مدیر امور شهری، روستایی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم اعلام کرد:

طرح جامع مدیریت پسماند جزیره قشم تدوین می‌شود

مدیر امور شهری، روستایی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم از آماده‌سازی طرح جامع مدیریت پسماند با هدف ساماندهی دفع، دفن و بازیافت زباله در جزیره قشم خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، رمضانعلی شورابی با اشاره به اهمیت مدیریت پسماند برای حفظ محیط زیست، اضافه کرد: با اجرایی شدن این طرح، علاوه بر جلوگیری از دفن زباله در جزیره قشم، مانع ایجاد آلودگی در اطراف مناطق مسکونی، روستاها و نقاط گردشگری در ژئوسایت‌ها خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: جزیره قشم دارای سه شهر و ۶۲روستاست و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته پنج ایستگاه میانی برای پسماند در سطح جزیره ایجاد خواهد شد که مسئولیت جمع‌آوری پسماندهای نقاط مختلف جزیره و انتقال آن به سایت مرکزی مدیریت پسماند در طولا را انجام خواهند داد.

مدیر امور شهری، روستایی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۵۰تُن پسماند از شهر قشم و مناطق پیرامونی به سایت مرکزی مدیریت پسماند در طولا منتقل می‌شود که پس از اجرای طرح جامع مدیریت پسماند این حجم به حدود ۸۵تُن خواهد رسید.

شورابی با بیان اینکه جلسات کارگروه مدیریت پسماند با همراهی محیط زیست و دیگر بخش‌های اجرایی و نظارتی برگزار می‌شود، ادامه داد: جلسه گذشته کارگروه مدیریت پسماند با حضور سه شهردار جزیره قشم برگزار شد و طبق برنامه قرار است در جلسات آینده نیز کارشناسان شبکه بهداشت و درمان، نمایندگان مقام قضایی و فرمانداری در این جلسات حاضر شده و نظرات خود را مطرح می‌کنند.

مدیر امور شهری و روستایی سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه هدف اصلی مدیریت پسماند کاهش میزان تولید زباله است، گفت: یکی از گام‌های اساسی در جهت پیشبرد این مهم آموزش و ارتقای سطح آگاهی عمومی است که نیازمند همکاری برخی ارگان‌ها ازجمله آموزش و پرورش، بهداشت و سایر ادارات مرتبط در این زمینه است.