معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد:

فعالیت۱۳۰ واحد تولیدی در دو شهرک صنعتی منطقه آزاد انزلی

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی با تشریح اقدامات انجام شده در راستای مقابله با قاچاق کالا در سطح منطقه بیان کرد: دو شهرک صنعتی در محدوده منطقه آزاد انزلی با بیش از ۱۳۰واحد تولیدی فعال هستند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، وحید طالب‌پور در بازدید معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: تعدادی واحد صنعتی نیز در حال احداث هستند که در مبادی ورودی و خروجی این شهرک‌ها و محدوده تجاری و گردشگری منطقه، گمرک جمهوری اسلامی ایران مستقر بوده و علاوه بر نظارت بر واردات کالا به صورت الکترونیکی و اسنادی، ورود کالا به شهرک‌های صنعتی نیز توسط نیروهای گمرک به صورت فیزیکی بررسی می‌شود.

طالب‌پور افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۳۰میلیون دلار صادرات کالای حاصل از تولید منطقه و ۱۲۲میلیون دلار صادرات‌مجدد از منطقه صورت گرفته است.

وی گفت: در بخش واردات نیز ۱۲میلیون دلار کالای مسافری و ۱۶میلیون دلار کالا به منظور مصرف در سطح منطقه از طریق مبادی ورودی با نظارت گمرک و ثبت سفارش واردات داشته‌ایم که این میزان واردات کالای مسافری به نسبت سنوات قبل کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره کرد: در راستای اجرای سامانه‌های الکترونیک و شفافیت عملکرد، منطقه آزاد انزلی توانسته است با پیاده‌سازی سامانه‌EPL رویه‌های واردات کالاهای مسافری، مصرف در منطقه و تولید را در بخش گمرک گلشن-حسن‌رود به عنوان اولین منطقه آزاد کشور علیرغم وجود مشکلات رفع تعهدات ارزی و رویه‌های بانکی عملیاتی نماید و آمار میزان واردات کالاهای مسافری منطقه به طور شفاف در سامانه جامع تجارت و همچنین سامانه تجارت فرامرزی در دسترس قرار دارد.

طالب‌پور اجرای سامانه‌های اطلاعاتی الکترونیکی یکپارچه با قابلیت تبادل اطلاعات با دیگر دستگاه‌ها را یکی از رویکردهای اساسی سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت ارتقای سلامت اداری و مقابله با قاچاق کالا عنوان نمود.

 

لزوم نصب دستگاه ایکس‌ری در مبادی خروجی

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با تشریح سیاست‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و برنامه‌ریزی صورت گرفته برای حمایت از تولید داخلی بیان کرد: با توجه به حمایت‌های صورت گرفته از فعالان اقتصادی و فعال‌سازی واحد‌های راکد و تشویق واردکنندگان به سمت تولید محصولات باکیفیت، منطقه آزاد انزلی می‌تواند کانون تولید پوشاک کشور شود.

عبدالله هندیانی در ادامه با تاکید بر اهمیت نظارت بر حوزه واردات و چگونگی مصرف و عرضه محصولات بیان کرد: اقدامات مناسبی در راستای مبارزه با قاچاق کالا در این منطقه صورت گرفته و با توجه به روند افزایش گردشگران در این منطقه، نیاز است دستگاه ایکس‌ری به منظور بررسی  مقابله با قاچاق کالا توسط گمرک در مبادی خروجی نصب شود.

هندیانی در ادامه بر لزوم اجرای طرح شناسه کالا برای آن دسته از واحدهای تولیدی پوشاک منطقه که تولیداتشان را به داخل کشور عرضه می‌کنند، تاکید نمود.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح جدید امکان رهگیری و شناسایی کالاهای پوشاک تولید داخلی با سهولت بیشتری صورت خواهد گرفت.

بازدید از واحد‌های تولیدی پوشاک در شهرک‌های صنعتی منطقه ، محدوده تجارت و گردشگری، زیرساخت‌های بندری و تجاری از دیگر برنامه‌های معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در منطقه آزاد انزلی بود.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است. کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین‌المللی شمال-‌جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه‌های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای‌CIS، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی رشت ازجمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی-‌بیمه‌ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره‌برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی، اقدامات سازمان درخصوص خلق مزایا و معافیت‌های جدید برای فعالان اقتصادی-‌تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه‌ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.