مشاور رئیس‌جمهور در جمع اصحاب رسانه منطقه آزاد اروند اظهار کرد:

لزوم توجه و رسیدگی به مشکلات رسانه‌‌ها در حوزه مناطق آزاد

حجت‌الله عبدالملکی در نشست خبری با اصحاب رسانه در منطقه آزاد اروند، ضمن عرض تبریک فرارسیدن هفدهم مردادماه، سالروز پاسداشت مقام خبرنگار، گفت: در گفتمان انقلاب اسلامی، رسالت اصلی جامعه خبری، امیدآفرینی است و اگر خبری تولید و منتشر می‌شود، باید منجر به ایجاد امید و انگیزه در جامعه گردد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، همزمان با هفدهم مردادماه، در منطقه آزاد اروند، پاسخگوی سوالات اصحاب رسانه بود‌‌.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، حجت‌الله عبدالملکی در نشست خبری با اصحاب رسانه در منطقه آزاد اروند، ضمن عرض تبریک فرارسیدن هفدهم مردادماه، سالروز پاسداشت مقام خبرنگار، گفت: در گفتمان انقلاب اسلامی، رسالت اصلی جامعه خبری، امیدآفرینی است و اگر خبری تولید و منتشر می‌شود، باید منجر به ایجاد امید و انگیزه در جامعه گردد.

وی با بیان اینکه کشور در دوران پس از انقلاب اسلامی پیشرفت‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف داشته است، افزود: این پیشرفت‌های چشمگیر باید معرفی و اطلاع‌رسانی شود؛ چرا‌که متاسفانه به این پیشرفت‌ها توجه نشده است و غرب با بزرگنمایی مشکلات کشور، بر موفقیت‌ها سرپوش گذاشته‌ است.

مشاور رئیس‌جمهور، درخصوص موضوع انحلال و یا انفعال ادارات کل منطقه همچون فرهنگ و ارشاد اسلامی و نگرانی از تکرار چنین تجربیاتی برای اداره کل ورزش و جوانان در منطقه آزاد اروند، تصریح کرد: تاکید ریاست محترم جمهوری بر اجرای کامل ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور در مناطق آزاد است و دستگاه‌های منطقه باید وظایف و اختیارات را به عالی‌ترین مقام منطقه، یعنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد، تفویض نمایند یا مسئولان این دستگاه‌ها با هماهنگی این سازمان منصوب شوند.

عبدالملکی ادامه داد: موضوع اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، در سطوح عالی درحال پیگیری است تا خبر مبنی‌بر انحلال این اداره‌کل در منطقه آزاد اروند، اصلاح شود و این اتفاقی که مطرح شد، رخ ندهد و نگرانی‌های اهالی فرهنگ در این منطقه رفع شود. در سایر حوزه‌ها نیز موضوع اعمال حاکمیت یکپارچه درحال پیگیری است.

وی درخصوص تمایز چارت سازمانی میان مناطق آزاد کشور، عنوان کرد: یک مصوبه در شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد که براساس آن، قواعدی برای اصلاح و یا تغییر چارت سازمانی مناطق آزاد در آن تصویب شده است و دارای کارگروهی می‌باشد که براساس الزامات، چارت‌ها اصلاح شود. به مناطق آزاد اعلام کردیم که بر‌اساس ملزومات منطقه متبوعه، چارت‌های پیشنهادی خود را به ما ارائه دهند تا این پیشنهادات در کارگروه شورای‌عالی مناطق آزاد مطرح و براساس زیست‌بوم آن منطقه تغییر یابد. شخصا به یکسان بودن چارت مناطق معتقد نیستم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد: موفقیت‌هایی که اخیرا در مناطق آزاد رخ می‌دهد، باعث شده است تا میزان همکاری سایر دستگاه‌های دولتی با مناطق آزاد افزایش یابد و مجلس شورای اسلامی نیز هم‌افزایی خود را با این حیطه تقویت کند.

عبدالملکی، با اشاره به ایجاد بندر فاو در کشور مجاور و ایجاد فضای رقابتی با منطقه آزاد اروند در خاک کشورمان، اذعان نمود: در هر صورت امن‌ترین، آسان‌ترین، ارزان‌ترین و سریع‌ترین مسیر برای ترانزیت در منطقه خاک جمهوری اسلامی ایران است. اما باید بپذیریم که در تکمیل کوریدور شمال-‌جنوب و شرق-‌غرب در سرزمین خود کوتاهی کرده‌‎ایم؛ ولی اینکه تصور کنیم که دیگر کشورها می‌توانند برای مراودات تجاری خود، سرزمین ما را دور بزنند، این تصور درستی نخواهد بود.

