عملیاتی شدن سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد حسب دستور رئیس‌جمهور محترم در جهت مقابله با یکی از گلوگاه‌های فساد و آسیب در فرآیند تجارت خارجی کشور و براساس اقدامات چند ماه گذشته بانک مرکزی برای آماده‌سازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان، این سامانه آماده عملیاتی شدن است. به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از روابط […]

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد حسب دستور رئیس‌جمهور محترم در جهت مقابله با یکی از گلوگاه‌های فساد و آسیب در فرآیند تجارت خارجی کشور و براساس اقدامات چند ماه گذشته بانک مرکزی برای آماده‌سازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان، این سامانه آماده عملیاتی شدن است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر همتی افزود: از آنجا که تخصیص و تامین ارز در جهت واردات کالا و خدمات مورد نیاز کشور صورت می‌گیرد، متاسفانه در این فرآیند در گذشته سوء‌استفاده‌های زیادی صورت گرفته است و برخی به بهانه واردات کالا و خدمات مورد نیاز با طی فرآیند‌های قانونی اقدام به دریافت ارز نموده و متاسفانه پس از دریافت ارز، متناسب با ارز دریافتی کالا به کشور وارد نکرده‌اند. با به کار گیری این سامانه کلیه بانک‌ها، وزارت صمت، گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مالیاتی به اطلاعات و عملکرد واردکنندگان دسترسی خواهند داشت.

رئیس بانک مرکزی اضافه کرد: از این به بعد یکی از شاخص‌های اعتبارسنجی مشتریان در فرآیند واردات و دریافت خدمات بانکی، موضوع رفع تعهد ارزی واردکنندگان خواهد بود و عدم رفع تعهد ارزی واردکننده، با عدم ارائه خدمات همراه شده و به مراجع ذیربط اعلام خواهد شد. از سوی دیگر واردکنندگان اصیل و واقعی که نقش مهم و اساسی در تجارت کشور دارند نیز مورد حمایت خاص قرار خواهند گرفت.

دکتر همتی اضافه کرد: با عملیاتی شدن این سامانه، فرآیند تجارت خارجی کشور به صورت سیستمی تکمیل خواهد شد و نقش بسیار اساسی در پیشگیری از فساد خواهد داشت.