قشم به جمع تولید کنندگان انرژی پاک پیوست

دکتر حسن روحانی در سفر دو روزه خود به استان هرمزگان (چهارشنبه و پنجشنبه) از طریق ویدئوکنفرانس در بندرعباس مرحله اول فاز نخست نیروگاه خورشیدی تولید ۱۰ مگاوات برق در شهرک صنعتی تولا را افتتاح می کند و منطقه آزاد قشم به طور رسمی به جمع تولید کنندگان انرژی پاک می پیوندد. به گزارش مناطق […]

دکتر حسن روحانی در سفر دو روزه خود به استان هرمزگان (چهارشنبه و پنجشنبه) از طریق ویدئوکنفرانس در بندرعباس مرحله اول فاز نخست نیروگاه خورشیدی تولید ۱۰ مگاوات برق در شهرک صنعتی تولا را افتتاح می کند و منطقه آزاد قشم به طور رسمی به جمع تولید کنندگان انرژی پاک می پیوندد.

به گزارش مناطق آزاد، مرتضی بانک به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور شب گذشته با هدف بازدید از طرح های مهم صنعتی، عمرانی، فرودگاهی، بندری، گردشگری و رفاهی از جمله بازدید از فاز نخست نیروگاه سولاری وارد جزیره قشم شد.

بنا به این گزارش، عملیات اجرایی نخستین نیروگاه خورشیدی در قشم با هدف تولید ۱۰ مگاوات برق در فاز اول همزمان با هفته دولت در سال ۹۶ آغاز شد و این پروژه با سرمایه گذاری یک شرکت ایتالیایی به ارزش ۱۰ میلیون دلار و گذشت هفت ماه، به مرحله بهره برداری نزدیک شده است.

این نیروگاه در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در شهرک صنعتی تولا و در دو فاز عملیاتی توسط بخش خصوصی تحت حمایت سازمان منطقه آزاد قشم آغاز شده و قرار است فاز دوم آن هم با هدف تولید ۱۰ مگاوات برق پاک پس از ورود برق سولاری به شبکه برق سراسری قشم در این منطقه آغاز شود.

مرحله نخست فاز اول این پروژه شامل نصب ۸۰ درصد پنل های خورشیدی، کابل کشی های پنل ها، نصب دستگاه اینورتور، کابل کشی سایت پست ۶۳ به ۲۰ کیلووات شهرک صنعتی تولا به پایان رسیده و با افتتاح این بخش از پروژه قرار است ۱۰ مگاوات برق تولیدی آن در اوایل سال ۹۷ وارد مدار و استفاده واحدهای تولیدی و مصارف عمومی قشم قرار بگیرد.

در فاز اول این اجرای طرح که از فناوری کشورهای ایتالیا و آلمان استفاده شده است، ۵۰ نفر به طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

جزیره قشم با یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع  وسعت و ظرفیت فراوان نفت و گاز در جنوب ایران واقع شده است.