مدير توسعه و تحول اداري دبيرخانه شورايعالي مناطق آزاد تاکید کرد:

فعالیت شرکت‌های صوری در مناطق آزاد منتفی است

چندی پیش مدیرکل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی با انتقاد از ثبت شرکت‌های صوری در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، از عدم نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها و استفاده آنها از مزایای شرکت‌های فعال در مناطق آزاد خبر داده بود، در حالی که فعالیت آنها در منطقه‌ای خارج از این مناطق متمرکز است. به اعتقاد برخی کارشناسان نیز فعالیت شرکت‌های صوری یکی از آسیب‌های مناطق آزاد بوده است. اما، مدير توسعه و تحول اداري دبيرخانه شورايعالي مناطق آزاد با تاکید بر اینکه فعالیت هرگونه شرکت صوری در مناطق آزاد، منتفی است، از نظارت جامع بر فعالیت شرکت‌ها و ثبت آدرس دقیق و فعالیت آنها خبر داده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیر توسعه و تحول اداری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفتگو با «کسب‌وکار» با تاکید بر منتفی بودن فعالیت هر شرکت صوری در مناطق آزاد گفت: شرکت‌های صوری به شرکت‌هایی گفته می‌شد که پیش از این به ‌دلیل نبود کنترل و نظارت با آدرس صوری، اسم خود را ثبت می‌کردند و به فعالیت می‌پرداختند؛ اما در حال حاضر با نظارت‌ها و کنترل خاصی که بر فعالیت این نوع شرکت‌ها اعمال می‌شود، امکان ثبت صوری هیچ‌گونه شرکتی نیست. کدپستی و آدرس دقیق مشخصات شرکت ثبت شده و پس از آن مورد بازرسی قرار می‌گیرد.

مجید طاهریان، با اشاره به نظارت قوی سازمان بر فعالیت‌های شرکت‌های مختلف، اظهار کرد: در حال حاضر آدرس تمامی شرکت‌ها مورد بررسی دقیق قرار گرفته و شناسه ملی هر یک از آنها مشخص شده است؛ یعنی شرکت‌های کنونی از نظر مدارک کاملا نظارت ‌شده هستند.

با اقداماتی که با هماهنگی دبیرخانه هیات ماده‌۹ انجام شده است، آدرس کلیه شرکت‌ها کنترل و در پایگاه اشخاص حقوقی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درج شده است و شناسه ملی شرکت‌هایی که آدرس آنها صحیح نبود، تعلیق گردیده است.

همچنین هر شرکتی که منطقه آزاد ثبت می‌شود هر ساله باید مجوز فعالیت خود را در سازمان منطقه تمدید نماید و در این فرآیند کنترل‌های لازم درخصوص فعالیت شرکت و محل شرکت انجام می‌پذیرد.

طاهریان همچنین اشاره کرد: فعالیت شرکت‌های ثبت شده در مناطق آزاد محدودیت جغرافیایی نداشته و مانند شرکت‌های ثبت شده در سرزمین اصلی می‌توانند در مناطق آزاد و سرزمین اصلی فعالیت نمایند با این تفاوت که ان دسته از فعالیت‌هایی که در خود منطقه انجام می‌شود، معاف از مالیات است‌.

مدیر توسعه و تحول اداری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خاطرنشان کرد: از سویی، در صورتی که شرکتی خارج از محدوده مناطق آزاد فعالیت کند از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند نخواهد بود. شرکت‌ها در اینکه در کجا فعالیت کنند، هیچ محدودیتی ندارند؛ اما مسلما شرکت‌های خارج از مناطق آزاد از شمول معافیت‌های مالیاتی خارج خواهند بود؛ یعنی این تصور که شرکت‌ها خارج از مناطق آزاد می‌توانند مشمول معافیت مالیاتی باشند، از نظر قانونی ممکن نیست. بنابراین فعالیت شرکت‌های صوری با وجود این‌گونه نظارت‌ها منتفی خواهد بود.