عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: لزوم تدوین سند چشم‌انداز پنج ساله گردشگری قشم

عضو هیات مدیره و معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم بر تدوین سند چشم‌انداز پنج ساله گردشگری قشم با استفاده از نظرات تمامی ذی‌نفعان این صنعت به ویژه اساتید دانشگاهی و جوامع محلی تاکید کرد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، عبدالجواد کمالی در نخستین جلسه بررسی سند چشم‌انداز پنج ساله گردشگری قشم […]

عضو هیات مدیره و معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم بر تدوین سند چشم‌انداز پنج ساله گردشگری قشم با استفاده از نظرات تمامی ذی‌نفعان این صنعت به ویژه اساتید دانشگاهی و جوامع محلی تاکید کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، عبدالجواد کمالی در نخستین جلسه بررسی سند چشم‌انداز پنج ساله گردشگری قشم که با حضور جمع از ذی‌نفعان برگزار شد، افزود: برای دستیابی به یک سند چشم‌انداز موفق می‌بایست با استفاده از نظرات اساتید دانشگاهی کار مطالعه دقیق علمی این رویکرد را طی کنیم.

وی از صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع تحریم‌ناپذیر یاد کرد و افزود: در شرایط کنونی باید از ظرفیت‌های بسیار ارزشمند گردشگری قشم با هدف کسب درآمدهای سرشار این صنعت با نگاه به جایگاه جوامع محلی استفاده کنیم.

به گفته معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، همسو بودن همه ذی‌نفعان می‌تواند چرخ این صنعت را برای بهره‌مندی همه گروه‌ها به چرخش درآورد و کوتاهی هر بخش هم به بدنه این صنعت ضربه وارد خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه گردشگری صنعت ظریفی است که با احساس مردم ارتباط دارد، اعلام کرد: سند چشم‌انداز و نقشه راه گردشگری باید با بررسی‌های دقیق علمی و کاربردی و با هدف ارائه خدمات شایسته به گردشگران جزیره قشم، تدوین شود.

پیش از سخنان کمالی، هر یک از حاضرین هم نقطه نظرات خود را برای ارتقاء صنعت گردشگری با تدوین سند کوتاه‌مدت و با تکیه بر اهمیت استفاده از نظرات جوامع محلی و نگاه علمی اساتید دانشگاهی مورد تاکید قرار دادند.

در این نشست اقدامات انجام شده طرح جایکا (آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن) که از سال‌۹۳ با انجام یک سال مطالعه علمی در قشم آغاز شد و از اواخر سال‌۹۴ با هدف بازنگری طرح جامع این جزیره در چهار حوزه گردشگری، شیلات و کشاورزی، توانمندسازی جوامع محلی و توجه به معیشت جوامع محلی با اجرای هشت پروژه پایلوت در روستاهای غرب جزیره به اجرا گذاشته شد، برای حاضران در این نشست مطرح گردید.

شرکت‌کنندگان در این نشست بر اهمیت اتصال صنعت گردشگری به مباحث تولیدی ازجمله صنایع دستی، آبزی‌پروری، ورزش‌های هوایی، دریایی، زمینی و بخش‌های دیگر این صنعت تاکید کردند.

بالا بردن انگیزه سفر گردشگران داخلی و خارجی به قشم به عنوان اولویت ذی‌نفعان با کاهش هزینه سفر به این جزیره، برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی برای نیروهای انسانی دخیل در این صنعت و ارتقای سطح خدمات هم از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

حاضرین با تاکید بر اهمیت مطالعه قبل از اجرایی شدن سند چشم‌انداز، مشارکت واقعی جوامع محلی و ارزیابی در طول اجرای طرح، بر اهمیت کسب رضایت‌مندی بهره‌مندان این صنعت پیش از رضایت مسئولان هم تاکید کردند.

شایان ذکر است؛ در این نشست مقرر شد هر دو هفته یکبار در روز شنبه پس از ساعت اداری جلسات با هدف دستیابی به راه حل مناسب برای تدوین سند چشم‌انداز توسعه گردشگری قشم و حرکت بر روی نقشه راه به توافق رسیدند.

بنا بر این گزارش، در نخستین جلسه بررسی راه‌های علمی رسیدن به سند چشم‌انداز پنج ساله گردشگری قشم، علاوه بر عبدالجواد کمالی عضو هیات مدیره و معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، حسین سعیدی مدیرکل گمرک قشم، شماری از مشاوران و مدیران سازمان مطنقه آزاد قشم، نمایندگان بسیج، نیروی انتظامی، بنادر و فرودگاه قشم و شماری از ذی‌نفعان در بخش‌های مختلف گردشگری حضور داشتند.