سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند اظهار کرد:

ظرفیت تبدیل شدن منطقه آزاد اروند به هاب دانشگاهی کشور

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند در نشست هم‌اندیشی تدوین و گسترش فضای دانشگاهی منطقه گفت: منطقه آزاد اروند ظرفیت تبدیل شدن به هاب دانشگاهی در کشور را دارد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حسین گروسی در جلسه ای که با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان و دیگر مسئولین ذیربط برگزار شد؛ ضمن تاکید بر ظرفیت بالای منطقه در تبدیل شدن به هاب دانشگاهی کشور، اظهار داشت: پیش از این، نشست‌ها و حتی تفاهم‌نامه‌هایی در این راستا منعقد گشته بود که متاسفانه تاکنون هیچکدام به مرحله عملیاتی و اجرایی نرسیده است.

گروسی، جدی گرفتن آموزش در حوزه گردشگری خصوصا گردشگری سلامت و دانشگاهی را مهم ارزیابی کرد و افزود: اروند در بحث زیرساخت‌های فرودگاهی رتبه خوبی دارد و می‌تواند با رشد گردشگری الگویی برای دیگر مناطق آزاد شود.

وی با اشاره به اختصاص زمین و یا نقاطی دیگر در منطقه برای شکل گیری پردیس دانشگاهی که اصلی ترین موضوع این نشست بود، خاطرنشان کرد: یکی از امکاناتی که ما می‌توانیم جهت گسترش و بالا بردن ظرفیت علمی به دانشگاه علوم پزشکی اختصاص دهیم، در اختیار قرار دادن ساختمانی مناسب و یا حدود ۱۵۰هکتار زمین قابل اهمیت و بدون معارض است که باید آن را در طرح تفصیلی منطقه آزاد اروند بگنجانیم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند تصریح کرد: نگاه سازمان منطقه آزاد اروند بر این است اماکنی که در اختیار داریم را به دانشگاه‌علوم‌ پزشکی اختصاص دهیم؛ مگر آنجایی که منعی وجود داشته باشد که در این صورت، می‌بایست موانع را بررسی و حل و فصل کنیم.

گروسی سرمایه گذاری در مسائل دانش بنیان را ترسیم یک افق اقتصادی برای منطقه آزاد اروند عنوان کرد و گفت: با انجام طرح منطقه آزاد علمی کشور و توسعه آموزش، بی شک به توسعه همه‌جانبه دست می‌یابیم.

وی اذعان داشت: متأسفانه تا کنون نتوانستیم از موقعیت مطلوب همجواری با جنوب کشور عراق خصوصا شهر بصره استفاده کنیم و این فرصت را به دیگر کشورها واگذار نمودیم؛ اما بعد از این می بایست از الگوی کشوری نظیر ترکیه استفاده کرده و بدون از دست دادن فرصت‌ها هدفگذاری کرده و عملیاتی پیش رویم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند با بیان اینکه یک بار برای همیشه باید تفاهمنامه‌ای را با حضور معاونین مربوطه سازمان منطقه آزاد اروند و دانشگاه علوم پزشکی در راستای اهداف ذکر شده منعقد کنیم، اظهار داشت: این تفاهم‌نامه می‌تواند یک تفاهم نامه ماندگار باشد و اگر انجام گیرد آن را در اختیار هیئت وزیران قرار دهیم تا اعتباراتی نیز به آن تخصیص داده شود.

گروسی در ادامه به نشستی که با کمیسیون آموزش مجلس طی هفته گذشته در خصوص این موضوع داشته اشاره کرد و افزود: موضوع را در آن جلسه مطرح نمودم و توانستم اعضای نشست را متقاعد کنم. متاسفانه نگاهی که در وزارت علوم وجود دارد نگاهی انحصاری است اما برای رشد علمی کشور قطعا باید توزیع متوازن داشته باشیم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند در پایان به ایجاد رقابت خارجی تأکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم رقابت مان بیشتر با کشورهای خارجی باشد و بتوانیم نمایندگی‌های متعددی از دانشگاه‌های معتبر جهان را در همین منطقه، جذب کنیم.