مشاور رئیس‌جمهور تاکید کرد:

لزوم تقویت ارتباط میان مسئولین و اصحاب رسانه

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد می‌توانند به عنوان الگویی موفق در بخش‌های مختلف کشور مطرح باشند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک شامگاه یکشنبه (۱۳بهمن‌ماه) در آیین اختتامیه نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه اروند که در محل سرسرای اجتماعات سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد، اظهار کرد: مردم شهرهای آبادان و خرمشهر برای استقلال این کشور و دفاع از اعتقاداتشان همچون رزمندگانی که از این کشور و آرمان‌های آن دفاع و جانشان را فدا کردند، در این مسیر قدم‌های موثری برداشته‌اند.

وی گفت: خرمشهر که چرخ خرمی و خرم‌زایی برای کشور و ملت به شمار می‌رفت، به رغم مصیبت‌های ناشی از جنگ نا مقدسی که کشور همسایه با همراهی سایر کشورها استکباری بر آن تحمیل و این شهر را تخریب و آسیب‌های زیادی به آن وارد کردند، اما سربلند و پیروز توانستند از آب، آرمان‌ها و خاک این کشور حراست کنند و سرافرازانه پرچم استقلال و آزادی را در کشور نگه دارند و برای آن نیز حتی از جان خود گذشتند و خون پاکشان بر زمین ریخته شد، نباید هیچگاه آرمان‌های شهدا و ایثارگران در آبادان و خرمشهر از یادمان برود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور افزود: امشب در محضر اصحاب رسانه هستیم، کسانی که رسالت انعکاس اعتقادات، آرمان‌ها، عقاید مردم، نیازمندی‌ها، پیشرفت‌ها و کمبودها را برعهده دارند، کسانی که در سخت‌ترین شرایط اطلاع‌رسانی، تلاششان برای ایجاد یک حرکت آگاهانه برای مردم به لحظه است تا بتوانند رسالت خود را در راستای آگاهی‌بخشی، آگاهی‌سازی، دانش و بینش از مردم به مسئولان و به عکس منتقل کنند، این حرکت توسط جامعه رسانه‌ای ما که از پیشرفته‌ترین دانش‌آموخته‌گان این مجموعه برخوردار است، به خوبی انجام می‌شود.

مرتضی بانک تصریح کرد: اصحاب رسانه علاوه بر اینکه مسئولیت‌های شخصی خودشان را فدای انتقال مسائل حساس مردم می‌کنند و فداکارانه حرکت می‌کنند، اما از کمترین امتیازات برخوردارند و هیچگاه رسیدن به امتیازات آنها را از مسیر اصلی‌شان منحرف نکرده و به رغم وجود تمام سختی‌ها، مبارز و مقاوم ایستادند تا رسالت آگاهی‌بخشی را به منصه‌ظهور برسانند و از آن پاسداری نمایند.

او با بیان اینکه شرایط این صنف، گروه و جریان سخت است، خطاب به اصحاب رسانه گفت: به طور حتم آنچه امروز پرچم آن را برافراشته‌اید، نسل آینده را می‌سازد؛ نسل ما را راهنمایی می‌کند ضمن اینکه آگاهی و شناخت ایجاد شده از حرکت مستمر و ارزشمند شما جامعه را بیمه می‌کند؛ در این جریان بسیار فشرده و با شرایط بسیار سخت حرکت شما می‌تواند نفسی تازه به جامعه بدهد و امیدهای آینده را توسعه ببخشد و نگذارد تا این حرکت بزرگ که در دنیا از قِبل رسانه ایجاد شده از مسیرش عقب بماند و جامعه را نیز به پیش ببرد.

مشاور رئیس‌جمهور اضافه کرد: آنچه این جریان برای کشور ایجاد می‌کند در ذهن برخی از اشخاص و مسئولان یک وظیفه اعتقادی، اجتماعی و اثرگذار است، این جریان یک جریان واسطه‌ای، حقیقی و اصلی است، یکی از رسالت‌های پیامبران، دانشمندان، پیشگامان و پرچمداران توسعه فرهنگی و اجتماعی موضوع گسترش اطلاعات و مفهوم مسائل اقتصادی و اجتماعی و همه جانبه نگریستن به موضوعات گوناگون و مدنظر قرار دادن نیازمندی‌های بشر برای تعالی است.

