عملیاتی شدن اقتصاد هنرمحور در مناطق آزاد، با فعالیت استارت‌آپ‌های فرهنگی و هنری

مدیر فرهنگی، هنری و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: فعالیت بیش از پیش استارت‌آپ‌های فرهنگی و هنری برای رونق تولید صنایع دستی خلاق، موضوعی است که می‌تواند اقتصاد هنر محور را عملیاتی کند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، علی حسنلو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران […]

مدیر فرهنگی، هنری و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: فعالیت بیش از پیش استارت‌آپ‌های فرهنگی و هنری برای رونق تولید صنایع دستی خلاق، موضوعی است که می‌تواند اقتصاد هنر محور را عملیاتی کند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، علی حسنلو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، افزود: یکی از مشکلات عمده مناطقی نظیر چابهار این است که این مناطق در دوره و بازه زمانی خاصی با سرریز شدن گردشگر و رونق فعالیت اقتصادی روبه‌رو می‌شود. علی‌رغم اینکه این منطقه جزء مناطق خاص و مستثنی از تحریم محسوب می‌شود، اما هنوز هم با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

حسنلو با اشاره به نوروز امسال گفت: ویژگی نوروز این است که مردم در شرایط مسافرتی هستند و جذب سرمایه‌گذار کشش بهتری دارد. هر ساله پذیرای تعداد بالایی از گردشگران در این منطقه هستیم. کسب و کارهای محلی و تولید‌کنندگان بومی برای رونق تولید محصولاتشان تنها به مسافران نوروزی و تابستانی دلبسته‌اند.

وی افزود: دبیرخانه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پی آن است که جبران بخش اعظمی از  کمبود فروش افراد محلی، برنامه‌هایی را برای افزایش تعداد گردشگران به چابهار و سایر مناطق آزاد در فصول مختلف سال داشته باشد. در منطقه آزاد چابهار عمده‌ترین مشکل، کمبود فضای اقامتی ازجمله هتل‌های باکیفیت است.

مدیر فرهنگی، هنری و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در تلاشیم تا برای توجیه سرمایه‌گذاران، به احداث هتل‌ها و اقامتگاه‌های مناسبی دست پیدا کنیم. در حال حاضر چابهار با چهار هتل رسمی و چند اقامتگاه تفریحی، در حال جذب گردشگر است، اما قطعا ظرفیت‌های این مکان بالاتر از این تعداد است.

حسنلو افزود: موضوع دیگری که می‌تواند منجر به تبدیل قابل توجه ظرفیت‌های هنری به دستاوردهای اقتصادی شود، فعالیت بیش از پیش استارت‌آپ‌های فرهنگی و هنری برای رونق تولید صنایع دستی خلاق است. استارت‌آپ‌ها و رویدادها می‌توانند با کشف خلاقیت‌های بومی و محلی، آنها را به تولیدات صنایع دستی تبدیل کند. به طور مثال در یکی از روستاهای دورافتاده منطقه آزاد ارس یک جوانی با پوست کدو تنبل مشغول به ساخت لوسترها و آباژورهای تزئینی در تعداد بسیار کمی بود، یکی از کارشناسان دبیرخانه منطقه آزاد با کشف این فرد، امکان تولیدات انبوه را از طریق سرمایه‌گذار خارجی فراهم کرد؛ هم‌اکنون این جوان تولیدات خود را در بازارهای شهری و حتی نمایشگاه‌های بین‌المللی به فروش می‌رساند.

وی ادامه داد: برنامه دبیرخانه مناطق  آزاد و ویژه اقتصادی در سال رونق تولید، ایجاد یک توازن ورود گردشگر در تمام فصول سال است. البته عمده‌ترین مشکل، جذب سرمایه‌گذارانی است که ریسک یک یا ۲ساله را بپذیرند. در واقع باید به سمت توجیه سرمایه‌گذاران داخلی گام برداریم. فراهم‌سازی زیرساخت‌هایی نظیر افزایش باند فرودگاهی و پروازها، گسترش بازارها محلی، جذب سرمایه‌گذار خارجی، کاهش تعلق به واردات و همچنین تلاش برای برند شدن نام چابهار و سایر مناطق آزاد کشور ازجمله مواردی است که منطقه آزاد با دغدغه به دنبال آنهاست.

مدیر فرهنگی، هنری و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته با اعمال تحریم‌های بی‌سابقه و خارج از حقوق بشری، کمی مشکل برقراری ارتباط با کشورها را داشتیم که این موضوع تنها در کوتاه‌مدت اثرگذار بود. کشورهای همسایه بدون توجه به تحریم‌ها حاضر به همکاری و ایجاد آموزشگاه‌های مخصوص در مناطق آزاد و جذب دانش‌آموزان در سرزمین فرعی شدند. همچنین با کشورهای همسایه برای تاسیس دانشگاه‌ها و پردیس‌های بین‌المللی در حال تعامل هستیم؛ امیدواریم در شرایط پیش‌رو با موفقیت‌های  شیرین‌تری روبه‌رو شویم.