مشاور رئیس‌جمهور تاکید کرد:

ضرورت تکمیل زنجیره تولیدات دامی در منطقه آزاد ماکو

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ويژه اقتصادی، گفت: تکمیل حلقه‌ها و زنجیره‌ تولید در منطقه آزاد ماکو ازجمله در صنعت کشاورزی، دام و طیور گامی مهم در راستای تامین امنیت غذایی و توسعه پایدار است‌.

به گزارش اخبار مناطق آزاد،‌ حجت‌الله عبدالملکی در حاشیه بازدید از مجموعه دامپروری ۱۰هزار رأسی راس دام آرشام در منطقه آزاد ماکو، بر لزوم دانش‌بنیان شدن طرح‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری تاکید کرد و افزود: زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی و دامپروری منطقه آزاد ماکو به‌واسطه سد بزرگ کرم‌آباد فراهم شده است .

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین درخصوص پیگیری مشکلات و موانع بر سرراه این واحد تولیدی که عمدتا مشکلات سرمایه در گردش است، قول مساعد داد.

همچنین، مدیر واحد تولیدی ارس دام آرشام نیز در این بازدید گفت: در صورت رفع مشکلات واحد تولیدی ارس دام آرشام می‌توانیم به رکورد ۳۵کیلوگرم در هر رأس برسیم.

معینی، با بیان اینکه هم‌اکنون به ازای هر رأس، ۳۲کیلوگرم به‌طور روزانه شیر تولید می‌شود، افزود: این طرح به همت شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و برای تامین امنیت غذایی، کاهش قیمت تمام‌شده محصولات لبنی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار در شهرستان پلدشت راه‌اندازی شده است.

وی اذعان نمود: برای اجرای این طرح، توسط شرکت سازمان تامین اجتماعی (شستا) مبلغی بالغ‌بر ۲هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

مدیر واحد تولیدی ارس دام آرشام در پایان با بیان اینکه این طرح در فاز اول برای ۱۰۰نفر به صورت مستقیم و برای ۲۰۰نفر نیز به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی دارد، خاطرنشان کرد: این طرح به عنوان نخستین مجموعه دام‌های شیری منطقه با روش‌های نوین دامپروری در ۳فاز اجراء و به پایان خواهد رسید.

شایان ذکر است،  این پروژه در مساحت ۱۱۶هکتار تاسیسات و بیش از یکهزار هکتار برای کشت علوفه ایجاد شده است.

این پروژه با هدفگذاری ۲۰۰تُن تولید شیر در روز راه‌اندازی شده و درحال حاضر روزانه ۳۰تن شیر تولید و به واحدهای تولیدی ارسال می‌شود.

در فاز اول این پروژه برای ۳۰۰نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی شده است.

گفتنی است، حجت‌الله عبدالملکی مشاور رئیس‌جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، امروز چهارشنبه (۲آذرماه) به منظور بازدید از طرح‌های سرمایه‌گذاری، عمرانی و زیرساخت‌های لجستیکی، به منطقه آزاد ماکو سفر کرده است.