معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم اعلام کرد:

عدم‌توقف فعالیت سایت پرورش میگو در محدوده ژئوسایت نمکدان قشم

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: سرمایه‌گذاران پرورش میگو بدون توجه به قانون در سایت 300هکتاری عرصه میراث طبیعی-‌ملی ژئوپارک قشم در حال فعالیت هستند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی شیخ‌زاده اعلام کرد: علیرغم صورتجلسه و تصمیم ویژه توقف فعالیت در این مجموعه که با حضور مسئولان کشوری، استان هرمزگان و منطقه آزاد قشم در دفتر معاون وزیر میراث گرفته شد، متاسفانه روند فعالیت در این سایت بدون وقفه ادامه دارد.

وی گفت: با توجه به اینکه در این جلسه مقرر شد با توقف کامل فعالیت در این سایت اقدامات کارشناسانه برای بررسی دقیق موضوع انجام شود، علیرغم گذشت ۱۲روز از این تصمیم در سطح ملی، هنوز روند ساخت و ساز برای بررسی های علمی متوقف نشده است.

شیخ‌زاده همچنین خواستار برخورد جدی مسئولان دستگاه قضا استان هرمزگان و شهرستان قشم با تخلف آشکار سرمایه گذاران در این سایت ویژه شد.

شایان ذکر است، ۲۳بهمن‌ماه امسال جلسه مهمی برای بررسی اقدامات غیرکارشناسانه در واگذاری زمین از سوی مسئولان استان هرمزگان به بخش خصوصی در دفتر محمد حسن طالبیان معاون وزارت میراث برگزار شد و در نهایت بر توقف عملیات اجرایی تاسیسات پرورش میگو در محدوده میراث طبیعی-‌ملی ژئوپارک‌ جهانی قشم تاکید گردید.

در این جلسه اضطراری، دستگاه‌های متولی کشور شامل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و‌ صنایع دستی، رئیس سازمان اراضی کشور و نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، شیلات، محیط زیست، منابع طبیعی و اساتید حوزه میراث فرهنگی و‌ ملی، نماینده جهاد کشاورزی استان هرمزگان و نمایندگان سازمان‌ منطقه آزاد قشم به ویژه علی یدقار مشاور عالی مدیرعامل این سازمان و مدیر ژئوپارک‌ جهانی قشم حضور داشتند.

در  نشست دفتر معاون وزیر میراث تاکید شد که سازمان منطقه آزاد قشم به عنوان متولی وظایف دستگاه‌های اجرایی در محدوده ژئوپارک قشم باید حداکثر طی یک ماه نسبت به جمع‌بندی کارشناسی موضوع از منظر ابعاد حقوقی و فنی برای حل و فصل موضوع اقدام و راهکار قانونی تحت نظارت عالی دستگاه های متولی ملی را مبنای کار قرار دهد اما متاسفانه علیرغم گذشت ۱۲روز از این تصمیم مهم در سطح ملی، شاهد روند بی‌وقفه ساخت و ساز در این محدوده هستیم که این اقدام، گریز سرمایه‌گذاران این پروژه از قانون قلمداد می‌شود.