مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد:

لایروبی اسکله بندری کیش به دست جوانان متخصص ایران

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: امروز فرزندان برومند ایران زمین با کسب تخصص‌های علمی و عمرانی توانستند پروژه لایروبی اسکله بندر کیش را بدون کمک گرفتن از شرکت‌های خارجی به دست بگیرند و این اقدام بزرگ عمرانی را پیش ببرند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه لایروبی اسکله بندرگاه با استفاده از تخصص جوانان ایران زمین در شرکت مکین انجام می‌شود، اظهار داشت: لایروبی، یکی از تخصصی‌ترین کارها در حوزه دریا است و با توجه به این که امکانات آن در داخل کشور وجود ندارد و نیازمند سطح بالایی از تخصص و امکانات می‌باشد، لذا با شرکت مکین به عنوان زیرمجموعه شرکت خاتم‌الانبیاء(ص) که در دو پروژه سابقه لایروبی در کیش را داشته است، تفاهم‌نامه لایروبی به امضاء رساندیم.

وی افزود: در سال‌۹۴ ساخت اسکله کیش به پایان رسید، ولی به علت کمبود منابع مالی لایروبی نشد؛ از این رو با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین نیازهای این جزیره، انجام پروژه لایروبی بندر کیش است، لذا از ۱۵ماه قبل مطالعات در این زمینه آغاز و هم‌اکنون در حال انجام است.

مظفری با تاکید بر اینکه برای پهلو گرفتن کشتی‌های بزرگ نیاز به لایروبی حوضچه مورد نظر به عمق‌ ۱۱ تا ۱۴متر داریم، اظهار کرد: به منظور بهره‌برداری از اسکله، لایروبی کف بندرگاه کیش اجتناب‌ناپذیر است و حجم زیادی املاح و مصالح حاصل از لایروبی تولید می‌شود که حمل و دپوی آن به مکانی دیگر، ضمن تخریب شدید محیط زیست آن منطقه، هزینه‌های سنگینی به همراه خواهد داشت؛ با بررسی‌های به عمل آماده به این نتیجه رسیدیم که انتقال و دپوی املاح و مصالح حاصل از لایروبی به جزیره کیش و سرزمین اصلی نه صرفه اقتصادی دارد و نه مطلوب و سازگار با محیط زیست خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: با انجام لایروبی، حجم زیادی املاح و مصالح تولید می‌شود که سه روش برای انباشت و دپوی آن وجود دارد؛ یک مورد این که مواد حاصل از لایروبی را در زمینی به مساحت ۳۰ تا ۴۰هکتار در کیش انباشت کنیم که از نظر منظر و حجمی که دارد، می‌تواند باعث گرد و غبار و مشکلات زیست محیطی شود. روش دیگر این است که در سرزمین اصلی این مواد را انباشت کنیم که هم هزینه‌بر بوده و هم مشکلات زیست محیطی در این روش به قوت خود باقی خواهد بود و این کار شدنی نیست.

وی با بیان این که روش مرسومی که عمدتا در ۹۰درصد پروژهای مشابه در دنیا به کار گرفته می‌شود استحصال زمین از دریا است، گفت: در گذشته در ۲نقطه از کیش به مساحت ۱۴هزار مترمربع زمین و نیز در بنادر شهید رجایی و بندر شهید بهشتی ۷۰۰هزار مترمربع بدین طریق زمین استحصال شده است.

وی اظهار داشت: این استحصال به واسطه ارزش افزوده‌ای که با تولید ۵۰هکتار زمین مرغوب ایجاد خواهد کرد از بعد گردشگری و اثرپذیری بر روی اقتصاد جزیره زیبای کیش تاثیر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت

مظفری با بیان این پس از انتشار خبر لزوم لایروبی بندر کیش، دو گروه به این موضوع واکنش نشان داده‌اند، یک گروه دلسوزان محیط زیست هستند که از پیشنهادهای آنان استقبال می‌کنیم و این اطمینان خاطر را به این افراد می‌دهیم که با توجه به حساسیت‌های زیست محیطی که در سازمان منطقه آزاد کیش وجود دارد با کمک گرفتن از مشاور زیست محیطی که مورد تایید سازمان محیط زیست است کار را پیش ببریم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد: یک گروه دیگر از مخالفان انجام لایروبی و پیشرفت آن به تعبیر من افراد مغرض، معاند و بهانه‌جو هستند و نمی‌خواهند کار انجام شود و در این میان مخالفت رسانه‌های خارجی از این رو است که حاضر نیستند فرزندان برومند ایران به این تخصص دست بیابند و این کار ارزشمند عمرانی و تخصصی را به ثمر برسانند و با نام شرکت مکین نقش ایفا کنند و در این میان شرکت‌های بین‌المللی که حاضر نیستند فرزندان برومند و توانمند این کشور به این تخصص‌ها دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: در کشورهای دیگر  چند جزیره با این شکل ساخته شده، در حالی که بحث لایروبی مطرح نبوده و ساخت جزیره در دستورکار قرار گرفته است و خاک را از جای دیگر خریده‌اند و پروژه‌های بزرگ را انجام داده‌اند.

مظفری با بیان اینکه جزیره کیش به لحاظ زیبایی و زیرساخت‌های موجود آماده جذب سرمایه‌گذاری شرکت‌های داخلی و خارجی است، افزود: در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری خوبی در این جزیره زیبا انجام شده است و بخش خصوصی در کنار زیرساخت‌هایی که دولت‌ها  فراهم کرده‌اند، اتفاق‌های خوبی را در این جزیره رقم زده‌اند.

رئیس هیات مدیره در بخش گردشگری اظهار داشت: جزیره کیش دارای ۵۳هتل فعال و بیش از ۴۰هتل در حال ساخت است که در سال میزبان دو میلیون نفر گردشگر داخلی و تعداد زیادی گردشگری خارجی است و بیش از ۳۱۶واحد صنعتی در این جزیره فعال است که بخشی از تولیدات آنها به اقصی نقاط دنیا صادر می‌شود.

وی با اشاره به گردشگر سلامت و امکانات و زیرساخت‌هایی لازم در جزیره کیش افزود: گردشگران قابل توجهی در قالب توریست درمانی از کشورهای همسایه مانند عمان، عراق و افغانستان از دو مسیر زمینی و هوایی به جزیره کیش سفر کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: ظرفیت پذیرش مسافر در ترمینال فرودگاه کیش که سالانه پذیرای یک میلیون و ششصت هزار می‌باشد، تکمیل شده است؛ بنابراین ساخت ترمینال جدید فرودگاه کیش را با ظرفیت پذیرش شش میلیون مسافر در دستورکار قرار داده‌ایم و تاکنون این پروژه  ۶۶درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا سال‌۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.