مرتضی بانک در ادامه با اشاره به اینکه تمام مسائل اساسی، کلی و جزئی در نقاط مختلف و پیشرفت جامعه توسط این جریان عظیم رسانه‌ای به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود، خاطرنشان کرد: این موضوع جهت‌یابی، جهت‌گیری و هدف‌مندی جوامع را در پی دارد؛ باید از تمام آنهایی که همیشه در صحنه‌اند و تمام اتفاقات را رصد می‌کنند و اجازه نمی‌دهند در محیط خاکستری شفافیت مطالب تحت تاثیر قرار گیرد و از دید مردم و مسئولان پوشیده بماند، قدردانی کرد.

وی افزود: آنچه از حرکت‌های اجتماعی بر می‌آید، عنصر اطلاعات است که توسط اطلاع‌رسانان و کسانی که در این باره مسئولیت دارند، منتقل می‌شود؛ آنچه از گذشته برای ما به یادگار مانده توسط همین عناصر بر جای مانده و آنچه برای آیندگان می‌ماند، جهت‌گیری‌ها و اهدافی است که رسانه‌ها منتقل می‌کنند؛ لذا این پل، پلی نیست که برای امسال باشد، بلکه پلی است که ساختار آن ایجاد شده و تا ابدیت ادامه دارد و لذا باید افتخار کرد که جامعه‌ای بالنده و حرکت‌ساز توسط این عزیزان برای هر کشور ایجاد می‌شود تا با اطلاعات به‌روز و انتقال مسائل مهم و پیگیری مشکلات مبتلا به مردم، اقدامات پیگیرانه برای رفع آنها انجام شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور یادآور شد: قدرت پروانه‌ای در مدیریت فرهنگی است که امروزه به عنوان یک پدیده مسلم در حرکت اجتماعی به آن اشاره می‌شود و از یک مسئله ساده یک جریان بزرگ و یک تحول عظیم در جامعه ایجاد می‌شود و بخش عظیمی از این اطلاعات توسط خبرنگاران و روزنامه‌نگاران به جامعه منتقل می‌شود و همچنان ادامه‌دار خواهد بود.

مرتضی بانک در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: از مدیرعامل و معاونت فرهنگی منطقه آزاد اروند که این جشنواره را برای نخستین بار برای ایجاد یک اجتماع از افراد مختلف با سیاست‌ها و دیدگاه‌های متفاوت دور هم راه‌اندازی کردند تا اهالی رسانه برای یک حرکت و مشارکت جدید و فعالیت اجتماعی نقش ایفا کنند و اثرگذار باشند، قدردانی می‌کنم. این حرکت آغازیست که با وجود مدیرعامل فعلی منطقه آزاد اروند و حتی بدون او باید ادامه دارد باشد و به طور حتم چنین خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد می‌توانند در بخش‌های مختلف در کشور الگو باشند، افزود: یکی از راه‌های تقویت ارتباط میان مسئولان و اصحاب رسانه، برگزاری چنین جشنواره‌هایی است که تعهدات متقابل ایجاد می‌کند، به این نحو که از سوی رسانه‌ها اطلاع‌رسانی و شفافیت‌سازی انجام می‌شود و از سوی مسئولان نیز شرایط لازم برای رسیدن به آنچه مسئولیت آنان است، فراهم می‌گردد.

مشاور رئیس‌جمهور اظهار کرد: از هیات داوران و کسانی که مدیریت کردند تا این میزان از مشارکت (۳۴۰اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره) رقم بخورد و با دقت و شناخت در حوزه‌های مختلف آثار را داوری و انتخاب کردند نیز قدردانی می‌کنم؛ ضمن آنکه قدردان مشارکت اصحاب رسانه نیز هستیم.

مرتضی بانک در پایان تصریح کرد: باید توجه بیشتری به حوزه رسانه در راستای ایجاد انگیزه در میان آنان انجام شود و شاهد حرکت نو در مسیر این جریان‌سازان و بالندگان کشورمان در این منطقه باشیم.