وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت:

ظرفیت وزارت ارتباطات در منطقه ویژه اقتصادی پیام، در خدمت تولید‌کنندگان گوشی ایرانی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ظرفیت وزارت ارتباطات در منطقه ویژه اقتصادی پیام، در خدمت تولید‌کنندگان گوشی ایرانی قرار می‌گیرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در مراسم امضای تفاهم‌نامه حمایت از تولید و توسعه زیست‌بوم تلفن هوشمند تولید داخل، سخن می‌گفت، با اشاره به ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و تسیهلات موجود در منطقه ویژه اقتصادی پیام افزود: ظرفیت وزارت ارتباطات در منطقه پیام، در خدمت تولید‌کنندگان گوشی ایرانی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل نوسات قیمت ارز توان خرید گوشی‌های هوشمند توسط مردم کاهش یافته است، افزود: در این شرایط روند رو به رشد فروش گوشی هوشمند متوقف شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه می‌توانیم از این مشکل فرصت ایجاد کنیم، اظهار نمود: تولیدکنندگان گوشی ایرانی می‌توانند با تولید گوشی باکیفیت و قیمت مناسب، قدرت خرید مردم را افزایش دهند و همچنین به تحقق تحول دیجیتال و در نهایت ایجاد اشتغال کمک کنند.

آذری جهرمی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه چهار جانبه وزارت ارتباطات، پست بانک، همراه اول و ایرانسل در این حوزه، گفت: دولت برای تحریک تقاضا در بازار و کمک به چرخ خرید مردم براساس این تفاهم‌نامه صندوقی را به وسیله پست بانک ایران راه‌اندازی می‌کند که با یک خط اعتباری ۲۰۰میلیارد تومانی (۱۰۰میلیارد تومان بانک مرکزی و ۱۰۰میلیارد پست بانک) با همکاری اپراتورها و تولید‌کنندگان گوشی تلفن همراه، امکان خرید قسطی این گوشی‌ها توسط مردم فراهم شود.

وزیر ارتباطات به تفاهم‌نامه دیگری که با وزارت صمت به امضا می‌رسد اشاره کرد و افزود: براساس این تفاهم‌نامه، نرخ ۱۵درصدی عوارض ورود قطعات گوشی همراه کاهش یافته و به همین وسیله هزینه‌های تولید گوشی تلفن همراه نیز در ایران کاهش می‌یابد.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه براساس برآوردهای انجام شده در مدت ۲سال به تولید ۲میلیون گوشی تلفن همراه می‌رسیم، تصریح کرد: اگر مبلغ حدودی این گوشی‌ها را دو و نیم میلیون تومان بگیریم در حدود ۵هزار میلیارد تومان حجم این بازار است که تولید‌کنندگان گوشی تلفن همراه می‌توانند سهمی در آن داشته باشند.

وی افزود: در صورت اجرای این تفاهم‌نامه می‌توانیم شاهد کمک به تحقق تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم باشیم.

آذر جهرمی با اشاره به اینکه تاکنون ۴شرکت برای تولید گوشی‌های هوشمند ایرانی اعلام آمادگی کردند، گفت: البته یک شرکت محصول خود را درحوزه گوشی‌های هوشمند ارائه کرده است و امیدواریم با ایجاد این زیست‌بوم ۳شرکت دیگر نیز نخستین محصولات خود را در دهه فجر سال جاری رونمایی کنند.

وزیر ارتباطات از استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای که برای تولید‌کنندگان داخلی گوشی تلفن همراه در نظر گرفته می‌شود خبر داد و افزود: به دلیل رعایت حقوق مردم این شرکت‌ها باید استانداردهای خوبی در حوزه شبکه توزیع و فروش مناسب، کیفیت خدمات و خدمات پس از فروش داشته باشند.

ظرفیت وزارت ارتباطات در منطقه پیام، پارک سجاد و پژوهشگاه ICT در خدمت تولید‌کنندگان گوشی ایرانی قرار می‌گیرد.

همچنین در این مراسم ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به عنوان مسئول پیگیری و انجام این تفاهم‌نامه‌ها از طرف وزارت ارتباطات، تاکید کرد: تسهیل‌گری، رقابت و شفافیت، کارآفرینی پایدار و تشکیل زیست‌بوم ارزش‌آفرینی از ویژگی‌های این تفاهم‌نامه‌ها است.

وی با اشاره به حمایت و نظارت وزارت ارتباطات برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها، افزود: وزارت ارتباطات ظرفیت‌هایی را که در پارک سجاد، منطقه ویژه اقتصادی پیام و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد در خدمت تولید‌کنندگان گوشی‌های تلفن همراه قرار می‌دهد.