عظم راسخ دولت در جهت رفع مشکلات فعالان اقتصادی کشور/ بخش خصوصی یک رکن اساسی در پویایی اقتصاد کشور است

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: فعالیت بخش خصوصی پشتوانه اقتصاد کشور است و در برخی موارد بیش از چیزی که برای این بخش انتظار داریم برای توسعه اقتصادی کشور مایه می‌گذارد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، فرهاد دژپسند (عصر جمعه ۱۲بهمن‌ماه) در جمع فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و تجار و بازرگانان منطقه آزاد چابهار […]

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: فعالیت بخش خصوصی پشتوانه اقتصاد کشور است و در برخی موارد بیش از چیزی که برای این بخش انتظار داریم برای توسعه اقتصادی کشور مایه می‌گذارد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، فرهاد دژپسند (عصر جمعه ۱۲بهمن‌ماه) در جمع فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و تجار و بازرگانان منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه برخی از مشکلات و موانع بر سر راه اقتصاد مربوط به شیوه‌ها و روش‌ها است، گفت: همه ما در دولت، وزارت و همه دستگاه‌ها حسب وظیفه و با توجه به تعصبی که به کشور و نظام داریم درصدد رفع مشکلات کشور هستیم و برای حفظ و توسعه تولید ملی فعالیت می‌کنیم.

وی ادامه داد: ‎حضور ما و معاونین و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی در منطقه آزاد چابهار برای بررسی موانع و مشکلات پیش رو است، چراکه اعتقاد داریم در کنار هم می‌توانیم خیلی از این بحران را پشت سر بگذاریم.

دژپسند به این نکته نیز اشاره کرد که عزت و استقلال نظام و کشور را یک فرد غیرقابل پیش‌بینی در یک کشور استعمارگر نمی‌تواند تحت‌الشعاع قرار دهد، گفت: دولت و بخش خصوصی دو یار در دو موقعیت مختلف هستند، ولی کار یکسان انجام می‌دهند تا اسم ایران و ایرانی بلندآوازه شود. بخش خصوصی یک رکن اساسی در پویایی اقتصاد کشور است و دولت باید ضمن حمایت و پشتیبانی از این قشر، از تمامی ظرفیت‌های بخش خصوصی برای توسعه اقتصادی به ویژه در مناطق آزاد کشور بهره‌برداری کند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: با کمک و همکاری همه بخش‌ها، هم پایه‌های سرمایه‌گذاری تولید و اقتصاد کشور مستحکم‌تر شده و هم سهم کشور در اقتصاد بین‌الملل ارتقاء پیدا می‌کند.

 

انسجام، راه رهایی کشور از شرایط سخت اقتصادی است

هم‌چنین در این نشست، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ انسجام و همکاری را راه‌رهایی کشور از شرایط سخت اقتصادی دانست و افزود: یکی از مشکلات و موانع پیش روی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد، موضوع ضمانت ارزی و تعهدنامه‌های مربوطه است که امیدواریم بانک مرکزی توجه بیشتری به روند فعالیت‌های ارزی در مناطق آزاد داشته باشد و مشکلات را حل و فصل نماید.

مرتضی بانک درباره آخرین وضعیت لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید گفت: در این خصوص نامه‌ای به ریاست مجلس شورای اسلامی نوشته شده تا سرعت در تصویب نهایی این لایحه در دستور کار قرار بگیرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره روند فعالیت‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران در مناطق آزاد هم گفت: برخی مشکلات ناشی از تصمیم‌گیری‌ها است. گمرک ایران همکاری خوبی را با مناطق آزاد آغاز کرده است، اما این روند در همه مناطق یکسان نیست. در برخی مناطق کمک‌ها و همکاری‌ها مطلوب و در برخی مناطق مشکلات و موانع حل نشده است.

مرتضی بانک هم‌چنین خبر از تصویب ورود مواد اولیه سرمایه‌ای بدون انتقال ارز و ثبت سفارش به مناطق آزاد خبر داد و گفت: اگر موضوع ورود کالا تا سقف ۸۰دلار در مناطق آزاد را مشابه به قوانین مسافر خارجی به کشور تغییر دهیم، گام مثبتی نیز در این راستا برداشته‌ایم که این موضوع نیازمند همکاری نهادهای مرتبط است.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی و مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سفر به چابهار، علاوه بر بازدید از امکانات و ظرفیت‌های منطقه آزاد چابهار و بندر راهبردی شهید بهشتی، با فعالان اقتصادی، سرمایه‌گذاران و تجار و بازرگانان منطقه نیز دیدار و گفتگو کردند.