آهنگران» معاون برنامه‌ریزی، «حسین گروسی» معاون حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی، «نادر ثناگو‌مطلق» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام، «جواد عباسپور» سرپرست مدیریت هماهنگی مناطق ویژه اقتصادی و «هانی صباغان» سرپرست مدیریت حوزه دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وی را در این بازدید همراهی کردند.