در دیدار مظفری با سفیر افغانستان در ایران مطرح شد:

علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران و گردشگران افغانی جهت حضور در کیش

سفیر افغانستان در ایران در دیدار با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از تمایل گردشگران سلامت افغانی برای سفر به کیش خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامحسین مظفری در نشستی با «عبدالغفور لیوال» با اشاره به مشترکات فرهنگی دو ملت ایران و افغانستان گفت: ایران و افغانستان از دیرباز در کمال دوستی با یکدیگر زیسته‌اند و مانعی برای همزیستی و روابط سیاسی و اجتماعی مسالمت‌آمیز میان آنان نبوده است و این ارتباط‌ها موجب شده که اشتراکات فرهنگی زیادی در مبانی اعتقادی و دینی، تقویم رسمی، زبان رسمی، ادبیات و هنر و… داشته باشند.

وی با بیان این که زیرساخت‌های کیش زمینه را برای حضور گردشگران و سرمایه‌گذاران افغانی در این جزیره زیبا فراهم کرده است و اولویت ما این است که همسایگان ما از این موهبت خدادادی بهره‌مند شوند، افزود: دیدگاه مردم به واسطه حضور مهاجران افغانی که در گذشته به عنوان کارگر وارد کشور می‌شدند، در حال تغییر است و در حال حاضر با توجه وجود قشر مرفه و متمول در افغانستان و نیز حضور سرمایه‌گذاران مطرح افغانی در منطقه، فرصت خوبی مهیا شده است که شاهد حضور گردشگران و سرمایه‌گذاران افغانی در زمینه‌های سلامت، سیاحت و غیره باشیم و اعتقاد دارم از این ظرفیت خوب کمتر بهره برده شده و توجه کافی به آن نشده است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد: ارزش اقتصادی بازار گردشگری سلامت افغانستان، فرصت بسیار خوبی برای همکاری‌های مشترک و انگیزه‌ای برای محکم‌تر شدن روابط طرفین است و با توجه به این که دریافت روادید برای سفر افغان‌ها به ایران بعضا با دشواری همراه است، جزیره کیش بدون اخذ روادید، مناسب‌ترین مکان برای حضور گردشگران سلامت افغانی در کیش است.

مظفری با دعوت از سرمایه‌گذاران افغانی برای سرمایه‌گذاری در کیش و با اشاره به رفع مشکل مربوط به اقامت اتباع خارجی در کشورمان، از حضور ۷هزار کارگر افغانی در کیش خبر داد، اظهار داشت: در حال حاضر تعاملات و ارتباطات بین دو طرف می‌تواند گسترش یابد و در پرتو فرصت‌های تازه، نوع دیگری از پیوستگی‌های گردشگری، علمی، آموزشی و فرهنگی، در فضایی سازنده می‌تواند به وجود آید.

وی ادامه داد: با توجه به این که مقرر شده است کیش پایگاه فعالیت‌های تجاری، فرهنگی، ورزشی و… کشورهای عضو اکو باشد و این کشورها برای تاسیس دفتر و ایجاد مکانی برای فعالیت گسترده و گردهمایی‌های خود به سازمان منطقه آزاد کیش درخواست داده‌اند؛ از این رو افغانستان نیز به عنوان یکی از کشورهای عضو می‌تواند در این مقوله سهیم باشد و نقش خاص خود را ایفا کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین به معاونت‌های ذیربط و شرکت‌های تابعه این سازمان ابلاغ کرد تا با دعوت از سرمایه‌گذاران افغانی و تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری کیش به آنان، تفاهم‌نامه همکاری با طرف افغانی برای گسترش مناسبات اقتصادی و گردشگری به امضا برسانند.

سفیر افغانستان در ایران نیز در این نشست با بیان این که نگاه ما به مراوداتمان با سازمان منطقه آزاد کیش بلندمدت است، گفت: تجار و سرمایه‌گذاران افغانستان تمایل زیادی برای حضور در ایران دارند که زمینه حضور آنان با همکاری دوجانبه فراهم می‌شود و در این میان کیش می‌تواند شروع این مهم باشد.

عبدالغفور لیوال با اشاره به امکانات و زیرساخت‌های جزیره کیش از برقراری پروازهای مستقیم هرات-‌کیش استقبال کرد و پیشنهاد ایجاد پکیج گردشگری سلامت و سیاحت برای حضور گردشگران افغانی در کیش داد و اظهار داشت: گردشگری سلامت، نوعی دیپلماسی است که دو کشور را به یکدیگر نزدیک می‌کند و در این میان کیش با نقش‌آفرینی خود می‌تواند جایگزین مناسبی برای دیگر مقاصد گردشگری سلامت افغان‌ها که در حاضر هندوستان، پاکستان و ترکیه است، باشد.

سفیر افغانستان خواستار تاسیس دفاتر نمایندگی سازمان منطقه آزاد کیش در خاک کشور افغانستان و افزایش ظرفیت‌های تبلیغ و بازاریابی در این کشور شد و تاکید کرد: این دفاتر می‌توانند نقش شرکت‌های تسهیلگر را ایفا کنند و مرجع مراجعه مردم باشند و توانمندی‌های درمانی ایران را به اطلاع شهروندان افغانستانی رسانده و آنان را برای سفر درمانی به ایران ترغیب کنند.

همچنین ناصر آخوند معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با بیان این که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در جزیره کیش و جزیره هندورابی تهیه و تدوین شده است؛ از استقبال سازمان خود برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک در تمامی زمینه‌ها خبر داد و افزود: آمادگی داریم علاوه بر فرصت‌های سرمایه‌گذاری کیش، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در جزیره هندورابی را به عنوان یکی از بکرترین جزایر منطقه که سواحل زیبای آن زبانزد است، به سرمایه‌گذاران افغانستان معرفی کنیم و این امکان با همکاری سفیر و دعوت از سرمایه‌گذاران افغانی به جزیره کیش یا محل خود سفارت امکان‌پذیر است.

فرزانه شرفبافی مدیرعامل شرکت هواپیمایی کیش نیز در این دیدار با اشاره به گسترش پروازهای این شرکت در مسیر رفت و برگشت مزار شریف‌-‌کیش و کابل-‌کیش گفت: شرکت هواپیمایی کیش آمادگی دارد ضمن اخذ مجوزات لازم، زمینه را برای حضور گردشگران، تجار، بازرگانان و سرمایه‌گذاران افغانی در کیش فراهم کند.