وی در ارتباط با ظرفیت‌های اربعینی مرز شلمچه در منطقه آزاد اروند، تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد اروند یک اتفاق بزرگ را در مرز شلمچه رقم زده و اقدامات خوبی را در حوزه زیرساخت انجام داده است. مجموع اقدامات صورت گرفته در این پایانه مرزی، بی‌نظیر است و افتخار بزرگی برای این سازمان و ساکنان این منطقه می‌باشد که باید به صورت تفصیلی به اقدامات صورت گرفته، پرداخته شود.

مشاور رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه به‌دنبال اجرای کامل ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور هستیم، گفت: این ماده قانونی، بر حاکمیت سازمان‌های منطقه آزاد در مناطق صراحت دارد و همه دستگاه‌های اجرایی باید از این دستور تمکین کرده و همکاری لازم را صورت دهند. همکاری‌ها به طور نسبی مناسب است، اما اگر موارد قابل نقدی وجود داشته باشد، تلاش می‌کنیم تا مرتفع شود.

عبدالملکی درخصوص فرآیند وارد خودرو از مناطق آزاد و خروج آن به مقصد سایر نقاط کشور، یادآور شد: در صورتی با واردات خودرو از طریق مناطق آزاد موافق هستیم که انتفاع آن به مردم منطقه برسد؛ چراکه مناطق آزاد درحال حاضر بستر لازم برای واردات خودرو را در اختیار دارند.

وی درخصوص دستورالعمل شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای حمایت از رسانه‌ها، گفت: سیاست دبیرخانه، همکاری و تعامل با همه رسانه‌های دارای مجوز کشور است. مکاتبات به این معنا نیست که رسانه‌های محلی محدود و یا محق فایده نباشند. اعتقاد داریم که مناطق آزاد با همه رسانه‌ها همکاری لازم را داشته باشند. رسانه‌ها در مناطق آزاد بخشی از جمعیت مستقر این مناطق هستند و باید به مشکلات این حوزه نیز رسیدگی شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، درخصوص افزایش تعداد مناطق آزاد کشور و گمانه‌زنی در خصوص ازدیاد این مناطق در سطح کشور، بیان کرد: بر این اعتقاد هستیم که با اضافه شدن سه منطقه دوغارون، سرخس و مازندران به جمع مناطق آزاد، به تعداد بهینه این مناطق نزدیک می‌شویم. مرزهای کشور به صورت کامل به منطقه آزاد مجهز خواهند شد؛ چراکه در شرق، شمال‌شرق و حاشیه دریای خزر خلاءهایی داشتیم که با ایجاد این مناطق جدید، معضلات موجود در مرزهای مشترک با افغانستان و ترکمنستان، به‌دنبال افزایش مراودات اقتصادی خواهیم بود.

عبدالملکی با اشاره به موضوع سرمایه‌گذاری خارجی، یادآور شد: در این حوزه اتفاقی مبنی‌بر ایجاد بسته‌های سرمایه‌گذاران داخلی، ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی است. این بسته‌ها مورد اقبال جریان‌های سرمایه‌گذاری کشورهایی همچون امارات، کردستان عراق و یا کشورهای دیگر حاشیه خلیج‌فارس، چین و روسیه است‌.

وی در ادامه به قوانین جذب و استخدام در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: مناطق آزاد اختیاری در این زمینه ندارند و تابع قوانین عمومی کشور و مصوبات شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور هستند. هر اتفاقی در حوزه اداری، مالی، استخدام و جذب رخ دهد، باید از نظر این شورا عبور کند و در آن قواعدی در نظر گرفته شده که براساس این ضوابط نیروهای خود را ساماندهی می‌کنند.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان، درخصوص میزان رضایتمندی در منطقه آزاد اروند، خاطرنشان کرد: باید بپذیریم که در کشور کمبودهای فراوانی وجود دارد، اما حقیقتا خدمات بسیار زیادی نیز در این حیطه توسط مناطق آزاد ازجمله اروند به مردم در حوزه‌های فرهنگی، عمرانی، اقتصادی و در جهت بهبود معیشت شهروندان ارائه شده است.