برگزاری سومین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان و صنایع وابسته قشم:

قشم، نخستین منطقه کشور ‌در استفاده از روش پرورش میگوی متراکم

سومین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان و صنایع وابسته قشم با حضور معاونان سازمان منطقه آزاد قشم، مدیر کل شیلات استان هرمزگان، مدیران منطقه آزاد و شهرستان قشم برگزار شد‌.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در حاشیه این نمایشگاه، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر نقش پررنگ این منطقه در حوزه تولید محصولات صادرات محور و ارزی‌آوری برای کشور، اظهار داشت: ظرفیت بزرگ شیلات قشم به ویژه در بخش پرورش میگو به شیوه متراکم، تولید ماهی خشک و غذای آبزیان و فعالیت شرکت‌هایی که در زمینه پرورش انواع ریزجلبک‌ها فعالیت دارند، موضوعاتی است که در این نمایشگاه مدنظر قرار گرفت.

کیهان عباسیان از منطقه آزاد قشم به عنوان نخستین منطقه پیشتاز در استفاده از روش پرورش میگوی متراکم در کشور یاد کرد و ادامه داد: راه‌اندازی شهرک شیلاتی در جزیره، با حجم بالای اشتغال‌زایی، قشم را به هاب شیلات کشور تبدیل می‌کند.

به گفته عباسیان، قشم هم‌اکنون رتبه نخست تولید میگو در واحد سطح را در کشور به نام خود به ثبت رسانده است و در زمینه تولید و صادرات ماهی خشک نیز بسیار موفق عمل کرده است.

مدیر شیلات و کشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم نیز به حضور ۳۳شرکت فعال در زمینه صنایع شیلاتی در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: از این بین، ۴شرکت به نمایندگی از کشورهای فرانسه، مالزی، چین، کره و دانمارک نیز حضور داشتند.

حامد عبدالهی افزود: ۱۵شرکت حاضر در نمایشگاه نیز از فعالان این صنعت در جزیره قشم بودند که عمدتا در زمینه پرورش میگو و تولید ماهی خشک و غذای آبزیان فعالیت دارند.

وی از فعالیت‌های این منطقه در زمینه جذب سرمایه‌گذار برای تکمیل زنجیره ارزش صنایع شیلاتی خبر داد و گفت: برای حمایت از سرمایه‌گذاران علاقه‌مند در این حوزه به ویژه در بخش فرآوری و بسته‌بندی آبزیان آماده همکاری هستیم.

محسن یکتاپور، مدیرکل شیلات استان هرمزگان نیز با اشاره به مزیت برپایی این نمایشگاه در جزیره، بیان داشت: معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه آبزیان، آشنایی با آخرین فناوری‌های روز، برگزاری کارگاه‌های آموزشی با محوریت شیلات و تمهیدات لازم برای برقراری تماس مستقیم با فعالان داخلی و خارجی این صنعت از مزایای مهم برپایی این نمایشگاه بود.

 

تجلیل از ۳۳شرکت‌کننده نمایشگاه بین‌المللی شیلات قشم

سومین نمایشگاه بین‌المللی شیلات، آبزیان و صنایع وابسته در قشم پس از سه روز برپایی در سالن نمایشگاه‌های بین‌المللی این منطقه با اهدای لوح سپاس به شرکت‌کنندگان، به کار خود پایان داد.

در مراسم اختتامیه این نمایشگاه بین‌المللی از ۳۳شرکت ازجمله ۶شرکت خارجی از کشورهای فرانسه، دانمارک، ترکیه، کره جنوبی، چین و مالزی و ۱۵شرکت صنایع شیلاتی جزیره قشم، تجلیل شد.

شرکت‌کنندگان این‌ نمایشگاه که در حوزه‌های مختلف صنایع شیلاتی فعالیت دارند، توانمندی‌های خود را در این نمایشگاه بین‌المللی ازجمله در زمینه پرورش میگو، تولید ماهی خشک و غذای آبزیان به نمایش گذاشتند.

گفتنی است، سازمان منطقه آزاد قشم در راستای تحقق سهم این جزیره برای تولید ۸۴هزار تُن ماهی در قفس براساس برنامه ششم توسعه کشور، از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی علاقه‌مند در این بخش و در حوزه‌های فرآوری و بسته‌بندی آبزیان حمایت می‌کند.