معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد:

ضرورت شکل‌گیری گفتمان اجتماعی مهارت در مناطق آزاد

به گفته معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، توسعه اجتماعی از طریق توانمندسازی جامعه امکان‌پذیر خواهد بود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدرضا رستمی در مراسم امضای «تفاهم‌نامه توانمندسازی منابع انسانی» میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور افزود: دانش بدون مهارت نمی‌تواند نیازهای متعدد و متنوع جامعه را پوشش دهد و بدون کسب مهارت موفقیتی را بدست آورد.

رستمی شکل‌گیری گفتمان اجتماعی مهارت را از اهداف حوزه فرهنگی در مناطق آزاد عنوان کرد و گفت: در مناطق آزاد نیازمند تغییر پارادایم و شکل‌گیری گفتمان اجتماعی مهارت هستیم. در مناطق آزاد با چهار گروه مواجه هستیم که نیازمند توسعه مهارت هستند؛ گروه اول جامعه محلی که گروه بزرگی را شامل می‌شوند، گروه دوم مجموعه فعالین کسب و کار در مناطق آزاد که پیش از آن به صورت سنتی در این مناطق فعال بوده‌اند. گروه سوم سرمایه‌گذاران و گروه چهارم حوزه بین‌المللی است که از طریق این گروه امکان صادرات مهارت به کشورهای همسایه و حضور در جامعه جهانی امکان‌پذیر می‌شود.

وی ادامه داد: طرح نظام جامع آموزش، تشکیل پرونده اشتغال و مهارت برای تمام نیروهای فعال، مناطق آزاد را الزام می‌کند که بعد از ارزیابی توانمندی‌های افراد، پیشنهاد آموزش و مهارت به آنان داده شود.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه نظام جامع آموزشی و همکاری با کشور منطقه و کشورهای دارای مناطق آزاد باید مود توجه قرار گیرد، تصریح کرد: یکی از سیاست‌های حوزه فرهنگی و گردشگری در مناطق آزاد، توسعه رویدادهای تخصصی در این مناطق با رویکرد ملی و بین‌المللی بوده است که با حمایت سازمان فنی و حرفه‌ای و اتکا به این تفاهم‌نامه دنبال خواهد شد.

رستمی افزود: باید ارتباط گسترده، امکان صادرات به کشورهای همسایه را تقویت کنیم و خدمات مهارتی را از مناطق آزاد صادر نماییم. نظام استقرار آموزش‌های مهارتی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. در حال حاضر با مشارکت مناطق آزاد و جهاد دانشگاهی این موضوع را آغاز کرده‌ایم.

وی در ادامه به تاسیس مدارس بین‌المللی مهارت در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: در حوزه مهارت هنری، منطقه آزاد اروند آغاز به کار کرده است. هدف ما پیاده‌سازی الگوهای نوین و تسری آن به سرزمین اصلی است. آنچه اهمیت دارد این است که گفتمان مهارتی را در کشور توسعه دهیم.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: طرح نظام جامع آموزش، تشکیل پرونده اشتغال و مهارت برای تمام نیروهای فعال در مناطق آزاد را الزامی می‌کند که طی آن ارزیابی از توانمندی‌شان صورت می‌گیرد و پیشنهاد آموزش و مهارت به آنان داده می‌شود. به این ترتیب ارتباط بین کارجویان و کارفرمایان با توجه به شایستگی‌های فرد صورت می‌گیرد. به این ترتیب آموزش‌ها متناسب با نیازها خواهد بود و به هر فرد در مناطق آزاد کارت شایستگی حرفه‌ای ارائه خواهد شد.

گفتنی است؛ «تفاهم‌نامه توانمندسازی منابع انسانی» امروز دوشنبه (۳۰دی‌ماه) با حضور محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی و علی اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به امضاء رسید.