مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت:

طرح توسعه محدوده منطقه آزاد ارس عملیاتی شده است

به گفته مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، براساس تصویب هیات دولت با افزایش ۷۱هزار و ۸۴۸هکتاری محدوده منطقه آزاد ارس، طرح توسعه‌ای این منطقه عملیاتی شده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، مرتضی بانک امروز (یکشنبه ۱۷آذرماه) با حضور در منطقه آزاد ارس و افتتاح پروژه‌های مختلف در این منطقه، با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده در همکاری‌های میان ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا گفت: اقدامات بزرگی در این حوزه روی داده است، به نحوی که در حال حاضر ایران می‌تواند با پنج کشور عضو این اتحادیه براساس تعرفه‌های گمرکی خاص ارتباط تجاری و اقتصادی داشته باشد.

او ادامه داد: یکی از طرف‌های این همکاری، کشور روسیه است که استفاده از این فرصت با توجه به اینکه این کشور دارای سیستم مالی و پولی خاص می‌باشد، برای کشور ما مغتنم است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با بیان اینکه دولت حامی بخش خصوصی است، ادامه داد: باید همه تلاش کنند تا سرمایه‌گذار اصلی و پاک جذب شده و امکان حرکت و فعالیت به آنها داده شود.

مرتضی بانک با اشاره به اهمیت صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در برهه کنونی در کشور گفت: ۱۶۱میلیارد دلار کالا در شش سال گذشته از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور صادر شده است. در این مدت ۴۵میلیارد دلار واردات از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به کشور انجام شده است که با احتساب صادرات و واردات، یک مازاد تجاری بالا از طریق مناطق آزاد است، که این امر از درجه اهمیت بالایی در شرایط سخت کنونی برخوردار است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: اکنون در مناطق آزاد ۳۰۰هزار شغل کارگاهی در یک هزار و ۸۰۰واحد صنعتی ایجاد شده و از این تعداد ۱۹۰واحد صنعتی و تولیدی و ۲۵واحد کشاورزی در منطقه آزاد ارس قرار دارد.

مشاور رئیس‌جمهور به حجم سرمایه‌گذاری‌های جدید انجام شده در ارس نیز اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری‌هایی که امروز انجام شده، بیش از ۱۴۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی برای ۲۲۱نفر در این منطقه شغل ایجاد شده است. بیشتر طرح‌های اجرا شده در کمتر از یک سال به بهره‌برداری رسیده است که این امر نشان از تلاش تولیدکنندگان منطقه دارد.

گفتنی است، ۸پروژه صنعتی، کشاورزی و گردشگری با حضور «مرتضی بانک» مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «محسن نریمان» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، «محمدرضا پورمحمدی» استاندار آذربایجان شرقی، «محمد حسن‌نژاد» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، «جعفر آهنگران» معاون برنامه‌ریزی دبیرخانه شورایعالی و «محمود منزوی‌زاده» مشاور بین‌الملل و مدیرکل حوزه دبیر شورایعالی مناطق آزاد در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

براساس این گزارش، گروه دیاموند آریا شیمی ارس، تولید‌کننده انواع مایع پاک کننده چربی، شیشه پاک کن صنعتی و خانگی با سرمایه‌گذاری ۳۰۰میلیارد ریال و اشتغال ۵۰نفر راه‌اندازی شد.

این کارخانه که تحت لیسانس آلمان فعالیت می‌کند، از ۲میلیون تن نیاز کشور، ۲۲۰۰۰تن را به سهم خود تولید کرده و ۹نوع محصول را تولید می‌کند. در فاز اول ۸۰درصد مواد اولیه تولیدات این کارخانه از داخل کشور تامین می‌شود و در آینده به ۹۰درصد می‌رسد تا خودکفایی این حوزه افزایش یابد.

همچنین، کارخانه طراحی و دیزاین انواع ظروف چینی و آرکوپال آشپزخانه با سرمایه‌گذاری ۳۲۰میلیارد ریالی و خروجی ۵۴۰۰تن در سال و اشتغال ۱۴نفر به بهره‌برداری رسید.

کارخانه اترک انرژی گستر ارس هم از پروژه‌های مورد افتتاح بود که تولیدکننده رله و حفاظت‌های الکتریکی برای صنایع نفت، گاز، نیروگاه، صنایع سنگین، ریلی و… است که برای اولین بار در ایران تولید می‌شود. این واحد سالانه ۲۰۰۰دستگاه را برای ایران و ۶۰۰۰دستگاه را برای صادرات تولید خواهد کرد.

کشتارگاه آرمان ارس هم با سرمایه‌گذاری ۲۲۰میلیارد ریالی، فاز اول تولید گوشت و فرآورده‌های صنعتی گوشت آغاز به کار کرد که در کمتر از یکسال آماده بهره‌برداری شد. این مجتمع روزانه ۱۰۰۰راس دام سبک و ۱۰۰راس دام سنگین کشتار خواهد کرد که در فاز اول ۱۰۰نفر اشتغال خواهد داشت.

فاز دوم هم امروز کلنگ‌زنی شد و تا ۶ماه آینده بدون استفاده از تسهیلات برای تولید سوسیس و کالباس و فرآورده‌های گوشتی راه‌اندازی می‌شود که در مجموع سه فاز برای ۲۵۰نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

دو گلخانه سبز طیف ارس و آذر تک درخت ارس هم به بهره‌برداری رسید که اشتغال ۲۴نفری برای تولید گوجه گلخانه‌ای خواهد داشت.

هتل آپارتمان گیلبرتون هم به عنوان یک طرح گردشگری مورد بهره‌برداری قرار گرفت که ۷۰میلیارد ریال برای آن سرمایه‌گذاری شده است.

بازدید از طرح بزرگترین گلخانه ایران و آغاز برداشت محصول از فاز جدید ۵۰هکتاری آذر تارلاامیر آخرین برنامه امروز بانک، استاندار و هیات همراه بود.