رئیس انجمن دوستی ایران و ارمنستان تاکید کرد:

لزوم ایجاد کانال الکترونیکی بین ایران و کشورهای عضو اوراسیا

رئیس انجمن دوستی ایران و ارمنستان بر ایجاد کانال الکترونیکی بین اتاق بازرگانی و گمرک ایران و کشورهای عضو اوراسیا تاکید کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، علیرضا نظیف در نشست تخصصی «ارس دروازه ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا» اظهار کرد: باید با ایجاد تسهیلاتی در رویه‌های موجود، از فرصت همکاری با اتحادیه اوراسیا نهایت استفاده را برد و توافقنامه منعقد شده بین ایران و این اتحادیه را در عمل اجرایی کرد.

وی افزود: در کدگذاری کالاها، وحدت رویه‌ای با کشورهای اوراسیا نداریم که باید این مشکل را در ضمن تشکیل کارگروه کالایی رفع کرد.

نظیف اظهار کرد: منطقه آزاد ارس، تنها راه ارتباط زمینی ایران با اتحادیه اوراسیا از طریق ارمنستان است اما متاسفانه این منطقه آزاد، در کشورهای عضو این اتحادیه و ازجمله در ارمنستان ناشناخته است.

رئیس انجمن دوستی ایران و ارمنستان گفت: معرفی شایسته ارس و قابلیت‌های آن، برای نقش آفرینی موثر این منطقه آزاد در ایجاد یک رابطه ثمربخش بین ایران و اوراسیا ضرورتی اولویت‌دار است.

صفر شاسفند عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس و مسئول هماهنگی و انسجام بخشی فعالان اقتصادی و دستگاه‌های دولتی با اتحادیه اوراسیا در منطقه آزاد ارس از برگزاری کنفرانس بین المللی «ارس؛ دروازه ورود به اوراسیا» در اردیبهشت سال‌۹۹ در جلفا، مرکز منطقه آزاد ارس خبر داد.

مدیر نوردوز منطقه آزاد ارس نیز در این نشست تخصصی اظهار کرد: صادرات از پایانه نوردوز در هشت ماهه امسال، ۷۰درصد رشد نشان می دهد و اگر موافقتنامه اوراسیا اجرایی شود، حجم صادرات از این پایانه مرزی که تنها نقطه ارتباط زمینی ایران با کشوری از اعضای اوراسیا است، افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

احمد حسن‌نژاد افزود: سازمان منطقه آزاد ارس برای ایجاد زیرساخت‌ها در نوردوز، تاکنون افزون بر ۲۰میلیارد تومان هزینه کرده است، اما برای تحقق برنامه افزایش صادرات به ویژه به اوراسیا نیازمند تقویت این زیرساخت‌ها هستیم.

حسن‌نژاد گفت: ایجاد هاب لجستیک نوردوز و تقویت زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی و جاده‌ای در نودوز به افزایش صادرات از منطقه آزاد ارس منجر خواهد شد.

گفتی است، منطقه آزاد ارس با وسعت ۵۱هزار هکتار در ۱۳۷کیلومتری شهر تبریز در مجاورت دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته و علاوه بر ظرفیت‌های صنعتی دارای استعدادهای مناسبی در زمینه کشاورزی و گردشگری است.