مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار کرد:

لزوم تامین زیرساخت‌ها برای تمام سایت‌های گردشگری و زمین‌شناسی جزیره قشم

با حضور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، از لوح انتخاب ژئوسایت غار نمکدان جزیره قشم به عنوان یکی از ۱۰۰سایت برتر زمین‌شناسی جهان رونمایی شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، افشار فتح‌الهی در این مراسم اظهار داشت: معرفی ژئوسایت غار نمکدان به عنوان یکی از ۱۰۰سایت برتر زمین‌شناسی جهان باعث افتخار ساکنان جزیره قشم و تمام ملت ایران است.

وی ادامه داد: برای معرفی بهتر ظرفیت‌های گردشگری طبیعی و زمین‌شناسی باید برای تامین زیرساخت‌های مناسب همچون بهسازی مسیر دسترسی، تجهیزات ایمنی و امکانات اولیه برنامه‌ریزی نماییم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: تامین زیرساخت‌های لازم برای تمام سایت‌های گردشگری و زمین‌شناسی موجود در جزیره یکی از اولویت‌هایی است که با تامین آن می‌توانیم خدمات بهتری به گردشگران را ارائه دهیم.

به گفته فتح‌الهی؛ همه ساکنان جزیره قشم امروز در قبال معرفی ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری جزیره و حفظ آنها مسئولیت دارند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان با اشاره به اهمیت همراهی مردم برای حفظ میراث طبیعی و زمین‌شناسی جزیره، خاطرنشان کرد: معرفی ژئوپارک جهانی قشم به عنوان الگوی موفق همراهی جامعه محلی در حفظ میراث زمین‌شناسی و ژئوسایت‌های مختلف برای سایر ژئوپارک‌های جهان مایه افتخار است.

براساس این گزارش، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی نیز در این مراسم گفت: کسب ثروت از ظرفیت‌های طبیعی و پدیده‌های زمین‌شناسی بر پایه علم، اتفاقی مهم و مبارک است که خوشبختانه جزیره قشم با وجود ژئوپارک جهانی در این زمینه پیشتاز است.

علیرضا شهیدی ادامه داد: در ۲۲سال گذشته ۱۷۷ژئوپارک در ۴۶کشور جهان ثبت شده که سهم خاورمیانه تنها ژئوپارک جهانی قشم بود و امیدواریم تا سال آینده ژئوپارک‌های ارس و طبس نیز به ثبت جهانی برسند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ایران از نظر زمین‌شناسی به‌واسطه قرار گرفتن در کمربند کوه‌زایی آلپ-هیمالیا، در منطقه ویژه‌ای قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه زلزله‌خیز بودن نقاط مختلف کشور تنها یکی از مخاطرات طبیعی است، افزود: از ۴۳مخاطره طبیعی موجود در جهان، ۳۴مورد از مخاطرات در ایران رخ می‌دهد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در پایان اظهار کرد: از طرف دیگر وجود ۷درصد منابع معدنی کره زمین و وجود ۸۱ماده معدنی مختلف در ایران نعمتی است که با اکتشافات صورت گرفته و بهره‌برداری انجام شده، یکی از مهم‌ترین منابع ثروت ملی حساب می‌شوند.

همچنین علیرضا امری‌کاظمی مدیر ژئوپارک جهانی قشم نیز در این مراسم گزارشی از فرآیند ثبت ژئوپارک جهانی قشم به عنوان یکی از ۱۰۰سایت برتر زمین‌شناسی جهان ارائه کرد.

گفتنی است، در حاشیه مراسم رونمایی از لوح انتخاب ژئوسایت غار نمکدان به عنوان یکی از ۱۰۰سایت برتر زمین‌شناسی جهان، از کتاب «قشم، سرزمین زیبایی‌ها» که حاصل تلاش امین ابراهیمی درکوئی بود نیز رونمایی شد.