دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی بیان کرد:

لزوم فرهنگ‌سازی درخصوص مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در میان نمایندگان مجلس

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نقش مهم و اثرگذاری در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند و نباید نسبت به این مناطق ذهنیت منفی ایجاد کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در نشست مدیران مناطق ویژه اقتصادی سراسر کشور در شیراز افزود: برخی اظهارنظرها به‌گونه‌ای است که یک وحشتی نسبت به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایجاد می‌شود و گویی که این مناطق مضر هستند.

وی اظهار داشت: چنین برخوردهایی سبب می‌شود که هر زمان که بخواهیم موضوعی مرتبط با مناطق آزاد را پیگیری کنیم، با یک مشکل و بحران مواجه شویم.

مشاور رئیس‌جمهور اظهار کرد: برخی نیز مناطق آزاد را متهم به قاچاق کالا و ارز می‌کنند، درحالی که چندی پیش در جریان امضای تفاهم‌نامه‌ای با ستاد قاچاق کالا و ارز، رئیس این ستاد اذعان داشت که ما کمترین دغدغه در حوزه قاچاق کالا و ارز را با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داریم.

سعید محمد ادامه داد: همچنین بحث گران شدن ارز و برخی سوء‌مدیریت‌هایی که در برخی دیگر جاها وجود دارد را به دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد منتسب می‌کنند.

وی اضافه کرد: مجموع واردات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال گذشته یک و ۲دهم میلیارد دلار بوده که بخش عمده‌ای از آن هم صرف واردات مواد اولیه تولید‌کنندگان مستقر در این مناطق شده و بررسی‌ها هم نشان می‌دهد که این مواد در تولید صرف شده و باعث رشد و شکوفایی کشور شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: بخشی هم ثبت سفارش انجام شده و بخش اندکی هم مربوط به ثبت آماری که ارز اشخاص است، می‌شود.

سعید محمد اظهار داشت: امروز در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دلیل چنین نگاه‌ها و عدم درک صحیح دچار مشکلات زیادی هستیم.

وی اذعان نمود: در کمیسیون تلفیق مجلس درخواست کردیم که نگاه خاصی به مناطق ویژه و اقتصادی کشور شود و ما را دشمن نظام، قاچاقچی و عامل گران شدن ارز تلقی نکنند.

 

برخی مصوبات دست و پای تولیدکننده را می بندد

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم توجه به تولید و رفع موانع پیش روی آن در نامگذاری شعارهای سال ازجمله سال‌۱۴۰۱ گفت: وقتی معظم‌له شعاری را مطرح می‌کنند، آن شعار یک قله را به ما نشان می‌دهد تا همه به سمت آن حرکت کنیم و کسی به بیراهه نرود، اما در سال‌های گذشته در بسیاری از موارد مانع‌زدایی به مانع‌زایی تبدیل شده و مواردی مصوب ‌شده که باعث بسته شدن دست پای تولیدکننده شده است.

سعید محمد افزود: امیدواریم امسال تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات در جهت رفع موانع پیش روی تولید و باز کردن دست و پای تولیدکننده باشد تا شاهد رونق در اقتصاد کشور باشیم.

وی ادامه داد: ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بسیار بالاست و کشورهایی که با قواعد بازی حرکت کرده‌اند، منفعت بسیاری برده‌اند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: در پاره‌ای مواقع برخی مجموعه‌ها به دلیل منافعی بسیار کوچک نگاه جزیره‌ای دارند و به دنبال منافع ناپایدار و غیرمستمر می‌روند و منافع بزرگ را رها می‌کند.

سعید محمد اظهار داشت: وقتی شما شرایطی را ایجاد کنید که تولیدکننده بتواند به راحتی فعالیت کند و به تولید ناخالص ملی و ایجاد اشتغال کمک کند، آثار مثبت آن در اقتصاد کشور پدیدار خواهد شد.

وی گفت: به دنبال این هستیم تا گره‌های موجود را یک به یک باز کنیم و در همین راستا سال گذشته توفیقات خوبی حاصل شد که ازجمله می‌توان به حذف بند مالیات بر ارزش افزوده در بودجه۱۴۰۱ اشاره کرد که یک گام بزرگ بود و از دید من، مناطق ویژه از پرداخت مالیات ارزش افزوده مصون هستند.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، بر لزوم فرهنگ‌سازی درخصوص مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بین نمایندگان مجلس تاکید کرد و خاطرنشان نمود: هم‌اینک در کشور ۳۳منطقه ویژه اقتصادی فعال و ۱۵منطقه آزاد داریم که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس را پوشش می‌دهند و آنها باید مسائل و مشکلات را ببینند تا در کمیسیون‌های تخصصی که موضوعات مربوط به مناطق ویژه و اقتصادی مطرح می‌شود، به ما کمک کنند.

گفتنی است، در سفر یک روزه سعید محمد به منطقه ویژه اقتصادی شیراز، کلنگ احداث واحد تولیدی شایان دیزل تولیدکننده کامیونت به زمین زده شد و شرکت سرمایه‌گذاری سپهر بسپار مهر تولیدکننده کیسه بافته شده ساده و کیسه لمینت هم به بهره‌برداری رسید.