مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در حوزه انرژی اظهار کرد:

ظرفیت سرمایه‌گذاری ۱۳میلیارد دلاری در حوزه نفت و انرژی منطقه آزاد قشم

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور انرژی از ظرفیت سرمایه‌گذاری ۱۳میلیارد دلاری در منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق‌، محمدجواد دهقانی در حاشیه دومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما گفت: از این میزان، دو میلیارد دلار در طرح‌های نفت، گاز و انرژی در حال تحقق است که بهار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی چالش‌های حوزه تامین منابع مالی برای شرکت‌های سرمایه گذاری داخلی، استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری داخلی برای طرح‌های در دست اقدام منطقه آزاد قشم و چالش‌های اجرایی شرکت‌های سرمایه گذار را از محور‌های این همایش برشمرد و افزود: از نظر مهندسی و ساخت تجهیزات در داخل، حدود ۶۵درصد خودکفا هستیم، اما از این ظرفیت به نحو احسن استفاده نمی‌شود.

دهقانی هدایت سرمایه‌گذاران به سمت استفاده از امکانات داخلی در ساخت طرح‌ها را یکی از برنامه‌های سازمان منطقه آزاد قشم ذکر کرد و گفت: باید بتوانیم از ظرفیت ارزی صندوق توسعه ملی استفاده کنیم.

وی از بهره‌برداری از ۶طرح پالایشگاهی، ذخیره‌سازی، اسکله نفتی و نیروگاهی تا بهار سال آینده خبر داد و افزود: این طرح‌ها با اعتبار دو میلیارد دلاری و با استفاه از توانمندی‌های داخل در زمینه مهندسی، ساخت و اجرا، عملیاتی می‌شود.

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه ۸۰۰شرکت در زمینه ساخت تجهیزات در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی فعال هستند، اظهار داشت: امیدواریم این شرکت‌ها برای سرمایه گذاری در این طرح‌ها وارد و پول‌های سرگردان نیز به سمت این طرح‌ها هدایت شوند.

دهقانی به وجود ظرفیت‌ها در حوزه پتروشیمی در این منطقه اشاره کرد و افزود: مجوز‌های وزارت نفت برای ۵واحد بزرگ پتروشیمی گرفته شده و با شرکت ملی گاز برای تامین روزانه ۳۴میلیون مترمکعب گاز به عنوان خوراک این واحد‌ها و نیروگاه‌های دیگر، توافق شده است.

وی اضافه کرد: یکی از بزرگترین شرکت‌های پتروشیمی با مشارکت شرکت‌های خارجی و با سرمایه‌گذاری ۷میلیارد دلاری در حال احداث است که زمین آن تحویل شده و کار‌های مهندسی آن نیز در حال انجام است.

دهقانی ادامه داد: این شرکت در فاز نخست ۹میلیون مترمکعب و در فاز دوم ۱۷میلیون مترمکعب گاز تولید خواهد کرد.

مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در حوزه انرژی گفت: اگر مشکلات بانکی از نظر تحریم‌ها حل شود، قطعا این طرح، شکوفایی را در منطقه آزاد قشم و به ویژه در صنایع پتروشیمی بالادستی و پایین‌دستی ایجاد خواهد کرد.